ANABOTH Ścierwo o bruk 2017

Liczba zespołów na krakowskiej scenie metalowej już dawno przekroczyła poziom „ogarnialności” przez przeciętnego fana, więc nic dziwnego, że fakt istnienia ANABOTH dotychczas umykał mojej percepcji. Najnowsze dzieło ekipy dowodzonej przez Molocha jednak przykuło moją uwagę i sam już nie wiem czy większy udział w tej kwestii miał wesoły tytuł czy urokliwy obrazek na okładce.

ANABOTH w swoim obecnym wcieleniu (do czasu reaktywacji w 2010 roku była to typowa czarno-metalowa surowizna jaką uprawiano na rodzimej scenie we wczesnych latach 90.) eksploruje post metalowe rubieże black metalu, przy czym czyni to w inny niż w przypadku większości tego typu kapel sposób. O ile zazwyczaj „post-metalowość” opiera się na łączeniu ze sobą elementów z różnych niekoniecznie do siebie pasujących konwencji to „Ścierwo o bruk” zostało zbudowane przy pomocy zaskakująco tradycyjnego zestawu środków, ale skomponowanych w sposób nieortodoksyjny.

Zasadniczo wszystko jest na swoim miejscu, ale nomen omen diabeł, tkwi w szczegółach – „post-metalowość” ANABOTH wynika bardziej z nastroju generowanego przez muzykę niż z obecności konkretnych patentów kojarzonych z tą stylistyką. Skoro o recepturze już mowa to pora się przyjrzeć składnikom: krakowianie serwują miksturę black, thrash i groove metalu czyli nic czego byśmy wcześniej już nie słyszeli, jednak w połączeniu ze specyficzną wokalną manierą Molocha i balansującymi gdzieś między grafomanią, a młodopolską poezją tekstami – efekt końcowy potrafi zaskoczyć. Najmocniejszą stroną „Ścierwa o bruk” jest groove tego materiału, bowiem zwyczajnie dobrze się tego słucha, co w kontekście post metalowych wygibasów serwowanych przez niektóre kapele wcale nie jest takie oczywiste.

Przykład ANABOTH pokazuje, jak prostymi i klasycznymi środkami można stworzyć nietuzinkowy, a przy tym łatwo przyswajalny materiał, a że jest to granie, którego łatwiej się słucha niż coś sensownego o nim pisze to już sprawdźcie sami dlaczego „IHS” może zostać przebojem niejednego spotkania z kolędnikami.

[Michał Pawełczyk]

Anaboth: www.facebook.com/anaboth.zbigniewfranczyk, www.anaboth.bandcamp.com
Under the Sing of Garazel: utsogp@gmail.com