DEATH SEA: Klasyka podziemia

 

Image

 

Death metalowy zespół DEATH SEA został założony jesienią 1993 roku w Krakowie. W pierwszym składzie znaleźli się: Jarosław „Misiu” Kochman – bas, Gerard Niemczyk – perkusja, Grzegorz „Grysik” Bryła (obecnie VIRGIN SNATCH) – gitara, Mateusz „Rzeźnik” Wabik – wokal. Wszyscy muzycy mieli już większe lub mniejsze doświadczenie muzyczne.

ImagePo kilku miesiącach prób powstało „Promo Tape `94”, które zostało nagrane na czterośladowym magnetofonie Taskam, a zostało wydane ze środków własnych (autorem logo oraz bardzo ubogiej oprawy graficznej był basista Jarek). Muzyka kwartetu z tej kasety promocyjnej osadzona była w tradycji death metalu przełomu lat `80/`90. Utwory („Almost Extinct”, „Final Deception”, „Death Sea” i „Forever Forget”) były inspirowane kapelami DEATH, CYNIC, PESTILENCE, ATHEIST, NOCTURNUS. Materiał zebrał pozytywne recenzje w prasie undergroundowej (np. w zine`ach „Psycho”, „Purgatory”, „Flatline News”). Doceniano DEATH SEA za wskazywanie perspektyw rozwoju dla gatunku, jakim był death metal i dobre umiejętności. Ale byli też tacy edytorzy, którym nie przypadł ten stuff do gustu – wytykano mu wtórność, słabej jakości brzmienie lub niezbyt oryginalną nazwę („Ibidem”, „Galeic Stigmata”).

Na koncertach kapela DEATH SEA – szczególnie w Krakowie – była przyjmowana dobrze.

ImagePomimo krótkiego stażu, w 1994 r. grupa podpisała kontrakt na jedną płytę z firmą Loud Out i zarejestrowała pełnowymiarowy materiał w studiu Beat Music Center w Katowicach. W tym samym roku zespół zagrał dwa koncerty na festiwalu muzyków rockowych w Jarocinie. Niestety wytwórnia Loud Out zbankrutowała i drugi materiał DEATH SEA ukazał się tylko w formie kasetowej w roku 1995 nakładem Baron Rec. Jego tytuł to „Imagination World”. Autorem obrazu, który posłużył za okładkę, był Zbigniew Krzywdziak. Oprócz starszych utworów zamieszczono na tym materiale cztery nowsze („Ivy”, „Sensation Of Glowing”, „Beyond The Reason”, instrumentalny „Symbolic Way Of Expression”), które zawierały więcej partii akustycznych. Ponadto kapela wykorzystała pomysły charakterystyczne dla doom metalu, rocka progresywnego czy muzyki latynoamerykańskiej, bez utraty typowej w death metalu dynamiki i brutalności.

W roku 1994 szeregi DEATH SEA zasilił drugi gitarzysta Piotr Szczuciński, który następnie zastąpił na basie – kończącego przygodę z graniem – Jarosława Kochmana. Pod koniec 1994 r. od grupy odszedł Gerard Niemczyk, a zasilił ją Krystian „Pinokio” Skowiniak.
W połowie roku 1995 zaczął powstawać kolejny materiał DEATH SEA, po którym została jedynie nieprofesjonalna taśma z próby: ok. 20 minut jeszcze bardziej technicznego, ale też bardziej brutalnego death metalu niż ten na „Imagination World”.
Na początku roku 1996 nastąpiła kolejna zmiana personalna – zespół opuścił Mateusz Wabik, a nowym wokalistą został Filip „Zielony” Zieliński. W drugie połowie lat `90 grupa dużo koncertowała.
Zespół funkcjonował z przerwami i w różnych składach do roku 2001, grając wiele koncertów. Później nieco zmienił wykonywaną przez siebie muzykę, stała się ona bliższa nowoczesnemu thrash metalowi w klimatach TESTAMENT czy FEAR FACTORY.

Image

Muzycy, którzy udzielali się w DEATH SEA, równolegle, a także po rozwiązaniu tejże grupy grali w wielu różnych zespołach, które stanowiły część krakowskiej sceny metalowej.
Grzegorz Bryła był sesyjnym gitarzystą DISINTERMENT. Był też przymierzany do składu VIOLENT DIRGE, ale z powodu, iż musiałby dojeżdżać do Warszawy, nie dołączył do tego zespołu. Grał także w SYMBOLIC IMMORTALITY, VIRGIN SNATCH, ANAL STENCH.
W 2001 roku Grzegorz Bryła oraz Filip Zieliński powołali do istnienia thrash metalową kapelę VIRGIN SNATCH, z którą odnoszą duże sukcesy, nagrywają płyty i koncertują.
Gerard Niemczyk to bardzo rozchwytywany perkusista. Dodatkowo potrafi grać na gitarze, basie i klawiszach. Zahaczył o ogrom przeróżnych grup, głównie jako muzyk sesyjny lub gościnnie wspomagając je na koncertach (MORDOR, HOLY DEATH, SCHISMATIC, SYMBOLIC IMMORTALITY, LUX OCCULTA, GLADIATOR, VINCENT BECK GROUP itp.). Uczestniczył również w licznych projektach free-jazzowych i bluesowych.
Jarosław Kochman, przed DEATH SEA, był basistą nieznanej thrashowej formacji POLTERGEIST.
Mateusz Wabik wcześniej był wokalistą SAMHAIN i gościnnie udzielał się w jednym utworze DISINTERMENT.
Piotr Szczuciński oraz Krystian Skowiniak wcześniej byli muzykami SAMHAIN oraz DISINTERMENT.
Ponadto Krystian Skowiniak znalazł się w pierwszym składzie THY DISEASE, przewinął się przez ANAL STENCH, obecnie gra w thrashowym RETRIBUTION.
Sam DISINTERMENT to zespół, który powstał jakby na gruzach SAMHAIN – kapeli która działała krótko (1993-1994), miała na koncie reh`a i rozprowadzane tylko do zinów demo „Winds Of Destiny” (a ślad po nim pozostał zaledwie w trzech czy czterech zine`ach).

 

[Mateusz Wabik, Kasia / Atmospheric #14]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.