MYOPIA – techniczny thrash metal

Image

gatunek:  techniczny thrash metal
miasto:  Bielsko-Biała
rok powstania:  1993
dyskografia:  3xCD, 1xdemo
wydawca:  brak

Zespół MYOPIA został założony przez muzyków Bogdana Kubicę i Roberta Koconia w pierwszej połowie lat `90 w Bielsku-Białej.
Pierwszy materiał muzyczny ujrzał światło dzienne w 1995 r. W czeskim Cieszynie powstało demo "The Ultra Controls" nagrane w składzie: Bogdan Kubica – perkusja, Robert Kocom – bas i Kazek – gitara. Materiał ten był kompilacją fascynacji takimi zespołami jak VOIVOD, DEATH ANGEL oraz rodzimego ASTHAROTHA.
Później grupa zagrała parę koncertów, jednak osobiste plany muzyków spowodowały, że MYOPIA zawiesiła działalność na parę lat. Odrodziła się w 2000 roku, gdy do zespołu trafił Darek, a w dwa lata później doszło do nagrania w olsztyńskim Studiu Melania, pod okiem Szymona Czecha, płyty "Subcounsciously Unconscious". Płyta otrzymała dobre recenzje, a otwartość formuły muzycznej sprawiła, że MYOPIA zaczęła być nazywana „polskim VOIVODem”.
Już podczas sesji nagraniowej z zespołu odszedł gitarzysta, w połowie czerwca 2002 r. zastąpił go Kamil Smala, z którym zespół zagrał parę koncertów i rozpoczął pracę nad nowym materiałem. W maju 2005 w Studiu X w Olsztynie zarejestrowano 8 utworów, które weszły w skład koncept albumu "Enter InsectMasterplan". Płyta ukazała się na początku 2006 roku, a kolejny rok przyniósł jej reedycję, wydaną przez Selfmadegod Records. Podobnie jak poprzednia płyta, została bardzo dobrze oceniona. Najczęściej powtarzanymi określeniami stylu gry były: „pokręcone, techniczne, arytmiczne i dysharmoniczne granie”, a muzykę porównywano do VOIVOD, ATHEIST, CYNIC czy MESHUGGAH. Płyta otrzymała miano „Demo Miesiąca” w miesięczniku „Metal Hammer”.
Kolejna zmiana w zespole to nowy gitarzysta, został nim Robert Słonka, z którym MYOPIA nagrała w Studiu X w czerwcu 2008 r. koncept album „Biomechatronic Intervention”. Premiera płyty – 1.01.2009 roku.

Skład zespołu:

Bogdan Kubica – perkusja
Robert Kocoń – wokal, gitara basowa
Robert Słonka – gitara

ImageImage
Dyskografia:

„Biomechatronic Intervention”
(CD, 2009)
„Enter InsectMasterplan” (CD, 2006
/ CD, 2007, Selfmadegod Rec.)
„Subcounsciously Unconscious”
(CD, 2002)
„The Ultra Controls” (demo, 1995)

Kontakt:

Bogdan Kubica
ul. Siemiradzkiego 21/65
43-300 Bielsko-Biała
myopia_bo@poczta.onet.pl

www.myopia.pl

Image

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.