Brutal Assault Festival 2019: wielki update line-up’u!

Tradycyjnie w klimatycznej Twierdzy Josefov w miejscowości Jaroměř  w Czechach będzie miała miejsce już 24 edycja jednego z najpopularniejszy i najlepszych festiwali metalowych na świecie – Brutal Assault Festival!

Przyszłoroczna edycja odbędzie się w dniach 7 sierpnia – 10 sierpnia, a to oznacza aż 4 dni zabawy na kilku scenach w świetnie zaopatrzonym miasteczku festiwalowym.

Organizatorzy przygotowali kolejne uaktualnienie line-up’u festiwalu, w którym coś dla siebie znajdą nie tylko maniacy black metalu, ale także miłośnicy elektroniki. Czytajcie poniżej co was czeka na BA24!

Jedną z największych niespodzianek jest sprowadzanie do Czech symphonic black metalowej formacji DIMMU BORGIR, która po 8 długich latach milczenia wydała w 2o18 roku nakładem Nuclear Blast Records nowy album studyjny. „Eonian” zdobywa niezwykle przychylne recenzje w mediach, stanowiąc jednocześnie niedoskonałe ukoronowanie 25-rocznicy powstania zespołu. Muzycy zaprezentują nowy materiał na głównej scenie BA!

Równie intrygującą aurę nad Twierdzą Josefov bez wątpienia wprowadzą wyspiarze z GODFLESH, którzy uznawani są za pionierów industrial metalu. Miks ciężkich, niemalże sludge’owych riffów w połączeniu z zapętloną, wolno-sunącą sekcją perkusyjną oraz niepokojącymi samplami zainspirował rzesze młodych zespołów czyniąc z GODFLESH zespół-legendę.

Dla fanów klasycznych brzmień organizatorzy Brutal Assault przygotowali pakiet złożony z ikon thrash metalu: takie marki jak ANTHRAX czy SACRED REICH nie wymagają wprowadzenia, a uzupełnione jeszcze o IRON REAGAN czy PRONG, będą stanowiły kręgosłup przyszłorocznej edycji festiwalu.

Nieuchwytna koncepcja kryjąca się w głowie francuskich mistrzów synth’u z CARPENTER BRUT pozwoli słuchaczom z całego świata zanurzyć się w muzyce inspirowaną serialami lat ’80 czy filmami klasy B. Co tym razem przygotuje John Carpenter w swoim pentagonie zwanym przez fanów Brutagonem? Tego nie wie pewnie nikt.

Od rozczłonkowanego mięsa, mentalne blizny i wyparowujący rozum, poprzez niesprzyjających los i przeciwności, które złamałyby niejednego, na scenę powraca kolejna legenda black metalu… tym razem taka, która prawie nigdy nie raczy fanów występami na żywo. Przywitajcie tytanów z francuskiej hordy ANTAEUS, którzy przybędą specjalnie ku waszemu potępieniu. Bądźcie świadkami rytuału zwanego „Satanik Audio Violence”.

Na fanów nowoczesnego amalgamatu death metalu z hardcore’em także czeka kilka ciekawych formacji z VENOM PRISON na czele. Poza tym podczas BA zaprezentuje się ANNOTATIONS OF AN AUTOPSY oraz będące w gazie THY ART IS MURDER. Dominację języka angielskiego na BA postara się złamać japońska sensacja ostatniego roku – CRYSTAL LAKE, która swoim ostatnim albumem pt. „Helix” ustanowiła poprzeczkę na poziomie niemalże nieosiągalnym dla reszty metalcore’owych ekip na świecie.

Jeśli myślicie, że tyle energii wystarczy na obdarowanie kilku festiwali to jesteście w błędzie. W Jaroměřze pojawi się także pełna wigoru ekipa GET THE SHOT oraz noise rock’owy projekt DAUGHTERS z USA – niezwykle rzadko goszczący na deskach czeskiego festiwalu.

Równie rzadkim zjawiskiem na scenach Brutal Assault jest pojawienie się wizjonerów z CULT OF LUNA, którzy w 2019 roku znaleźli czas na zaprezentowanie się czeskiej publiczności. Zespół zapowiedział, że na przyszły rok nie planuje wielu koncertów, więc może to być dla wielu osób okazja by zobaczyć jedyne w swoim rodzaju wizualno-muzyczne przedstawienie na żywo! Kolejnymi formacjami, które przypadną do gustu słuchaczom lubiącym poddawać się głębszym refleksjom i przeżywać chwile będą: THE OCEAN, czyli niemiecki kolektyw zawsze dostarczający wciągających wrażeń dźwiękowych oraz amerykańscy progressive metalowi muzycy z AFTER THE BURIAL, jak i avant-gardowa formacja MANES.

Warte uwagi jest także pojawienie się w line-up’ie wschodzącej gwiazdy duńskiej sceny – SLÆGT. Muzycy nie znają pojęcia „limit”, wciąż poszerzając swoje muzyczne horyzonty. Najłatwiejszym określeniem dla ich muzyki byłoby epic blackened heavy metal. Ponadto, na jednej z wielu scen Brutal Assault usłyszycie miażdżący wnętrzności death metalowy projekt TAPHOS oraz poboczny projekt Dunki, Anneke Von Giersbergen – VUUR. Na koniec można dodać, że na festiwalu pojawią się również antenaci mrocznego rock doom’u – THE OBSESSED.

Niestety z powodów technicznych na festiwalu nie wystąpi formacja A PALE HORSE NAMED DEATH.

 

Line-up (stan na grudzień 2018):
ABORTED, AFTER THE BURIAL, ALIEN WEAPONRY, AGNOSTIC FRONT, ANNAL NATHRAKH, ANATHEMA, ANNOTATIONS OF AN AUTOPSY, ANTAEUS, ANTHRAX, CARCASS, CARPENTER BRUT, COUNTING HOURS, CRYSTAL LAKE, CULT OF LUNA, CYTOTOXIN, DEICIDE, DAUGHTERS, DESTRUCTION, DIABLO SWING ORCHESTRA, DIMMU BORGIR, EKTOMORF, ELECTRIC WIZARD, GET THE SHOT, GODFLESH, GUTALAX, HEILUNG, HIGHER POWER, HYPOCRISY, IMMOLATION, IRON REAGAN, JINJER, JUNGLE ROT, KRISIUN, LIONHEART, MANES, MESHUGGAH, METAL CHURCH, MGŁA, MIDNIGHT, MYRKUR, NAPALM DEATH, NECROS CHRISTOS, OF MICE & MEN, OCEANS OF SLUMBER, PERFECITIZEN, PRONG, RAISED FIST, ROTTING CHRIST, SACRED REICH, SAOR, SHAPE OF DESPAIR, SLÆGT ,TAAKE, TANKARD, TAPHOS, TESTAMENT, THE OBSESSED, THE OCEAN, THY ART IS MURDER, TOSKA, UNFATHOMABLE RUINATION, VARGRAV, VENOM PRISON, VUUR, WINDHAND, WOLFBRIGADE, WOE UNTO ME.