Iluzje: BATALION D’AMOUR, WALFAD, HEGEMONY, HERE ON EARTH – 30.09.2017 / Żory

ILUZJE – to żorski festiwal muzyczny mający na celu promocję muzyki ambitnej, acz przeznaczonej dla szerokiego grona. Usłyszycie w ramach koncertów zespoły z gatunków art-rock, progressive, symphonic rock czy nawet piosenki aktorskiej. Podczas pierwszej edycji ILUZJI usłyszycie następujące inspirujące zespoły: BATALION D’AMOUR, WALFAD, HEGEMONY oraz HERE ON EARTH.

Data: 30.09.2017 (sobota);
Godzina: 18:00 (otwarcie bram); 18:30 start;

Gdzie: Miejski Ośrodek Kultury w Żorach (ul. Dolne Przedmieście 1, Żory);
Bilety: 20 zł.

.

Opis zespołów:
BATALION D’AMOUR (w skrócie BDA) to polski zespół rockowy założony w 1989 roku w Skoczowie. Obecny skład zespołu to: Karolina Andrzejewska (wokal, słowa), Piotr Grzesik (bas, wokal), Robert Kolud (gitary), Mariusz „Pajdo” Pająk (perkusja) oraz Mirosław Zając (klawisze).

Od początku działalności grupa inspirowała się rockiem gotyckim i dark wave, co znalazło swoje odzwierciedlenie w muzyce zespołu i sprawiło, że BDA stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów gotyckich w Polsce. Niemniej jednak zespół nigdy nie trzymał się sztywno jednej stylistyki. W trakcie swojej muzycznej działalności Batalion d’Amour poszukiwał inspiracji w różnych stylach muzycznych, w tym w rock-metalu i rocku progresywnym, głównie ze względu na wpływ muzyków będących przez lata częścią zespołu. W 2001 roku Karolina Andrzejewska, absolwentka Szkoły Wokalno-Aktorskiej w Krakowie, 9-letnia uczennica Studium Baletowego w Krakowie, zwyciężczyni i laureatka wielu konkursów wokalnych, dołączyła do zespołu jako wokalistka oraz autorka tekstów i linii melodycznych. Od tego czasu muzyka BDA stała się połączeniem złożonych linii wokalnych i art rocka, przy zachowaniu elementów rocka gotyckiego i progresywnego.
Batalion d’Amour wydał 6 albumów studyjnych: „Labirynt Zdarzeń” (Morbid Noizz, 1998), „Dotyk Iluzji” (Metal Mind Records, 1999), „55 Minutes of Love” (Metal Mind Productions, 2000), „W Teatrze Snów” (Metal Mind Productions, 2001), „Niya” (Metal Mind Productions, 2005) oraz „Fenix” (Echozone, 2016).

WALFAD powstał w 2011 roku w Wodzisławiu Śląskim z inicjatywy Wojtka Ciuraja. Od tego czasu grupa wydała trzy albumy, wysoko oceniane zarówno przez krytyków jak i fanów w kraju i zagranicą. Mimo młodego wieku Walfad dzielił scenę z czołówkę krajowej sceny progresywnej (Quidam, Lizard, Hipgnosis, Retrospective, Osada Vida, State Urge), a także mieszkającym w naszym kraju Rayem Wilsonem (ex Genesis). Muzyka Walfad to fuzja rockowych, bezkompromisowych brzmień z poetyckimi, zmuszającymi do myślenia tekstami w języku polskim. Młodzieńcza energia obecna w zespole uwidacznia się szczególnie na żywo, gdzie Walfad udowadnia, że jest jedną z najbardziej obiecujących grup rockowych w kraju.
Najnowszy album wodzisławskiej formacji zatytułowany „Momentum” zajął czołowe lokaty w plebiscytach na płytę rocku, a utwory na nim zawarte świetnie radzą sobie na listach przebojów. Trasa promująca ten materiał objęła cały kraj. W kwietniu bieżącego roku zespół Walfad będzie otwierał Marillion Weekend w Łodzi. Co ważne, legenda progresywnego rocka osobiście wybrała Walfad jako swój support. Jesienią 2017 grupa planuje, również koncerty poza granicami Polski.

HEGEMONY to zespół prezentujący muzykę łączącą cechy rocka i metalu z szerokim wpływem muzyki progresywnej, a także klasycznej i orientalnej. Zespół powstał w Żorach na Górnym Śląsku pod koniec czerwca 2012 r. z inicjatywy Wojtka Muchowicza.
W 2013 r. nagrali debiutanckie EP 'Awakening', a w 2016 akustyczny minialbum „Ballads & Threnodies”. W trasie 2017 będzie można usłyszeć nowy materiał z nadchodzącego longplaya.

HERE ON EARTH powstał pod koniec 2013 roku w Katowicach. Od samego początku założeniem zespołu było granie muzyki z pogranicza rocka alternatywnego i progresywnego. 2 lata zajęło tworzenie materiału i jego nagrywanie. Sporo czasu poświęcono na wykreowanie własnego brzmienia, które zadowoliłoby wszystkich członków zespołu. 20 lipca 2015 roku ukazał się debiutancki minialbum pt. „Day.One EP” (wyłącznie w wersji elektronicznej). Zespół chciał zaprezentować publiczności cztery kompozycje, aby można było zapoznać się z klimatem Here on Earth, cały czas zajmując się przygotowywaniem materiału na studyjny album.

Dzięki tej pracy, po ponad 2,5 roku od powstania zespołu, wiosną 2016 roku, światło dzienne ujrzy debiutancki album pt. „In Ellipsis”, na którym znajdzie się 8 utworów, kierowanych przede wszystkim w stronę fanów takich zespołów jak Tool, Anathema, czy PorcupineTree. Album swoja premierę cyfrową będzie miał 10 kwietnia 2016 roku, a wersję fizyczną kilka dni później.

Zespół starał się od samego początku pozostać w pełni samowystarczalny, dzięki czemu za produkcję płyty odpowiadał przede wszystkim gitarzysta Piotr Krasek, a za oprawę pozamuzyczną odpowiedzialni są basista zespołu Przemek Nowakowski i manager Igor Karkoszka. Takie postawienie sprawy poskutkowało tym, że zarówno brzmienie, jak i wszystkie materiały graficzne czy wideo, są w pełni zgodne z założeniami i oczekiwaniami członków zespołu.

Strona wydarzenia:
https://www.facebook.com/festiwaliluzje/