KAT & ROMAN KOSTRZEWSKI – thrash metal

Image

gatunek:  thrash metal
miasto:  Katowice
rok powstania:  1980
dyskografia:  9xLP, 2xDVD
wydawca:  Mystic Prod.

Początek działalności KATa – kultowego, najważniejszego polskiego zespołu thrash metalowego datuje się na rok 1980.
Na wyjątkową pozycję zespołu, poza warstwą muzyczną, miały wpływ także teksty wokalisty Romana Kostrzewskiego oraz bardzo widowiskowe i nowatorskie wówczas, mroczne koncerty z udziałem „baletu wielu rekwizytów”.
Do chwili wydania debiutanckiego singla „Noce Szatana” / „Ostatni Tabor” grupa zdobywała swe szlify podczas sesji nagraniowych dla PR Katowice (dzięki nim grupa zaistniała na antenie stacji radiowych w kraju, jak również biorąc udział w wielu festiwalach rockowych). Ukoronowaniem swej dotychczasowej pracy było zwycięstwo w plebiscycie publiczności na największym w tamtych latach Festiwalu Rockowym Muzyków Młodej Generacji Jarocin `81. Popularność singla w mediach zaowocowała dłuższą trasą koncertowa u boku brytyjskiej grupy HANOI ROCKS. Kapela zyskała wtedy znakomite recenzje, czego skutkiem było nagranie debiutanckiego albumu „Metal And Hell” dla belgijskiej firmy Ambush Records (maj 1986) i jego polskiej wersji pt. „666”, wydanej przez Klub Płytowy „Razem”. Było to prekursorskie wydawnictwo dla polskiego thrash metalu.
Później KAT  nawiązał współpracę z firmą Metal Mind Productions, po czym wziął udział w festiwalu Metalmania w Katowickim „Spodku” wraz z HELLOWEEN, OVERKILL, RUNNING WILD.
Występując jako gwiazda na festiwalu Jarocin `86 KAT zagościł w filmie nagranym dla telewizji BBC pt. „My blood, your blond”, poświęconym polskiemu rockowi.
W lutym 1987 KAT dwukrotnie wystąpił w katowickim „Spodku” z METALLICĄ. W tym samym roku ukazał się koncertowy album „38 Minutes Of Life”, zawierający zapis utworów z Metalmanii i koncertów z METALLICĄ.
Kolejna płyta, „Oddech Wymarłych Światów”, wydana w 1989, okazała się wyjątkową pozycją w dyskografii KATa. Znajdują się na niej utwory pełne nowatorskich rozwiązań muzycznych i brzmieniowych.
Jednak później różnice pomiędzy muzykami spowodowały dwuletnią przerwę z działalności grupy.
Jednak w 1992 KAT powrócił z albumem „Bastard”, dowodząc, że nadal jest prekursorem thrash metalu, zaś wiosną 1994 ukazały się „Ballady”, które ukazały spokojniejsze, aczkolwiek niepozbawione zadzioru oblicze kapeli. W nagraniu tego materiału gościnnie udział wzięła legenda polskiego rocka – Józef Skrzek z SBB. Następnie KAT zagrał wiele koncertów, spośród których wartym odnotowania jest wspólny koncert z MÖTORHEAD w Zabrzu.
1996 to rok, w którym wydany został album monumentalny i podniosły w warstwie muzycznej i mocno osadzony w thrash metalu pt. „Róże miłości najchętniej przyjmują się na grobach”. Natomiast w roku 1998 została wydana płyta „Szydercze zwierciadło”, której premiera została uwieńczona dużą trasą koncertową.
W roku 2000, ze względu na nagłą śmierć głównego gitarzysty Jacka Regulskiego, zespół zawiesił działalność, powracając w 2003 z olbrzymią i owianą sukcesem trasą koncertową zwaną „KAT on tour again”.
W 2005 na Mystic Festival, na którym gościem był IRON MAIDEN, KAT zarejestrował płytę DVD „Somewhere In Poland”.
Rekonstrukcja KATa okazała się być niezbyt fortunną. Pożądanym stało się przemianowanie zespołu na KAT & ROMAN KOSTRZEWSKI i samookreślenie w świadomości fanów, co skutkowało olbrzymim sukcesem grupy na trasach koncertowych z ostatnich dwóch lat.
W tym też czasie kapela przygotowywała materiał na swoją nową płytę, poprzedzając ją wydawnictwem DVD „Życie po życiu”, podsumowującym ostatni etap działalności czyli trasę koncertową luty-kwiecień 2007 (rejestracja koncertu z „Mega Clubu” w Katowicach – 14.04.2007). Obecnie zespół kończy prace nad nowym albumem, jednak nie zaprzestając koncertować w kraju jak i za granicą.

Skład zespołu:

Roman Kostrzewski – wokal
Ireneusz Loth – perkusja
Piotr Radecki – gitara
Krzysztof Pistelok – gitara
Michał Laksa – bass

Dyskografia:

„Życie po życiu” (DVD, 2007, Mystic Prod.)   
„Somewhere In Poland” (DVD, 2004, Mystic Prod.)   
„Szydercze Zwierciadło” (CD, 1997, Silverton)
„Róże miłości najchętniej przyjmują się na grobach” (LP, 1996, Silverton)
„Ballady” (MC/CD, 1993, FHU Staff)
„Jarocin – Live” (live LP, 1992, Silton)   
„Bastard” (CD/MC, 1991, Metal Mind Prod.)
„Oddech Wymarłych Światów” (LP/MC, 1988, Poljazz – Polton)   
„38 Minutes Of Life” (live LP, 1987, Poljazz)
„666” (LP, 1986, Klub Płytowy „Razem”)
 „Metal And Hell” (LP, 1985, Ambush Rec.)
       
       
Kontakt:

management:
kasia@kat.info.pl
tel. 511407238

www.kat.info.pl
www.myspace.com/katandrk666

kat_foto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.