AIRLINES OF TERROR Terror From The Air `15

Za górami, za lasami… Tak zaczynałaby się ta opowieść gdyby AIRLINES OF TERROR był piękną księżniczką zamkniętą w posępnej wieży pilnowanej przez złego smoka.

Autorzy „Terror from the air” są jednak dziarskim zespołem parającym się miksturą death metalu, grind core i rocka, więc mogę obiecać, że smoków ani księżniczek tutaj nie uświadczycie. Z wątków biograficznych, AIRLINES OF TERROR to włoska kapela z rejonu stołecznego, założona w 2004 roku – „Terror from the air” to ich druga płyta i moja pierwsza styczność z ich twórczością. Przepis na muzykę AIRLINES OF TERROR jest dość prosty: death metalowe riffy i takiż sam wokal, grind core’owa motoryka i rockowa nienachalna melodyjność kulminująca się głównie w klasycznych gitarowych solówkach. Po wymieszaniu takich składników możnaby się spodziewać muzycznej zgagi, ale o dziwo słucha się „Terror from the air” bardzo przyjemnie. Powiedziałbym nawet, że mimo całej wojenno-politycznej tematyki w jakiej gustują Włosi, „Terror from the air” to najbardziej pozytywna płyta jaką ostatnio słyszałem.

Bez obaw, pozytywne emocje dotyczą energii i pasji jaka bije z tych dźwięków, ale nie ma tu miejsca na rozmiękczanie przekazu ckliwymi melodyjkami z okolic Göteborga – to nadal solidna metalowa robota. Głównym wyróżnikiem „Terror from the air” oprócz przyjemności słuchania tejże, jest eklektyczny charakter zawartych na niej dźwięków. Choć właściwie nie ma w nich nic nowego, to w tej konfiguracji sprawdzają się one znakomicie. I na tym właśnie opiera się fenomen AIRLINES OF TERROR – trudno o tej muzyce napisać coś sensownego, co wyjaśniałoby dlaczego tak trudno się od tej muzyki oderwać, ale jak już zaczniemy jej słuchać to wszelkie wątpliwości przegrywają z prostą przyjemnością doświadczania „Terror from the air”. A o to przecież w tej całej zabawie chodzi. [Michał Pawełczyk]

 

Airlines Of Terror, demian_k@yahoo.it; www.airlinesofterror.com, www.facebook.com/airlinesofterror

Goressimo Rec., ul. Basztowa 40/13, 58-316 Wałbrzych; goressimorecords@gmail.com; www.goressimorecords.com