KAFIRUN The Worship And Glorification Of Holy Death `16

Globalizacja globalizacją, ale kiedy początkujący podziemny zespół z Kanady wydaje płytę w debiutującej polskiej wytwórni jest to jednak ciekawostka. Szczęśliwie w przypadku KAFIRUN wątek geograficzny nie wyczerpuje powodów dla których warto się nim zainteresować, bo dostajemy tutaj kawał porządnego grania sporządzonego zgodnie z najlepszymi tradycjami gatunku.

Krótki rys historyczny: KAFIRUN założono w 2014 roku w Vancouver i w tym samym roku powstała epka „Death Worship”; rok później zespół zaatakował kolejną epką „Gloryfication of Holy Death”. Wydawnictwo „The Worship And Glorification Of Holy Death” jest kompilacją dotychczasowych nagrań zespołu, w nowej szacie graficznej. Wytwórnia reklamuje KAFIRUN jako: „złowrogi black metal w emocjonalnej i frapująco mrocznej estetyce”. Jest też coś o „nawiedzonej rytualnej atmosferze i wściekłych kompozycjach” – łapiecie klimat. Choć „The Worship And Glorification Of Holy Death” jest zbiorem nagrań z różnych materiałów to całość brzmi spójnie i nie słychać technicznych, kompozycyjnych ani brzmieniowych różnic między nimi. KAFIRUN sprawnie porusza się w rejonach drugiej fali norweskiego black metalu z okolic wczesnego URGEHAL czy „Pure Holocaust” IMMORTAL, rownoważąc te wpływy bardziej „uduchowionym” graniem spod znaku religijnego blacku. Na „The Worship And Glorification Of Holy Death” dominują średnie i wolne tempa urozmaicane okazjonalnymi wybuchami sonicznej agresji, KAFIRUN potrafi też różnicować przekaz wplatając w swoje utwory nieco starego thrash metalu i szczyptę melodii. Chociaż do warstwy instrumentalnej przekazu trudno się przyczepić to największą robotę wykonuje wokalista – Luzifaust brzmi momentami jak Attila Csihar za swoich najlepszych lat, stając się głównym bohaterem tego materiału.

Kanadyjczycy stawiają na duszny i ciężki klimat zamiast powodzi blastów czy epatowania techniczną sprawnością obsługi instrumentów i chociaż nie proponują nic nowego to sugestywność ich przekazu wynagradza słuchaczowi ten programowy brak oryginalności. Trudno mi wskazać w czym tkwi źródło sukcesu KAFIRUN, ale mimo mojego początkowego sceptycyzmu, „The Worship And Glorification Of Holy Death” zyskuje z każdym przesłuchaniem i ciężko się od tej płyty uwolnić. Czego i wam życzę. [Michał Pawełczyk]

Kafirun, kafirun.band@gmail.com; www.kafirun.ca

Mara Rec., mara-records@o2.pl; www.mara-records.pl