Newsy

Nowe wydawnictwa DIRA MORTIS już wkrótce

Dira.Mortis_logoLider death metalowej formacji DIRA MORTIS, Leszek Makowiecki podał kilka informacji na temat najbliższych planów swojego zespołu: Ukończyliśmy nagrywanie bębnów i gitar na nowy album. Bardzo cieszymy się też, że podczas sesji nagraniowej za bębnami zasiadł Krzysiek Saran i  razem możemy pracować nad nową muzyką, w którą wszyscy włożyliśmy masę roboty.

Recenzje

PERCIVAL SCHUTTENBACH Svantevit `13

PERCIVAL.SCHUTTENBACH_Svantevit

PERCIVAL SCHUTTENBACH jaki jest, każdy widzi. Niby łapie się do szuflady z napisem „folk metal”, ale w niczym nie przypomina jednak ani fińskich wesołków, ani przaśnych Rosjan, którzy rozpanoszyli się na tej leśno-bagienno-festynowej scenie. „Svantevit”, trzeci duży album lublinian, stwarza im kolejną okazję do przełamania gatunkowej sztampy. Tym razem serwują więc koncept album o zmierzchu kultury Słowian Połabskich, opowiedziany poprzez losy rodowej zbrodni i następującej po niej wróżdy (słowiańskiej vendetty). Co my tu mamy? Przede wszystkim świetne metalowe rzemiosło znakomicie zazębiające się z korzenną folkową nutą. Dynamiczny thrashowy riff „Okrutnej pomsty” robi nie mniejsze wrażenie, niż doom-rockowy „Satanael”. Coś z klasycznego heavy da się usłyszeć w kawałku tytułowym, podczas gdy energetyczny „Wiking” przydaje płycie sporo siarki. „Bitwa”, jak to bitwa, uderza w bardziej epickie tony, ale już „Upiory” okazują się małym arcydziełkiem, pełnym progresywnych smaczków (kapitalna, niemal freerockowa solówka), pola do popisu dla smyczków, jak również bardzo energetycznego łojenia. A wszystko poprzetykane klimatycznymi interludiami, a w zasadzie zaklinającymi przyszłość wieszczbami. Wspomnieć należy o tabunie gości uczestniczących w nagraniu „Svantevit”, wśród których m.in. Masza z rosyjskiej ARKONY, Jan Vrobel z czeskiego CRUADALACH czy zaangażowany m.in. w R.U.T.A. (jak deklinować takie nazwy?) multiinstrumentalista Kamil Rogiński, obsługujący egzotyczne dziwadła takie jak kaval czy kosmonolit, jak również bardziej konwencjonalne dudy i liry. Fajne jest to, że PERCIVAL SCHUTTENBACH zdobywa popularność także poza metalowym gettem, że z poczuciem humoru i niezłymi pomysłami na muzykę upowszechnia wiedzę o prasłowiańskiej kulturze. Mniej fajne jest to, że jakoś nie potrafi jednoznacznie wypowiedzieć się w kwestii kaptowania go do różnych smrodliwych imprez obsadzonych przez osobników z erekcją prawej rączki. Ale to już temat na osobną dyskusję, podobnie jak i odpowiedź na pytanie, na ile lubelska orkiestra może poczuwać się do roli współojca sukcesu „My Słowianie” Donatana. [Elvis Belzebub]

Percival Schuttenbach, percivalschuttenbach@wp.pl; www.percivalschuttenbach.art.pl
Fonografika Społka Jawna, ul. Inżynierska 6, 03-422 Warszawa; www.fonografika.pl

Koncerty

BLIND GUARDIAN na jedynym koncercie w Polsce

Blind_Guardian_2Już po raz kolejny, polska publiczność będzie mogła cieszyć się muzyką legendarnych power metalowych bardów z BLIND GUARDIAN. 26 maja 2015 autorzy takich piosenek jak „The Bard’s Song” czy „Valhalla”, w ramach promocji swojego najnowszego albumu, zagoszczą na deskach warszawskiego klubu Progresja Music Zone. Zespół kończy prace nad nowym, dziesiątym albumem studyjnym, którego premiera zaplanowana jest również na maj 2015. Na koncercie będzie można usłyszeć premierowe kompozycje, oraz najlepsze utwory z już 30-letniej kariery Blind Guardian.

Wywiady

NOCTEM – interview (English)

Noctem_LogoInterview with Exo – NOCTEM.