KETHA – experimental death/thrash

Image

gatunek:  experimental death/thrash
miasto:  Rzeszów / Leżajsk
rok powstania:  2002
dyskografia:  1xCD, 1xdemo
wydawca:  0v0 Art Rec. / Debello Recordings

Grupa KETHA powstała w lipcu 2002 roku z inicjatywy Wawrzynca Fularza (tak, on naprawdę tak się nazywa) i Grześka Kiełbowicza, w Leżajsku. W kilka miesięcy później skład uzupełnili Maciek Janas i Tomek Płaza. Założenia na muzykę były dla wszystkich dość oczywiste – jak najdalej od utartych schematów, generalnie nie dać obkleić się etykietkami.
Na początku 2003 roku zespół zagrał pierwsze koncerty. W lipcu, w studiu Maćka Miechowicza (ex KOBONG, NEUMA) – Kokszoman powstało demo „Mantra Te/Blood”, które spotakło się z bardzo dobrym przyjęciem. Utwór „Blood” trafił na składanki „Death” Metalrulez Productions oraz 0v0 Art Promo, z którą KETHA związała się na stałe.
W 2004 roku kapela supportowała JESUS CHRYSLER SUICIDE, później NEUMĘ i MOJĄ ADRENALINĘ na kilku występach w ramach TaRaRiktaRak Tour. Chwilowo zespół grał jako trio, bez gitarzysty Grześka, ale potem, już w pełnym składzie rozpoczeły się prace nad pełną płytą. W tym czasie KETHA przenosła się z salą prób do Rzeszowa.
Pod koniec 2005 roku został zarejestrowany materiał na debiut – ponownie w warszawskim Kokszomanie, tym razem z realizatorem Markiem „Wujem” Bereszczyńskim. Sesja się przeciągnęła – wokale dograno zimą 2006 w rzeszowskim studiu Rejs, a mastering robiono dopiero w marcu 2007 w Studio X, pod czujnym uchem Szymka Czecha (ex PROPHECY, NYIA). W międzyczasie grupa koncertowała, głównie z CREMASTER.
Jesienią 2007 zespół zdecydował się wydać debiutancki album „III-ia” pod banderą 0v0 Art Records (premiera – 1.12.2007). Płyta spotkała się ze znakomitym przyjęciem zarówno w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukazała się w barwach Debello Recordings w marcu 2008 r.
Pod koniec listopada 2008 roku do zespołu dołączył wokalista Rafał Piotrowski (udzielający się także w FORGOTTEN SOULS), a Maciek tym samym skupił się tylko na grze na gitarze.
Po kilku pierwszych koncertach w poszerzonym składzie, zespół wyrusza na przełomie kwietnia/maja w swoją pierwszą trasę koncertową po Europie. Grupa wystąpi jako support dla MINSK. Podczas kilkunastu dni grupa odwiedzi Niemcy, Czechy, Szwajcarię, Włochy, Portugalię, Hiszpanię, Francję i kraje Beneluxu, dodatkowo występując m.in. z HOUSE OF LOW CULTURE (projekt Aarona Turnera z ISIS) czy KONGH.
Skład zespołu:

Maciej Janas – gitara
Wawrzyniec Fularz – perkusja
Grzegorz Kielbowicz – gitara
Tomasz Plaza – bass
Rafal Piotrowski – wokal

ImageImage

Dyskografia:

„III-ia”
(CD, 0v0 Art Rec., 2007
/ Debello Recordings, 2008)
„Mantra Te/Blood"
(demo, 2003)

Kontakt:

info@ketha.net

www.ketha.net
www.myspace.com/kethasounds

Image