CALLADORN, J.D. OVERDRIVE, SICKNEST, LUDWIK, BASEMENT … – 30-31.08.2013

sickfest

Festiwal SickFest 2013

Zespół SICKNEST organizuje pierwszą edycję festiwalu zespołów metalowych. W dniach 30/31.08.2013, w sosnowieckim klubie 2Doors wystąpią zespoły grające różne odmiany tej muzyki. Na scenie klubu zagrają: VICTIM OF LIBERTY, OLD WISDOM LIES, BASEMENT, ISCARIOTA, SICKNEST, LUDWIK, CALLADORN oraz JD OVERDRIVE.
Impreza trwać będzie dwa dni (od godziny 18:00), które to będą ostatnimi dniami wakacji. Codziennie 4 zespoły promować będą swoją muzyką samych siebie, a także region województwa śląskiego, z którego pochodzą. Wybrane zostały najbardziej popularne zespoły metalowe z różnych rejonów śląska i zagłębia dąbrowskiego – Będzina, Katowic, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Bielska-Białej, Siemianowic Śląskich Zabrza oraz Żor. Celem nadrzędnym festiwalu jest zgromadzenie najciekawszych lokalnych kapel i zaprezentowanie ich szerszemu gronu odbiorców. Ze względu na kulturowy charakter przedsięwzięcia, dobrane zespoły prezentują różne stylistycznie podgatunki muzyki metalowej. Każdy fan gitarowej muzyki znajdzie tu coś dla siebie. Zespoły prezentować będą takie podgatunki muzyki metalowej jak: hard rock, heavy metal, rapcore, progressive, gothic, thrash i pochodne. Festiwal ten będzie jednocześnie wydarzeniem zamykającym okres wakacyjny.

CALLADORN:

Polska grupa muzyczna powstała w 2007 roku z inicjatywy gitarzysty i kompozytora Marcina ‘Nathael’ Bąka oraz wokalistki Anny ‘Lilien’ Chudzik. Połączyła charakterystyczne cechy metalu z elementami muzyki symfonicznej, nie pozostając biernym wobec takich gatunków jak: heavy, death, folk czy nawet black metalu. Niedługo po założeniu formacji do Lilien i Nathaela dołączyli basista Marcin ‘Proxy’ Szmitka, gitarzysta ‘Kenny Deth’ oraz perkusista Tomasz ‘Asad’ Książczak. W marcu 2012 zespół zajął 1 miejsce w konkursie organizowanym przez MetalFest, oraz zagrał w czerwcu na drugiej scenie tego festiwalu. Zespół wystąpił obok takich gwiazd jak Megadeth,  Eluveitie, Ensiferum, Dark Tranquility, Kreator, Soulfly, Acid Drinkers, Vader, Powerwolf, Septic Flesh, Moonspell, Alestorm, Totem.
Calladorn łączy charakterystyczne cechy metalu z elementami muzyki symfonicznej, nie pozostając biernym wobec takich gatunków jak: folk, melodic death czy nawet black metalu. Zespół pochodzi z Chorzowa / Żor.

SICKNEST:

Styczeń 2011 – w tym roku dochodzi do spotkania czterech muzyków, Gipsona (gitara), Dava (perkusja), Pilota (wokal) i Siergieja (klawisze), którzy postanawiają założyć zespół o niebanalnym ukierunkowaniu muzycznym. Mając doświadczenie w poprzednich projektach doskonale wiedza czego będą oczekiwać od siebie w niedalekiej przyszłości. W kwietniu do zespołu dochodzi Banan (gitara). Niedługo po nim skład zamyka Hipis (bas). Zespól postanawia przyjąć nazwę SickNest co idealnie odzwierciedla to co dzieje sie wewnątrz składu. Każdy z nich jest inny, wywodzący sie z odmiennych zainteresowań muzycznych co procentuje oryginalnym stylem tworzenia muzyki. Zespól stara sie nie zamykać w jednym konkretnym gatunku, krótko mówiąc wszystkie chwyty dozwolone. Pod koniec 2011 roku powstaje demo na którym znajdują sie dwa znacznie odmienne od siebie kawałki. Demo zyskuje bardzo pozytywne recenzje i oceny co tylko zgłębia jeszcze większy głód na nagranie longplaya. Zaczynają sie koncerty i tworzenie dalszego materiału. W kwietniu 2012 roku do składu dochodzi manager (Duży), który pomaga zespołowi wypłynąć na szersze wody. W 2013 zespół zaczyna rejestrowanie longplay’a, a także organizuje festiwal sygnowany własną nazwą – SickFest.
SickNest to zespół grający progressive metal. Inspiracje są skrajnie różne i nie podobne do siebie – od Dream Theater przez Megadeth na Decapitated skończywszy. Wszystko to zmiksowane i wrzucone do jednego kotła daje to czym SickNest jest. Zespół pochodzi z Katowic/Sosnowca.

BASEMENT:

BASEMENT to zespół młody, biorąc pod uwagę jego działalność pod obecną nazwą, bo jego powstanie datuje się na lipiec 2008 roku. Jednak młodzieńcem nie jest, kiedy weźmiemy pod uwagę doświadczenie jego muzyków, którzy już dawno stracili status „młodzieniaszków”, choć sprawa ich „best before” pozostaje nadal otwarta :). Drogi trzech obecnych grajków BASEMENT nie zeszły się przypadkowo. Początki ich przygody z muzykowaniem sięgają bowiem końca lat osiemdziesiątych i początku dziewięćdziesiątych. Ja wiem, że ludzie tak długo nie żyją, ale wierzcie mi – tak było!!! W czerwcu 2010r. zespół nagrał swój debiutancki album. W roku 2012 grupa występuje podczas polskiej edycji festiwalu Metalfest 2012 w Jaworznie, gdzie spotyka się z ciepłym przyjęciem metalowej publiczności.
Basement to kapela uprawiająca rasowy thrash metal z polskimi tekstami. Fani tej odmiany nie będą zawiedzeni. Panowie pochodzą z Będzina.

VICTIM OF LIBERTY:

Pradawny początek zespołu Victim of Liberty datuje się na 2006 rok, kiedy to Dawid Hatala i Dawid Rataj postanowili stworzyć projekt, który miał do reszty odmienić ich (i nie tylko ich) egzystencję. Liczne i nieistotne dla czytelnika roszady w składzie oraz szereg trudności wszelkich, spowodował iż po okresie koncertowym w 2009 roku, zespół zapadł w śpiączkę. Jednak wszelkie doświadczenia sceniczne oraz niezachwiana niczym wiara, dały chłopakom podstawę do sięgnięcia wyżej – otwarcia nowego rozdziału w historii zespołu. Wegetujący (aczkolwiek nadal żyjący w sercach założycieli) twór udało się reanimować za sprawą Dawida Naglika i Tomasza Kotarby, którzy poprzez transfuzję świeżej krwi na nowo napełnili krwioobieg Victim of Liberty. Przypieczętowaniem tego wydarzenia jest EP : “The Resistance” wydana we wrześniu 2012 roku. Od tamtej pory zespół ewoluuje i przygotowuje się do coraz większych wyzwań. Jak ambitnie twierdzą członkowie VOL: ”Największe sukcesy zawsze będą dopiero przed nami.”
VOL to ciężkie wgniatające w ziemię riffy w połączeniu z delikatnymi, emocjonalnymi motywami muzyki przygotowywanymi ze szczególną opieką – by wszystko brzmiało tak jak objawiło się to w głowach twórców. Dodając do tego unikalne brzmienie wokalu i niebanalne teksty, otrzymujemy to czym mniej więcej jest zespół Victim of Liberty.

J.D. OVERDRIVE:

J.D. OVERDRIVE to czterech kulturalnych młodzieńców, którzy gdy nie grają w golfa i nie rozmawiają przy cygarze o poezji barokowej, sieją spustoszenie na deskach polskich scen, inspirując się amerykańską szkołą metalu nasiąkniętego southern rockiem i oparami whiskey, z naciskiem na pewną znaną markę… Debiut sceniczny zespół zaliczył u boku JESUS CHRYSLER SUICIDE, kolejne dwa koncerty zagrał z amerykańską BEATALLICĄ. Wśród koncertowych bojów grupy nie sposób nie wyróżnić supportowania takich sław jak DOWN, BLACK LABEL SOCIETY, WHITESNAKE, SOULFLY, BLOOD CEREMONY czy TIM „RIPPER” OWENS. W maju 2011 ukazał się debiutancki krążek JDO zatytułowany „Sex, Whiskey & Southern Blood”, zawierający 11 utworów (licząc radosne intro) przesiąkniętych amerykańskim piachem, w tym luźną interpretację klasyka spod pióra Jimmi’ego Hendrixa – „Purple Haze”. 2012 to rok koncertów i pisania materiału na nowy album, który powinien ukazać się w 2013…
J.D.Overdrive to szaleńcy z Katowic uprawiający Southern rock / southern metal.

LUDWIK:

Interakcja pięciu postaci o różnych, często bardzo odległych od siebie horyzontach muzycznych zaowocowała powstaniem świeżej i mocnej stylistycznie formy. Wspólny cel: realizować muzykę opartą na przekazie i przekaz oparty na muzyce. Brzmienie zespołu to miks ciężkiego gitarowego brzmienia z rapowanym wokalem przyozdobiony scratchami, samplami oraz elektroniką, przez co zespół trafia do dość obszernej szuflady z gatunkiem „Rapcore”. Pierwsze prace na wspólnymi utworami zaowocowały jesienią 2008 roku, kiedy to Ludwik wypuścił na rynek limitowaną ilość pierwszego studyjnego dema, które rozeszło się w przeciągu kilku dni. Wysmakowane brzmienia, odważne połączenia gatunków oraz przemyślane aranżacje to tylko niektóre elementy wyróżniające Ludwika na rynku muzycznym. Najważniejsze są występy na żywo i wymiana energetyczna z publicznością jaką pobiera i oddaje w dwójnasób publiczności. Wiosną 2009 roku zespół zwyciężył XX edycję przegląd zespołów „Rock noc” wygrywając sesję nagraniową w renomowanym studiu nagrań. Owocem zmagań w studiu są kolejne realizacje utworów. W marcu 2012 zespół wziął udział w III edycji MUST BE THE MUSIC, gdzie został doceniony przez jury uzyskując noty 4xTAK. W październiku 2012 świat ujrzał kolejny klip do utworu „Człowiek Twarzy Bez” promujący płytę o tym samym tytule. W teledysku gościnnie wystąpił Krzysztof Respondek. Tydzień później (13.10) ukazała się debiutancka płyta formacji „Człowiek Twarzy Bez” nakładem RPS Enterteyment.
Ludwik to eksperyment. Rapcore, oryginalny wizerunek sceniczny. Twór obok którego nie sposób przejść obojętnie, co potwierdzają fani oraz telewidzowie. Pochodzą z Siemianowic Śląskich.

ISCARIOTA:

Zespół powstał w roku 1990 w Sosnowcu pod nazwą Blasphemer. W 1992 roku z zespołu odeszli basista Artur Wartak, gitarzysta Krakus oraz wokalista Rafał Włoszczowski. Tego samego roku zespół zmienił nazwę na Iscariota oraz zrealizował pierwsze demo zatytułowane Glodgad wydane nakładem Asta Records. W 1995 roku nakładem Baron Records ukazał się debiutancki album grupy pt. Cosmic Paradox. W ramach promocji albumu zespół odbył szereg koncertów w Polsce wraz z takimi grupami jak Kat, Vader, Quo Vadis, Eternal Deformity, Christ Agony, Frontside, Horrorscope czy Never. W 2005 roku ukazało się kolejne demo pt. Z ruin marzenia. W 2007 roku ukazał się drugi album Iscariota zatytułowany Pół na pół. Z początkiem roku 2009 zespół opuściła wokalistka – Grażyna Machura. Po ponad dwuletniej przerwie zespół powraca w nowym składzie, wzbogacając swoją muzykę o instrumenty klawiszowe.
Iscariota to zespół heavy/power metalowy. Zespół pochodzi z Sosnowca/Dąbrowy Górniczej/Zabrza.

OLD WISDOM LIES:

Old Widsom Lies- w skrócie OWL- czyli po prostu Sowa. Jak by nie patrzeć „Sowę” łatwiej zapamiętać, stąd taka sugestia na interpretację naszej wdzięcznej-dźwięcznej nazwy. „Sowę” można nazwać młodo-starą kapelą z kilku względów. Istniejemy już około dwóch lat, jednak na scenie się pojawiliśmy tylko kilka razy w takim składzie. Warto nadmienić, że członkowie OWLa są ludźmi obytymi ze sceną, koncertami i instrumentami, chociaż wiadomo- to ostatnie nigdy się nie kończy. Zespół powstał w wyniku połączenia różnych ludzi, z różnych środowisk muzycznych, grających różną muzykę, co zresztą doskonale po nas widać. A wiek to tylko cyferka. Co z tej kompilacji wyszło? Prog rock. Czasami lżejszy, czasami nawet metal. Próbowaliście kiedyś tańczyć do 7/8? Przy nas macie okazję. Miks nowoczesnej precyzji z taśmami magnetofonowymi. Trochę tęsknimy za brzmieniami z lat 60,70, jednak lubimy tez korzystać z dobrodziejstw brzmień nowoczesnych. Ale to w muzyce chyba chodzi o to, żeby się nie zamykać. My się staramy. Co z tego wyszło? Posłuchajcie sami.
OWL – prog rock/metal. Laureaci przeglądu AntyFest organizowanym przez AntyRadio. Reprezentacja Dąbrowy Górniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.