MAYHEM, ASPHYX, DRAGGED INTO SUNLIGHT, DEUS MORTEM, CENTURION, THUNDERWAR – 21.10.17 / Warszawa

MAYHEM, czyli legendarni wirtuozi black metalu z mistrzem ceremonii Atillą Csiharem na czele, powracają na dwa koncerty do Polski by ponownie zbezcześcić miasta i położyć kres populistycznym ideom!

21 października 2017 Norwedzy wraz z kultową death metalową ekipą z Holandii – ASPHYX odwiedzą warszawski klub Progresja, a dzień wcześniej zaprezentują swe możliwości w Katowicach (o tym koncercie w Mega Clubie przeczytacie tutaj)!

W Warszawie u boku MAYHEM staną bluźniercze ekipy: ASPHYX (Holandia), DRAGGED INTO SUNLIGHT (Wielka Brytania) oraz rodzime DEUS MORTEM, CENTURION oraz THUNDERWAR! Czego możemy się spodziewać ze strony norweskich tytanów black metalu? Zdecydowanie kawałków z kultowego debiutu „De Mysteriis Dom Sathanas”!

MAYHEM / ASPHYX / DRAGGED INTO SUNLIGHT / DEUS MORTEM / CENTURION / THUNDERWAR

Kiedy: 21 października 2017 (sobota);
Gdzie: Progresja (ul. Fort Wola 22, Warszawa);
Wejście: 18:00;
Bilety: 95 PLN (w przedsprzedaży) / 110 PLN (na bramkach w dniu koncertu).

Bilety dostępne są na stronie:
http://knockoutprod.net/sklep/ oraz Eventim, TicketPro;

Strona wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/1992433157654404/

Opis kapel:
MAYHEM (Norwegia) black metal:
Jeden z tych zespołów, dzięki którym powstał black metal. Kapela z Oslo przez osobę charyzmatycznego pierwszego lidera, Euronymousa, zaangażowana była w intensywną popularyzację gatunku na świecie dzięki tape-tradingowi, a w Norwegii dzięki kultowemu sklepowi „Helvete”. Z kapelą wiążą się dwie wielkie tragedie, czyli zabójstwo Euronymousa przez Varga Vikernesa, a także samobójcza śmierć także obdarzonego wielką charyzmą, lecz bardzo niestabilnego emocjonalnie szwedzkiego wokalisty Dead’a.
Były tragedie, były kontrowersje, były mity i spekulacje, lecz najważniejsza u Mayhem zawsze była muzyka. Kapela stworzyła podwaliny bezkompromisowego norweskiego black metalu, wychodząc od wielkiego uwielbienia dla Venom i Hellhammer. Wydana równo 30 lat temu debiutancka EP-ka „Deathcrush”, pierwsza duża płyta „De Mysteriis Dom Sathanas”, na której zadebiutował genialny i szalony Madziar Attila Csihar, to absolutny kult black metalu. Surowa, chłodna, nihilistyczna w przekazie muzyka zespołu, pod względem formy ewoluowała i potrafiła zaskakiwać. Chociażby na płytach „Grand Declaration Of War” albo „Ordo ad Chao”, za którą Mayhem otrzymał norweski odpowiednik Grammy.
Zespół w studiu nie pojawia się często. Ostatnią pozycją w jego studyjnej dyskografii jest pochodzący z 2014 roku znakomity album „Esoteric Warfare”, który przepięknie graficznie oprawił nasz rodak Zbyszek Bielak. Na żywo muzycy tworzą niezapomniane misterium, któremu przewodzi zawsze ciekawie ucharakteryzowany Attila.
Sprawdź, jeśli lubisz: Darkthrone, Gorgoroth, Marduk, 1349, Venom, Hellhammer…

https://www.thetruemayhem.com/
https://www.facebook.com/mayhemofficial

ASPHYX (Holandia) death metal:
Floryda, Nowy Jork, Szwecja… Te miejsca zapewne wymieni fan death metalu jako najważniejsze dla gatunku. I na pewno doda jeszcze jedno, Holandię. W tym niewielkim terytorialnie i ludnościowo kraju powstała ponad trzy dekady temu wspaniała scena deathmetalowa, która wydała na świat pomnikowe nazwy i płyty dla tej odmiany ekstremy.
Równo 30 lat temu w holenderskiej prowincji Overijssel kilku nakręconych na punkcie death metalu małolatów powołało do życia zespół, który stał się jednym z najwspanialszych ambasadorów tego gatunku z Kraju Tulipanów. Nazwali go Asphyx. W ciągu kilku lat kapela nagrała sztandarowe płyty deathmetalowe, jak „The Rack” albo „Last One On Earth”.
Asphyx parokrotnie się rozpadał, parokrotnie wracał na scenę. Najbardziej spektakularny był powrót po długiej, blisko ośmioletniej przerwie. Niemal dokładnie 10 lat temu, w 2007 roku formacja powróciła na scenę, a reaktywację przypieczętowała genialnym albumem „Death… The Brutal Way” z 2009 roku. Pierwsze skrzypce w Asphyx gra ten, który dawał głos na „The Rack”, ogromnie charyzmatyczny Matin van Drunen, któremu dzielnie sekunduje znakomity wokalista i showman Paul Baayens (gra także w innej holenderskiej legendzie, Thanatos).
Oprócz „Death… The Brutal Way” po reaktywacji Asphyx wydał jeszcze dwa znakomite albumy, „Deathhammer” oraz pochodzący z 2016 roku „Incoming Death”, który zespół będzie promować na żywo podczas swojej kolejnej wizyty w Polsce.
Sprawdź, jeśli lubisz: Pestilence, Thanatos, Sinister, Hail Of Bullets, Bolt Thrower, Grave…
http://www.asphyx.nl/
https://www.facebook.com/officialasphyx

DRAGGED INTO SUNLIGHT (Wielka Brytania) death/doom metal:
Coś dla miłośników nie tylko dobrej muzyki, będącej połączeniem ekstraklasowego death metalu i takiej jakości doomu, lecz również lubiących, jeśli artystę otacza lekka mgiełka tajemnicy. Bo Dragged Into Sunlight taką świadomie się otoczyli.
Czarne kominiarki na twarzach, a w opisie składu znajdziemy tylko inicjał muzyka. Może panowie mają na co dzień robotę w MI6 i nie chcą się ujawniać? Ale żarty na bok, bo twórczość Dragged Into Sunlight to nie powód do nich. Połączenie doomu, death metalu oraz innych elementów, pozwalających na zbudowanie nastroju niczym z najgorszego sennego koszmaru, charakteryzuje Anglików, stacjonujących chyba gdzieś w okolicach Liverpoolu. Tak, dokładna lokalizacja też nie jest znana.
Nienawiść, depresja, nihilizm, melancholia. Takie klimaty mają na nas Dragged Into Sunlight. Plus koncert w formie misterium, grany zawsze tyłem do publiczności. Czy do czasu wizyty w Polsce będzie jakaś nowa muzyka od kapeli? Dobre pytanie, na które, z racji ulubionej przez muzyków tajemniczości, na razie nie ma odpowiedzi. Ale na pewno zagrają coś z dwóch wydanych studyjnych płyt i z kolaboracji z kumplami z Gnaw Their Tongues.
Dodajmy na koniec, że ich debiut, „Hatred For Mankind”, wprodukował sam Billy Anderson (m.in. Sleep, Neurosis, Swans, Brutal Truth, Agalloch).
Sprawdź, jeśli lubisz: Portal, Autokrator, Abyssal, Anaal Nathraakh…
http://www.draggedintosunlight.co.uk/
https://www.facebook.com/draggedintosunlight

.
DEUS MORTEM (Polska) black metal:
Necrosodom, postać w polskim metalowym podziemiu doskonale znana, chociażby z gry w Anima Damnata, Witchmaster, Infernal War, utworzył w 2008 roku we Wrocławiu blackmetalową hordę pod nazwą Deus Mortem. Za cel postawił sobie wskrzeszenie ducha black metalu lat 80. i 90. Z racji zaangażowania Necrosodoma w grę z innymi zespołami, dorobek wydawniczy kapeli może nie powala, ale w końcu jakość ma pierwszeństwo przed ilością, a do jakości dwóch EP-ek kwartetu (oprócz lidera w zespole od 2013 roku grają jeszcze: V. alias Vomitor – gitara basowa, Stormblast – perkusja i Sinister – gitara) przyczepić się nie można. Bezkompromisowość, wściekłość, diabelstwo – tak można scharakteryzować twórczość ekipy z Wrocławia, parafrazując hasło rewolucji francuskiej.
Ostatnia jak na razie pozycja w dorobku Deus Mortem to EP-ka „Demons Of Matter And The Shells Of The Dead” z 2016 roku. Ale coraz bliżej do premiery drugiej dużej płyty zespołu. Diabelskie dzieło już się tworzy, a pojawi się za sprawą Malignant Voices.
Sprawdź, jeśli lubisz: Mayhem, Azarath, Darkthrone, Infernal War, Anima Damnata…
https://deusmortemofficial.bandcamp.com/
 .

CENTURION (Polska) death metal:
Blackmetalowe szaleństwo Mayhem i Dragged Into Sunlight przemieszane zostanie ze świetnym death metalem w wydaniu polskim. Zacznijmy od kapeli bardziej doświadczonej.
Jest nią płocki Centurion, który w 2018 roku będzie celebrował 20-lecie istnienia. Kapela niezmordowanego Bigosa, jedynego muzyka z oryginalnego składu, zgromadziła do tej pory w swoim artystycznym dorobku dwie duże płyty. Tyle samo ma na koncie demówek, a także jeden split z Sindecade.
Najmłodszym dzieckiem kwintetu pod dowództwem Bigosa jest wydana w 2017 roku EP-ka „Extinction”, którą wypełniło pięć kompozycji. Zmiatających z powierzchni ziemi! I jak to u Centurion, bluźnierczych, wymierzonych w religie, epatujących śmiercią. Jedno jest pewne – nie ma z nimi miękkiej gry i żadnych jeńców nie biorą.
Sprawdź, jeśli lubisz: Azarath, Witchmaster, Deicide, Vital Remains, Angelcorpse…
https://www.facebook.com/centuriondeathmetal
https://www.youtube.com/watch?v=znFdVEl6hlA

THUNDERWAR (Polska) death metal:
Czas na młodzież w tym zestawie, czyli stołeczny Thunderwar, któemu logo zaprojektował sam Christophe Szpajdel (m.in. Emperor). Czterech młodych, zdolnych chłopaków – Kamil „Madness” Mandes (gitara basowa, śpiew), Witold Ustapiuk (gitara), Maciej „Olszak” Olszewski (gitara) i Witold Richter (perkusja) – zaczęło muzykować w 2012 roku. Rok później na rynku pojawiła się czteroutworowa EP-ka „The Birth Of Thunder”, która zebrała świetne recenzje, również poza granicami Polski. Potem Thunderwar zagrał kilka znaczących supportów, choćby przed Carcass, Asphyx i Obituary.
Oczekiwanie fanów na album warszawian zostało zaspokojone w 2016 roku, kiedy ukazał się debiutancki, pełnowymiarowy materiał „Black Storm”. Nagrany w słynnym studiu Hertz i z okładką ozdobioną grafiką samego Elirana Kantora (m.in. Testament, Sodom, Atheist). Płyta otrzymała równie pozytywne recenzje, co EP-ka. Thunderwar udowodnił dzięki niej, że jest zespołem, który potrafi świetnie odświeżyć klimat oldschoolowego, melodyjnego death metalu, nawiązującego, chociażby do mistrzów z Dissection. Warszawianie przywiązują wagę do detali, umieją zadbać o swoją ekspozycję w sieci, muzycznie są świetni, więc czas, aby zaczęli myśleć o podboju Zachodu. Czas pokazać, że w Polsce wciąż w death metal umieją.
Sprawdź, jeśli lubisz: Dissection, Amon Amarth, Obituary, Asphyx, Bathory…
https://thunderwar1.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/thunderwarofficial
https://www.youtube.com/watch?v=1qNuj41mupU