HETMAN – metal / hard rock

hetman_logo

 

HETMAN – polski zespół muzyczny założony w 1990 r., wykonujący głównie melodyjną, wygładzoną odmianę metalu połączoną z elementami klasycznego rocka i hard rocka. Skład zespołu ulegał ciągłym zmianom na przestrzeni lat, jedynym stałym członkiem jest założyciel – gitarzysta i kompozytor Jarosław Hertmanowski.

W kwietniu 1990 roku po nagraniu całości materiału (studio S-3 na J.P. Woronicza w Warszawie) na pierwszy studyjny album Do Ciebie Gnam, pochodzące z niego utwory Do Ciebie Gnam,Tylko Rock n’ Roll i Dylemat dotarły na pierwsze miejsce listy przebojów radia „Solidarność”. Jednocześnie utwór Okręt Widmo trafił na II miejsce listy przebojów „Radia dla Ciebie”.
W międzyczasie HETMAN dwukrotnie wystąpił w programie TV Luz, tam też powstały teledyski do utworów Do Ciebie Gnam,Tylko Rock n’ Roll i Dylemat.
Zespół nie stronił od eksperymentów muzycznych, w swoim dorobku ma liczne przeróbki rockowe znanych przyśpiewek ludowych jak również tradycyjnych kolęd. Największymi przebojami zespołu są utwór Easy Rider oraz stara więzienna ballada Czarny chleb i czarna kawa.
W 2006 r., po wydaniu albumu „Skazaniec”, HETMANa opuścił wieloletni wokalista Paweł „Kiljan” Kiljański oraz Radek Chwieralski (gitara) i Jacek Zieliński (perkusja). Utworzyli oni następnie grupę Night Rider.
Po odejściu z zespołu Pawła Kiljańskiego, Jacka Zielińskiego i Radka Chwieralskiego zespół zaprzestał działania do czasu uzupełnienia składu. Wkrótce do zespołu dołączyli perkusista Dominik Jędrzejczyk, wokalista Paweł Bielecki, klawiszowiec Rafał Joński oraz ponownie gitarzysta Bogusław Balcerak. W 2008 roku zespół wydał płytę „HETMAN i Goście”, na której można usłyszeć Marcina „Merota” Maliszewskiego, Adriana Pełkę, Maćka Zbroję, Łukasza Kułakowskiego, Piotra Żaczkiewicza i Julię Hertmanowską. Na gitarze zagrali: Michał Sitarski, Bogusław „Bibas” Balcerak i Piotr Zander.
Wkrótce potem Rafała Jońskiego (Konkret Menu) i Bogusława Balceraka (Crylord) zastąpili Maciej Baran (klawisze) i Marcin Gałkowski (gitara solowa). W tym składzie zespół nagrał następną, dziewiątą już płytę pt.: „Deja Vu”, lecz tym razem po angielsku. Założeniem powstania tej płyty było przybliżenie młodszym słuchaczom stylu muzycznego lat 70. i 80. w oparciu o charakter utworów największych kapel tego okresu. Płyta ukazała się w grudniu 2009 r.

Rok 2010 to obchody XX-lecia zespołu.

 

hetman_foto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.