MAYHEM, DRAGGED INTO SUNLIGHT, DEUS MORTEM, CENTURION, THUNDERWAR – 20.10.17 / Katowice

MAYHEM, czyli legendarni wirtuozi black metalu z mistrzem ceremonii Atillą Csiharem na czele, powracają na dwa koncerty do Polski by ponownie zbezcześcić miasta i położyć kres populistycznym ideom!

20 października 2017 Norwedzy odwiedzą katowicki Mega Club, by następnie przenieść się do Warszawy (o tym koncercie w Progresji przeczytacie tutaj), gdzie podzielą scenę z niemniej znanymi holenderskimi death metalowcami z ASPHYX!

W Katowicach u boku MAYHEM staną bluźniercze ekipy: DRAGGED INTO SUNLIGHT (Wielka Brytania) oraz rodzime DEUS MORTEM, CENTURION oraz THUNDERWAR! Czego możemy się spodziewać ze strony norweskich tytanów black metalu? Zdecydowanie kawałków z kultowego debiutu „De Mysteriis Dom Sathanas”!

MAYHEM / DRAGGED INTO SUNLIGHT / DEUS MORTEM / CENTURION / THUNDERWAR

Kiedy: 20 października 2017 (piątek);
Gdzie: Mega Club (ul. Żelazna 15, Katowice);
Wejście: 18:30;
Bilety: 80 PLN (w przedsprzedaży) / 90 PLN (na bramkach w dniu koncertu).
Bilety dostępne są na stronie:
http://knockoutprod.net/sklep/ oraz Eventim, TicketPro;

Strona wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/1906777679534014/

Opis kapel:
MAYHEM (Norwegia) black metal:
Jeden z tych zespołów, dzięki którym powstał black metal. Kapela z Oslo przez osobę charyzmatycznego pierwszego lidera, Euronymousa, zaangażowana była w intensywną popularyzację gatunku na świecie dzięki tape-tradingowi, a w Norwegii dzięki kultowemu sklepowi „Helvete”. Z kapelą wiążą się dwie wielkie tragedie, czyli zabójstwo Euronymousa przez Varga Vikernesa, a także samobójcza śmierć także obdarzonego wielką charyzmą, lecz bardzo niestabilnego emocjonalnie szwedzkiego wokalisty Dead’a.
Były tragedie, były kontrowersje, były mity i spekulacje, lecz najważniejsza u Mayhem zawsze była muzyka. Kapela stworzyła podwaliny bezkompromisowego norweskiego black metalu, wychodząc od wielkiego uwielbienia dla Venom i Hellhammer. Wydana równo 30 lat temu debiutancka EP-ka „Deathcrush”, pierwsza duża płyta „De Mysteriis Dom Sathanas”, na której zadebiutował genialny i szalony Madziar Attila Csihar, to absolutny kult black metalu. Surowa, chłodna, nihilistyczna w przekazie muzyka zespołu, pod względem formy ewoluowała i potrafiła zaskakiwać. Chociażby na płytach „Grand Declaration Of War” albo „Ordo ad Chao”, za którą Mayhem otrzymał norweski odpowiednik Grammy.
Zespół w studiu nie pojawia się często. Ostatnią pozycją w jego studyjnej dyskografii jest pochodzący z 2014 roku znakomity album „Esoteric Warfare”, który przepięknie graficznie oprawił nasz rodak Zbyszek Bielak. Na żywo muzycy tworzą niezapomniane misterium, któremu przewodzi zawsze ciekawie ucharakteryzowany Attila.
Sprawdź, jeśli lubisz: Darkthrone, Gorgoroth, Marduk, 1349, Venom, Hellhammer…

https://www.thetruemayhem.com/
https://www.facebook.com/mayhemofficial

DRAGGED INTO SUNLIGHT (Wielka Brytania) death/doom metal:
Coś dla miłośników nie tylko dobrej muzyki, będącej połączeniem ekstraklasowego death metalu i takiej jakości doomu, lecz również lubiących, jeśli artystę otacza lekka mgiełka tajemnicy. Bo Dragged Into Sunlight taką świadomie się otoczyli.
Czarne kominiarki na twarzach, a w opisie składu znajdziemy tylko inicjał muzyka. Może panowie mają na co dzień robotę w MI6 i nie chcą się ujawniać? Ale żarty na bok, bo twórczość Dragged Into Sunlight to nie powód do nich. Połączenie doomu, death metalu oraz innych elementów, pozwalających na zbudowanie nastroju niczym z najgorszego sennego koszmaru, charakteryzuje Anglików, stacjonujących chyba gdzieś w okolicach Liverpoolu. Tak, dokładna lokalizacja też nie jest znana.
Nienawiść, depresja, nihilizm, melancholia. Takie klimaty mają na nas Dragged Into Sunlight. Plus koncert w formie misterium, grany zawsze tyłem do publiczności. Czy do czasu wizyty w Polsce będzie jakaś nowa muzyka od kapeli? Dobre pytanie, na które, z racji ulubionej przez muzyków tajemniczości, na razie nie ma odpowiedzi. Ale na pewno zagrają coś z dwóch wydanych studyjnych płyt i z kolaboracji z kumplami z Gnaw Their Tongues.
Dodajmy na koniec, że ich debiut, „Hatred For Mankind”, wprodukował sam Billy Anderson (m.in. Sleep, Neurosis, Swans, Brutal Truth, Agalloch).
Sprawdź, jeśli lubisz: Portal, Autokrator, Abyssal, Anaal Nathraakh…
http://www.draggedintosunlight.co.uk/
https://www.facebook.com/draggedintosunlight

.
DEUS MORTEM (Polska) black metal:
Necrosodom, postać w polskim metalowym podziemiu doskonale znana, chociażby z gry w Anima Damnata, Witchmaster, Infernal War, utworzył w 2008 roku we Wrocławiu blackmetalową hordę pod nazwą Deus Mortem. Za cel postawił sobie wskrzeszenie ducha black metalu lat 80. i 90. Z racji zaangażowania Necrosodoma w grę z innymi zespołami, dorobek wydawniczy kapeli może nie powala, ale w końcu jakość ma pierwszeństwo przed ilością, a do jakości dwóch EP-ek kwartetu (oprócz lidera w zespole od 2013 roku grają jeszcze: V. alias Vomitor – gitara basowa, Stormblast – perkusja i Sinister – gitara) przyczepić się nie można. Bezkompromisowość, wściekłość, diabelstwo – tak można scharakteryzować twórczość ekipy z Wrocławia, parafrazując hasło rewolucji francuskiej.
Ostatnia jak na razie pozycja w dorobku Deus Mortem to EP-ka „Demons Of Matter And The Shells Of The Dead” z 2016 roku. Ale coraz bliżej do premiery drugiej dużej płyty zespołu. Diabelskie dzieło już się tworzy, a pojawi się za sprawą Malignant Voices.
Sprawdź, jeśli lubisz: Mayhem, Azarath, Darkthrone, Infernal War, Anima Damnata…
https://deusmortemofficial.bandcamp.com/
 .

CENTURION (Polska) death metal:
Blackmetalowe szaleństwo Mayhem i Dragged Into Sunlight przemieszane zostanie ze świetnym death metalem w wydaniu polskim. Zacznijmy od kapeli bardziej doświadczonej.
Jest nią płocki Centurion, który w 2018 roku będzie celebrował 20-lecie istnienia. Kapela niezmordowanego Bigosa, jedynego muzyka z oryginalnego składu, zgromadziła do tej pory w swoim artystycznym dorobku dwie duże płyty. Tyle samo ma na koncie demówek, a także jeden split z Sindecade.
Najmłodszym dzieckiem kwintetu pod dowództwem Bigosa jest wydana w 2017 roku EP-ka „Extinction”, którą wypełniło pięć kompozycji. Zmiatających z powierzchni ziemi! I jak to u Centurion, bluźnierczych, wymierzonych w religie, epatujących śmiercią. Jedno jest pewne – nie ma z nimi miękkiej gry i żadnych jeńców nie biorą.
Sprawdź, jeśli lubisz: Azarath, Witchmaster, Deicide, Vital Remains, Angelcorpse…
https://www.facebook.com/centuriondeathmetal
https://www.youtube.com/watch?v=znFdVEl6hlA

THUNDERWAR (Polska) death metal:
Czas na młodzież w tym zestawie, czyli stołeczny Thunderwar, któemu logo zaprojektował sam Christophe Szpajdel (m.in. Emperor). Czterech młodych, zdolnych chłopaków – Kamil „Madness” Mandes (gitara basowa, śpiew), Witold Ustapiuk (gitara), Maciej „Olszak” Olszewski (gitara) i Witold Richter (perkusja) – zaczęło muzykować w 2012 roku. Rok później na rynku pojawiła się czteroutworowa EP-ka „The Birth Of Thunder”, która zebrała świetne recenzje, również poza granicami Polski. Potem Thunderwar zagrał kilka znaczących supportów, choćby przed Carcass, Asphyx i Obituary.
Oczekiwanie fanów na album warszawian zostało zaspokojone w 2016 roku, kiedy ukazał się debiutancki, pełnowymiarowy materiał „Black Storm”. Nagrany w słynnym studiu Hertz i z okładką ozdobioną grafiką samego Elirana Kantora (m.in. Testament, Sodom, Atheist). Płyta otrzymała równie pozytywne recenzje, co EP-ka. Thunderwar udowodnił dzięki niej, że jest zespołem, który potrafi świetnie odświeżyć klimat oldschoolowego, melodyjnego death metalu, nawiązującego, chociażby do mistrzów z Dissection. Warszawianie przywiązują wagę do detali, umieją zadbać o swoją ekspozycję w sieci, muzycznie są świetni, więc czas, aby zaczęli myśleć o podboju Zachodu. Czas pokazać, że w Polsce wciąż w death metal umieją.
Sprawdź, jeśli lubisz: Dissection, Amon Amarth, Obituary, Asphyx, Bathory…
https://thunderwar1.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/thunderwarofficial
https://www.youtube.com/watch?v=1qNuj41mupU