DRACO HYPNALIS (Czechy) – techniczny black/death metal

Image
gatunek:  techniczny black/death
kraj (miasto):  Czechy (Zlin)
rok powstania:  1995
dyskografia:  2xCD, 1xMC, 1xpromo
wydawca:  Zero Budget Prod.

Zespół DRACO HYPNALIS powstał w roku 1995 w miejscowości Zlin na Morawii (Czechy). Początkowo było to bezimienne trio, działające z perkusistą, który wspierał go na koncertach. Od początku w kapeli byli: Ivos (basista) oraz Mira (gitarzysta, a obecnie także główny kompozytor). Wówczas grupa nie mała wokalisty, był też problem ze znalezieniem drugiego gitarzysty.
Latem 1997 zespół nagrał „reh tape”, aby pokazać się z muzyką na scenie i być może znaleźć muzyków do składu. Jednak perkusista nie wziął udziału w sesji, właściwie bez konkretnego powodu, więc został usunięty z kapeli. Tym samym grupa została zmuszona kontynuować działalność z automatem perkusyjnym. Jednak zanim muzycy zebrali pieniądze, by go kupić i nauczyć się na nim grać na tyle, by z powodzeniem wykorzystywać go do przecież nie prostych kompozycji DRACO HYPNALIS, minęły prawie dwa lata.
W 1999 do zespołu dołączył wokalista Martin i z nim, latem 2000, została nagrana debiutancka taśma „Nobleness Of The Storm-Gatherer”. Ukazała się ona jako zrealizowany własnym sumptem split MC z ROMANTIC LOVE. Materiał ten spotkał się z pozytywnymi opiniami w zinach itp. Później, do końca roku, kapela dość intensywnie grała koncerty w całych Czechach.
Kolejnego lata DRACO HYPNALIS przygotował „Promo 2001”, które zostało rozesłane przede wszystkim po wytwórniach, jednak grupa nie otrzymała żadnej konkretnej oferty współpracy.
Na początku 2002 r. zespół opuścił Martin. W tym czasie DRACO HYPNALIS zaprzestał grać próby z powodu zalania salki prób. Pod koniec wakacji kapelę zasilił nowy wokalista – Lukas, który był perkusistą w uśpionej wówczas grupie ROMANTIC LOVE. Przez kilka tygodni zespół ćwiczył z nim nowe utwory i w październiku wszedł do studia.
Promocyjny materiał na debiutancki album DRACO HYPNALIS, w ilości ponad 100 sztuk, został rozesłany do różnych wytwórni. Na początku wiosny 2003 pewna, nie istniejąca już, włoska wytwórnia skontaktowała się z kapelą oferując wydanie płyty jesienią. Opłaciła też udział grupy w Brutal Asasaul Festival. Niemniej jednak Włosi przekładali wydanie trzy razy, aż wreszcie zarwali kontakty. Ostatecznie pierwszy duży album DRACO HYPNALIS, „Weavers Of Unrest”, został zrealizowany w 2005 ze środków własnych zespołu oraz nowopowstałej, czeskiej wytwórni Elysion Music.
Jeszcze w roku 2004 kapela pojechała na swoje pierwsze tournee z łotewskim bandem NEGLECTED FIELDS, a rok później odbyła „Mortal Storms Of Autumn Tour” – były to pierwsze koncerty z  nowym wokalistą Petrem, wówczas występującym z DRACO HYPNALIS gościnnie. Po dziś dzień jest on w grupie frontmanem i gitarzystą.
W 2006 r. zespół miał przerwę w koncertowaniu i koncentrował się na przygotowywaniu drugiej płyty „Imagination”. Została ona zarejestrowana latem 2007 i wydana przez czeski label Zero Budget Productions. Album był promowany na trzeciej w historii kapeli trasie „Brotherhood Of Autumn Equinox Tour”.
Skład zespołu:

Ivos – bas, programowanie
Mira – gitara, klawisze, programowanie
Petr – wokale

ImageImage
Dyskografia:

„Imagination”
(CD, 2007, Zero Budget Prod.)
„Weavers Of Unrest”
(CD, 2005, Elysion Music)
„Promo 2001” (promo, 2001)
„Nobleness Of The Storm-Gatherer”
(MC – split z ROMANTIC LOVE, 2000)
Reh tape

Kontakt:

Ivos Kratky
Lidicka 448
763 02 Zlin-Malenovice
Czech Republic
ivokratky@o2active.cz

www.dracohypnalis.ic.cz
www.myspace.com/dracohypnalis

Image