CZORT Czarna Ewangelia (2018)

Czarcia „Czarna Ewangelia” to zdecydowanie przyjemny dla oka i ucha zbiór bluźnierstw nagranych w naszym ojczystym języku. Pod strzechą znajdziemy więc takie swojskie tytuły jak: „Jak i Piekle tak i na Ziemi”, „Stręczyciele Dzieci Diabła” czy nieco PLAGOWY „Triumf Śmierci”.

O CZORCIE wiadomo niewiele, ewentualnie nic. Pewne jest natomiast, że wydawnictwo Under The Sign of Garazel nie wypluwa ostatnio słabych płyt. Nie inaczej było z CZORTEM, którego debiut jest dopracowany, wyważony i nasączony złem wyrżniętym wcześniej przez prekursorów black metalowego rzemiosła.

Na „Czarnej Ewangelii” poza tradycyjnym łojeniem znajdziemy kilka ciekawych solówek (np. wciągającą, ale też niepokojąca w numerze „Opętanych Zew”), klasyczne wokale czasem wchodzące w tonację a’la Abbath, perkusję którą każdy szanujący się fan black metalu zna na pamięć i ziejące nienawiścią teksty. W kwestii pracy gitar nie mam żadnych zastrzeżeń, niektóre riffy przywodzą na myśl chłodne norweskie poranki ’91, inne rozrywają łeb swoją surowością („Czort”), nie wiem jednak czy nudne, repetytywne gary i wciąż na nowo wskrzeszany schemat nurtu apostato-antychrześcijańskiego jest czymś czym nadal można się zachwycać.

 Zachwycać się można natomiast nutą post-black metalu we wspomnianym „Czorcie” i następującym po nim „O Stwórcy”. Tej świeżości nie brakuje na wskroś „Czarnej Ewangelii”, niemniej jednak w tych dwóch numerach jest ona najbardziej wyraźna. Warto wspomnieć, że ostatni na płycie kawałek pt. „Zima” jest akustyczny i charakterystyką przypomina mi (może nawet za bardzo) MOROWE. Dla mnie to duży plus, wziąwszy pod uwagę genialny, wwiercający się w trzewia kończący riff, którego melodyjności nie pozazdrościliby w szwedzkiej szkole melodyjnego death metalu.

Podsumowując, ten nowy na polskim rynku twór nie odstaje w żaden sposób od poziomu naszej czarciej ligi, już od samego dając do zrozumienia, że inni nie mogą spać spokojnie kiedy CZORT grasuje.

Vexev

CZORT: hailczort@gmail.com;

Under the Sign of Garazel Prod.: https://www.utsogp.pl/biuro@utsogp.pl.