INSET: Prostota grania

Inset_logoINSET. Czterech kumpli mieszkających w Żorach w 2010 roku połączyło siły i zaczęło kleić materiał. Rok później dołączył piąty zawodnik i w takim składzie INSET nagrał swoją pierwszą EPkę zatytułowaną „Last Breath”. Mamy tutaj wojenne intro i trzy utwory utrzymane w stylistyce death metalu. Zapraszam do słuchania i przeczytania mini wywiadu.

l_inset_last-breathNa początek gratulacje z powodu nagrania całkiem udanego demo „Last Breath”. Pierwsze, co mnie rzuciło się w uszy, to bardzo dobre brzmienie. Czy jesteście zadowoleni z jakości nagrania, czy są pewne elementy, które z perspektywy czasu chcielibyście poprawić?

 

Witam. Dziękuję za pochlebne słowa. Jeżeli chodzi o brzmienie, to w studio można wiele rzeczy podkręcić, podrasować różnego typu efektami itp. My tego nie chcieliśmy. Zależy nam głównie na tym, żeby tak samo zabrzmieć na koncercie, aby nie było za dużej różnicy między koncertem a nagraniem audio. Co do jakości nagrania, to jest to nasze pierwsze nagranie studyjne i jesteśmy zadowoleni z niego, a z perspektywy czasu zawsze można by było coś zmienić, ale to chyba nie o to chodzi Może kiedyś pomyślimy o ponownym nagraniu tych utworów.

 

Na „Last Breath” słychać spory potencjał, jednak czy nie obawiacie się, że utoniecie w potoku dziesiątek podobnie grających zespołów? Co wg Was wyróżnia INSET z tłumu?

 

No tak, potencjał jest, ale to często nie wystarcza. Wciąż szlifujemy swój warsztat. Niestety nie mamy 100% czasu na zajmowanie się muzyką, bo każdy z nas gdzieś tam pracuje. Pomimo tego staramy się jednak grać regularnie robić próby i konsekwentnie dożyć do tego, co chcemy osiągnąć i myślę, że nam to wychodzi. A to, co nas wyróżnia, to chyba prostota grania.

Często kapele próbują na siłę ułożyć oryginalny materiał wypełniony technicznymi wygibasami, tracąc przy tym metalowy feeling. Z kolei inne zespoły hołdują zasadom starej szkoły, ale zdarza się, że przyczyną tego jest brak umiejętności. Jakie jest podejście INSET do tego tematu?

 

W INSET jest pięciu gości, pięć różnych osobowości – każdy z nas wnosi do kapeli coś innego, odmiennego. Nie staramy się na siłę składać kawałków, to dzieje się samo. Ktoś przynosi pomysł i pracujemy nad nim. Każdy z nas dorzuca swoje pięć groszy i tak powstaje nasza muza. Nie staramy się zagrać miliona dźwięków na sekundę, bo nie o to chodzi w muzyce. Jest wiele zespołów na rynku, które nadmiarem dźwięków zabijają duszę swojej muzyki; my chcemy, żeby było prosto, szybko i dokładnie, a jak komuś się po drodze to spodoba, to chyba dobrze.

 

 

 

Jakie są główne inspiracje muzyków INSET?

Inspiracje? Każdy z nas ma różne i łączymy to w jedną całość.

 

O czym piszecie w swoich tekstach? Czy dominuje w nich jakaś konkretna ideologia?

 

Hmmmm, o tekstach powinien wypowiedzieć się nasz wokalista, bo to on jest ich autorem. Traktują głównie o życiu codziennym, jego paradoksach, wszystkim tym, co nas otacza wokoło. Jest wiele tematów, o których można napisać dobry tekst i on właśnie to robi.


Czy obecny skład zespołu jest na tyle stabilny, by można było oczekiwać regularnego pojawiania się nowych nagrań?

 

Skład formował się przez dwa lata. Jest bardzo stabilny, a nowe nagrania oczywiście będą się pojawiały w miarę możliwości. Wiadomo, to nie jest prosty rynek.


Czy nowy materiał będzie kontynuacją tego, co można usłyszeć na demo, czy też nastąpią jakieś zmiany? Kiedy możemy się spodziewać nowych utworów INSET? Kiedy chcecie nagrać LP?

 

Nowy materiał jest już gotowy i będzie bardziej zróżnicowany, dla wielu słuchaczy może być zaskoczeniem, ale pomimo tego będzie zbliżony klimatem do „Last Breath”. Na wiosnę 2013 chcemy wejść do studia, by zarejestrować kawałki na pełny album; obecnie szlifujemy numery.

 

inset_live1

 

Jak wygląda w Waszym przypadku sprawa koncertowania? Gdzie można Was w najbliższej przyszłości spotkać?

 

Z koncertami sprawa ma się różnie, staramy się grać w miarę możliwości, jeżeli nadarza się taka okazja, ale tak jak pisałem wcześniej, czasami ogranicza nas praca. Jednak pojawia się coraz więcej propozycji; najbliższy znany mi termin to 25 styczeń 2013 i koncert wraz z DEADLINE i FORMIS.

 

Dzięki za krótką rozmowę.

Dziękuję i pozdrawiamy – załoga INSET.

[Atropos]

 

Inset, Dariusz Kaczorowski, os. Pawlikowskiego 18B/34; 44-240 Żory; istoty1@wp.pl; tel. 662025753; www.inset.net.pl, www.facebook.com/insetpl, www.reverbnation.com/insetpl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.