FORMIS Chaozium 2017

„Chaozium” FORMIS to kolejne wydawnictwo krakowskiej Defense Records, po WHOREHOUSE i ROTENGIEST, które mi było dane ostatnio usłyszeć.

FORMIS powstał w 2010 roku, po opuszczeniu przez Huberta Nowaka i Marka Woźniaka zespołu ISCARIOTA. Obecny skład zespołu to: Hubert Nowak – gitary, Sebastian Blabuś – gitary, Marek Zająć – wokal, Jacek Bieniasz – bas, Rafał Habrajski – perkusja.

Trzecie pełne wydawnictwo FORMIS, w odróżnieniu od lubianego przeze mnie debiutu „Perfect Excuse”, zawiera teksty napisane i zaśpiewane w języku polskim. To cieszy, że KAT, TURBO czy HUNTER mają wreszcie godną konkurencję. Wokale Marka Woźniaka idealnie pasują do tekstów i muzyki. Te 29 minut zawarte na „Chaozium” to bardzo dobrze skomponowane i wykonane utwory posiadające klimat, ostre gitary i to, co lubię najbardziej, przemyślane i zagrane z polotem solówki. Duże zmiany tempa (rewelacyjnie zaaranżowana perkusja, Rafał Habrajski udowadnia, że nie tylko potrafi świetnie pokazać grę perkusistów na portalu Drummersfromhell.pl, ale też że sam świetnym perkusistą jest).

FORMIS przyznaje się do czerpania inspiracji z twórczości DEATH, PESTILENCE czy ARCH ENEMY i to słychać na tej płycie. Ja osobiście momentami dodałbym jeszcze polskie TURBO z czasów „Kawalerii szatana” do „Epidemii”.

Najbardziej na „Chaozium” wyróżniłbym „Skaven”, „Silurian” czy „Luminescent”, choć tak naprawdę nie ma na tym albumie słabych momentów.

Jeśli macie ochotę sięgnąć po dobrą metalową płytę, możecie zainwestować te parę złotych w „Chaozium” FORMIS.

Oprawę graficzną tego CD wykonała Izabela Krawczyk.

[RM]

Formis, www.formismetal.pl, www.facebook.com/formismetal
Defense Rec., www.defensemerch.com, www.facebook.com/defensemerch