BASEMENT – death/thrash/core

Image

gatunek:  death/thrash/core
miasto:  Będzin
rok powstania:  2008
dyskografia:  1xdemo
wydawca:   brak

W latach 1989-1993 w death metalowych kręgach muzycznego podziemia Zagłębia Dąbrowskiego i Śląska dość głośno było o grupie pochodzącej z Będzina, występującej pod nazwą AZAZEL – a to za sprawą dość dużej aktywności koncertowej i „organizacyjnej” (muzycy zespołu zorganizowali wiele koncertów w nieistniejącym już dziś będzińskim klubie „Max”, w którym odbywały się również ich próby). Spora ilość koncertów w różnych zakątkach kraju oraz dwie taśmy demo (wówczas płyta CD była nieosiągalnym luksusem) – wydana nakładem Baron Records „Way Of Suffering” i „Promised Land”, która nie była nigdy dystrybuowana na szerszą skalę, ponieważ nie znalazła wydawcy – sprawiły, że AZAZEL przez kilka lat swojej działalności był ważnym elementem metalowej sceny w Polsce. Zespół koncertował m.in. z takimi tuzami ówczesnego polskiego metalowego undergroundu jak PANDEMONIUM, DANGER DRIVER, ISCARIOTA, DEADLY VISION, MORDOR, BETRAYER, HATE czy wreszcie mniej undergroundowym KATem, szwedzkim TEMPERANCE i szwajcarskim SADNESS. I wszystko wydawało się zmierzać w dobrym kierunku, gdy pewnego wiosennego dnia 1993 roku AZAZEL rozsypał się z różnych, bardzo prozaicznych powodów. Drogi poszczególnych muzyków rozeszły się, choć pozostali oni w przyjaznych, pozamuzycznych stosunkach.
15 lat później, w lipcu 2008 roku, drogi dwóch muzyków AZAZEL zeszły się ponownie. Gitarzyści Adam ”Waflo” Lachendro i Rafał „Blacur” Bartosik postanowili znów pograć wspólnie, a najlepiej w starym składzie. Niestety bez zmarłego rok wcześniej perkusisty AZAZEL Radosława „Łysego” Boczkowskiego. Jego miejsce w nowopowstałym zespole zajął Tomasz „Tommy” Osiński. Dwa miesiące później skład uzupełnił Jarosław „Bary” Miśta – były bassman AZAZEL. I tak oto „będzińska legenda” została wskrzeszona, obierając sobie nową nazwę – BASEMENT.
Wrzesień, październik i listopad 2008 upłynęły pod znakiem intensywnych prób oraz tworzenia i szlifowania zupełnie nowego materiału. Muzycy prawie całkowicie odcięli się od wcześniejszych dokonań z czasów AZAZEL, tworząc nowe kompozycje, a ze starych klimatów zatrzymali sobie jedynie instrumentalny utwór otwierający wydawnictwo „Way Of Suffring” pt. „Baron Samedi”. Nieco zmieniony aranżacyjnie utwór stał się swego rodzaju hołdem i memorandum na cześć zmarłego przedwcześnie perkusisty AZAZEL i gdy tylko BASEMENT zaczął koncertować (a debiut sceniczny odbył się 11.01.2009 podczas XVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy) „Baron Samedi” stał się, jak za dawnych lat, utworem otwierającym koncerty kapeli.
Kolejne próby przyniosły skutek w postaci nowych pomysłów i aranżacji, z których niebawem powstał nowy materiał. W lutym 2009 roku BASEMENT wszedł do studia, aby zarejestrować 2-3 utwory mające na celu wypromowanie zespołu. Praca w będzińskim studio Alternativ ułożyła się dość dobrze i skończyła na pięciu zarejestrowanych utworach składających się na „Promo 2009”. Są to kolejno: „Dum Spiro Spero”, „Qital”, „Układ”, „Łowca” i „Korporacja”. Z pewnością materiał ten to nie szczyt możliwości BASEMENT, przede wszystkim pod względem realizacji nie wygląda najlepiej, ale w celach promocyjnych powinien wystarczyć.
„Promo 2009” można pobrać z oficjalnej strony BASEMENT oraz na profilu MySpace.
Obecnie grupa stara się chwytać wszelkich możliwości koncertowania i ma nadzieję, że dzięki „Promo 2009” złapie nieco kontaktów. Ponadto w dalszym ciągu pracuje nad materiałem na pełnowymiarowe wydawnictwo.

Skład zespołu:

Adam „Waflo” Lachendro – gitary, wokal
Rafał „Blacur” Bartosik – gitary
Jarosław „Bary” Miśta – bas
Tomasz „Tommy” Osiński – perkusja

Image

                  Dyskografia:

        „Promo 2009” (CD-R, 2009)

Kontakt:

adam.99@interia.pl

www.basementband.pl
www.mespace.com/basement2009

Image

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.