NEOLITH – death/thrash/doom metal

Image

gatunek:  death/thrash/doom metal
miasto:  Lesko / Krosno
rok powstania:  1991
dyskografia:  2xCD, 3xpromo, 2xMC, 1xdemo
wydawca:  The Flaming Arts

Powstanie NEOLITH datuje się na październik 1991 roku, kiedy to uformował się pierwszy skład oraz rozpoczęły się regularne próby w leskim BDK-u. Zespół w składzie: Butcher Bear – voc., Łyssy – guit., Junior – guit., Spider A.J – bass i Corpse – dr. rozpoczął tworzenie materiału na debiutanckie demo. Na początku 1992 r. dochodzi do pierwszych występów na żywo, a w maju podczas jednej z prób grupa rejestruje "Rehearsal Tape `92", który zyskuje niezłe recenzje w kilku zaprzyjaźnionych zine`ach w kraju. Latem NEOLITH zajmuje II miejsce na przeglądzie "Garaż `92" w Sanoku, gdzie występuje przed publicznością liczącą 1200 osób!
Początek 1993 r. to pierwsze zmiany w składzie – o Corpse`a upomina się armia, a Butcher Bear opuszcza zespół. Na ich miejsce przychodzą: nowy, bardzo zdolny pałker Yashin oraz wokalista Levi (wydawca „Death Force `zine”). W tym składzie NEOLITH ostro pracuje nad dopracowaniem gotowych już utworów na debiutanckie demo "Death Comes Slow". Pierwotnie nagrań dokonano latem `93 w zaimprowizowanym studio BDK w Lesku, jednak niezadowalająca jakość tego nagrania doprowadziła do decyzji o ponownej rejestracji w studio. Jeden wrześniowy dzień (10 godzin) wystarcza na nagranie ponad 35-minutowego materiału w klimatach death/doom metalu z pewnymi elementami thrashu. W trakcie sesji zespół wsparła na instrumentach klawiszowych oraz wokalnie Monica E. Kaseta zyskała sporo entuzjastycznych recenzji zarówno w prasie krajowej jak i zagranicznej, a także zostaje bardzo dobrze przyjęta przez fanów. Zaowocowało to częstszymi publikacjami na temat NEOLITH oraz kilkoma koncertami poza regionem.
Początek roku 1994 to kolejna zmiana składu, z kapeli został usunięty Junior. Na jego miejsce przyszedł Peter. W pięcioosobowym składzie zespół zaczął tworzyć utwory na nowy materiał, które zaczynały nabierać coraz bardziej mrocznej i klimatycznej atmosfery. "Journeys Inside The Maze Of Time" to 5 utworów nagranych w Manek Studio z pomocą kilku przyjaciół obsługujących klawisze czy też wspierających zespół wokalnie. Pod koniec sesji w studio pojawił się nowy nabytek zespołu, gitarzysta Conrad, który nagrał solówki w utworach "My Time Has Come" oraz "Reborn", które stały się klasykami granymi przez zespół na koncertach do dzisiaj. Dzięki temu materiałowi NEOLITH mocniej zaznaczył swoje miejsce w metalowym podziemiu, czego dowodem są bardzo dobre recenzje i wywiady w wysoko nakładowych magazynach („Brum”).
Niestety po raz kolejny doszło do zmian składu: odszedł Peter oraz Łyssy. Obowiązki kompozytorskie spadły na Conrada, efektem czego jest nagrane w roku 1996 4-utworowe promo. Na tym materiale po raz pierwszy pojawia się gościnnie klawiszowiec LUX OCCULTA – U`Reck. „Promo `96” to materiał zdecydowanie odważniejszy i nastawiony przede wszystkim na klimat, który to od tej pory stał się charakterystyczną cechą NEOLITH. Po raz kolejny grupa zebrała pozytywne recenzje, a przez niektórych została okrzyknięta nadzieją i najciekawszą grupą polskiego podziemia. Zaowocowało to kontraktem z Ceremony Rec. oraz wydaniem dwóch ostatnich materiałów na kasecie pod tytułem "Trips Through Time And Loneliness". Sprzedaż tej taśmy potwierdziła notowania zespołu i do dziś pozostaje najlepiej sprzedającym się tytułem w historii wytwórni!
Już z nowym gitarzystą – Danielem NEOLITH zabrał się za pisanie nowego materiału i wrócił do życia koncertowego. W kwietniu `94 w Lesku miał miejsce koncert z okazji 5-lecia istnienia zespołu, na którym obok jubilatów wystąpili m.in.: LUX OCCULTA, CORRUPTION, SACRUM, CRYPTIC TALES, NIGHT GALLERY.
Latem `97 grupa weszła do Manek Studio i rozpoczęła sesję nagraniową debiutanckiej płyty "Igne Natura Renovabitur Integra". Za gałkami zasiadł Arek "Malta" Malczewski, dla którego była to pierwsza poważna sesja oraz wstęp do późniejszej współpracy m.in. z: BEHEMOTH, DEVILYN, AZARATH, LOST SOUL, ELYSIUM itd. Z większymi bądź mniejszymi przerwami sesja trwa do początku roku `98, kiedy to materiał został poddany masteringowi w High End Studio u Grzegorz Piwkowskiego. Premierę krążka poprzedziło kilka koncertów w kraju (m.in. w Rzeszowie z LUX OCCULTA i ATROPHIA RED SUN, na który przyszło ponad 700 osób oraz w Gorlicach na koncercie z okazji 6-lecia SACRUM w towarzystwie: DEVILYN, EPITOME i CRYPTIC TALES), a także pierwszy występ w słowackim Svidniku, podczas którego zespół zyskał sporą rzeszę nowych i oddanych fanów! 22 lipca miała miejsce premiera materiału "Igne Natura Renovabitur Integra" (CD/MC), wydanego przez spokrewnioną z zespołem wytwórnię Dogma Rec. Muzycznie jest to 57 minut mikstury death/doom/black metalu. Album ten zyskał miano jednego z najlepszych krążków 1998 roku, zarówno w kraju (m.in. wg. czytelników „Thrash`em All” oraz „Horna Mag” – w rankingu albumów wszechczasów w historii polskiego metalu), jak też zagranicą (świetne recenzje w specjalistycznych magazynach typu „Rock Hard”, „Metal Hammer Slovakia”). Klimat, ogromna ilość emocji zaklętych w tabulatury utworów oraz przekaz słowny tworzący tzw. koncept album to zdecydowane plusy tej płyty, czyli – jak to określił Wojtek Wysocki z magazynu "Brum" – "Dekadencka wizja piekielnej schizofrenii"! Zawartość albumu to niczym nie ograniczone wizje muzyków, to zarówno powrót do korzeni metalu, jak i odważne eksperymenty, które tylko dowodzą o dojrzałości i klasie kapeli. W nagraniach po raz kolejny uczestniczyli zaprzyjaźnieni muzycy: znany już U'Reck oraz wokalistka grupy MATRAGONA – Malwina Zych. W trakcie sesji w kręgu zainteresowań NEOLITH pojawił się klawiszowiec Paul, z którym zespół rozpoczął promocję materiału na żywo.
Rok `98/99 stał pod znakiem wielu koncertów NEOLITH w kraju (Warszawa, Rzeszów, Wrocław, Kraków, Sandomierz, Lublin, Radom czy Opoczno) oraz na Słowacji, w tym na prestiżowym festiwalu w Brekovie. Towarzyszami koncertów były tak renomowane kapele jak: KRABATHOR, BEHEMOTH, CHRIST AGONY, LUX OCCULTA, CORRUPTION, YATTERING, DEVILYN, EPITOME, PHANTASMA, TRAUMA, SCEPTIC, CONTEMPT, SANATORIUM, SACRIVERSUM, ELYSIUM i wiele innych.
Kontynuując koncertowanie grupa rozpoczęła pisanie materiału na nową płytę. Jednak po raz kolejny okazało się, iż nie wszyscy są gotowi, aby poświęcić graniu wystarczająco dużo czasu i w pełni zaangażować się w coraz bardziej ambitne i wymagające oblicze kapeli. Najpierw z zespołu został usunięty współzałożyciel kapeli – Spider A.J, którego zastępił muzyk sanockiego MESSENGER – Gryzzlii, a następnie zespół opuścił Paul.
Nowe utwory zobrazowały rozwój NEOLITH zarówno pod względem aranżacyjnym, jak i technicznym. W międzyczasie grupa zagrała kilka koncertów (Rzeszów, Katowice), jednak po raz kolejny niektórzy z muzyków nie potrafili w 100% poświęcić się kapeli, bądź nie odpowiadała im muzyczna wizja Conrada i Levi`ego. W ten sposób zespół opuścił Daniel i Yashin, a NEOLITH na pół roku zrobił sobie przerwę.
Pod koniec 2001 roku zespół zasilają: gitarzysta Jimmi, który wielokrotnie wspomagał zespół na koncertach, basista Paweł, perkusista Kriss (znany z LUX OCCULTA) oraz stary znajomy U., który po zawieszeniu działalności przez swój macierzysty zespół postanowił na stałe zasilić NEOLITH. W tym składzie rozpoczęły się próby nad nowym materiałem, który wraz z dopływem "świeżej krwi" stał się bardziej brutalny i zakręcony. W styczniu 2002 został nagrany materiał promocyjny "Thorn In The Side Of My Enemies" zawierający trzy kompozycje. Nowe oblicze NEOLITH, w połączeniu ze specyficznym klimatem znanym z poprzednich produkcji, dało naprawdę świetne efekty, czego dowodem było świetne przyjęcie nowych utworów zarówno w branży muzycznej jak i na koncertach.
Następnie na pewien czas zespół zamknął się w sali prób i tworzył materiał na pełnowymiarowy album o roboczym tytule "Broken Immortality". Sesja nagraniowa rozpoczyna się w maju 2002 r., znów w Manek Studio. Zespołowi udało się uzyskać potężne brzmienie, co w połączeniu ze świetnymi aranżacjami i bardzo brutalnym materiałem dało naprawdę miażdżący efekt. Po nagraniu grupa zagrała kilka koncertów, w tym jako support zespołu KAT w rzeszowskiej „Akademii” dla prawie 1000 maniaków oraz rozpoczęła rozsyłanie materiału do wytwórni i magazynów. Pomimo świetnych recenzji, znalezienie poważnego wydawcy nie było proste. Na początku 2004 roku NEOLITH otrzymał ofertę od białoruskiej wytwórni The Flaming Arts i wiosną tego roku kontrakt został podpisany. Tymczasem grupa postanowiła, że materiał na nowy album będzie ostatecznie nosił tytuł "Immortal".
W międzyczasie pojawia się oferta na umieszczenie video-clipu do utworu "In The Garden Of Forgetfilness" (z płyty ""Igne Natura Renovabitur Integra") na składance DVD "In Goth We Trust", która ukazała się nakładem Metal Mind Prod. Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii NEOLITH był występ na małej scenie największego festiwalu w Europie środkowo-wschodniej czyli Metalmanii! Zespół rozpoczął ten festiwal, na którym zagrały takie grupy jak MORBID ANGEL, KRISIUN, TSA czy MOONSPELL. Po tym koncercie doszło do zmiany na etacie basisty – w miejsce Pawła przyszedł Luke – muzyk znany z gry w OVERLORD, CONDEMNATION, SACRUM czy MIDGARD.
Koniec maja to oficjalna data premiery płyty "Immortal" na całym świecie oraz początek akcji promocyjnej, która swoim zasięgiem objęła szereg wywiadów, publikacji w prasie branżowej oraz koncerty zespołu zarówno w Polsce i zagranicą! Pierwszym posunięciem wytwórni był udział zespołu na największym festiwalu metalowym na Ukrainie "Metal Head's Mission" w miejscowości Evpatoria na Krymie. Występ ten zakończył się dużym sukcesem, a grupa dzieliła scenę m.in. z PUNGENT STENCH, MENTAL DEMISE, DEAD INFECTION, DARZAMAT. W tydzień póżniej NEOLITH pojechał na pierwszą zagraniczną trasę (Łotwa i Finlandia) w towarzystwie DEVILYN, angielskiego DIAMANTHIAN i fińskiego MAPLE CROSS. Na każdy koncert przychodziło średnio około 250 fanów. W ramach tej trasy zespół wystąpił na prestiżowym Jalometalli Fest. w miejscowości Oulu (150 km od koła podbiegunowego).
Po powrocie do kraju NEOLITH zabrał się za prace nad nowym materiałem, jednak ze względu na wyjazd Kriss`a do Irlandii, zespół został zmuszony do poszukiwania nowego perkusisty. Został nim Fil (LUNATHIC DREAMS, ELEMENT). Chrztem bojowym dla Fil`a była 11-koncertowa trasa w towarzystwie BEHEMOTH na terytorium byłego ZSRR, zorganizowana przez Flaming Arts. Koncerty te obejrzało łącznie ponad 5,5 tysiąca osób. W sierpniu 2005 NEOLITH zagrał na Merciless East Fest. w Chełmie.
Jesienią 2005 zespół powrócił do prac nad nowym materiałem. Przygotowywaną do wydania płytę "Individual Infernal Idimmu" poprzedziło dwuutworowe "Promo 2005" wzbogacone o intro. Materiał ten miał na celu przypomnienie oraz pokazanie kierunku, w jakim podąża NEOLITH.
Na początku 2006 grupa wybrała się na dwa koncerty na Białoruś w towarzystwie HATE i FRONTSIDE, na których po raz pierwszy zaprezentowała nowe utwory. Podczas tych koncertów NEOLITH był wspomagany przez Novy`ego – ówczesnego basistę VADER.
Najnowszy, trzeci album zespołu, "Individual Infernal Idimmu", został nagrany częściowo w studiu w Brzozowie (ślady bębnów), a częściowo w dębickim Screw Factory pod okiem Janusza Bryta (który współpracował m.in. z BLINDEAD, SPINAL CORD, STILLBORN). Na tej płycie pojawią się goście: w „Fright Emblazoned On Faces” sola nagrał Vogg (DECAPITATED, LUX OCCULTA, VADER), a w „That Sorrowful Feast Of The Damned” zaśpiewał Maciek Taff (ROOTWATER, BLACK RIVER)!
W dniu 18.02.2008 w wypadku samochodowym zginął perkusista Tomek "Fil" Górawski (1982-2008). Po długich poszukiwaniach odpowiedniej osoby na miejsce Fila znalazł się nowy, młody i utalentowany perkusista – Ireneusz „Beast” Gawlik, który nie wziął udziału w nagraniu albumu "Individual Infernal Idimmu", na którym zagrał jeszcze Fil, ale dołączył do koncertowego składu NEOLITH. Zaś nowy basista Linda, w razie konieczności, zastępuje Luke`a.

Skład zespołu:

Levi – wokal
Conrad – gitara
Beast – perkusja
Jimmi – gitara
Luke / Linda – bas
U. – klawisze

Dyskografia:

"Individual Infernal Idimmu"
(2009, unrealised)
ImageImage"Promo 2005" (promo CD-R, 2005)
"Immortal"
(CD, 2004, The Flaming Arts)
"Thorn In The Side
Of My Enemies"
(promo, 2002)
"Igne Natura
Renovabitur Integra"

(CD/MC. 1998, Dogma Rec.)
"Trips Through Time And Loneliness"
(MC, 1996, Ceremony Rec.)
"Promo '96" (promo, 1996)
"Journeys Inside The Maze
Of Time" (tape, 1994)
"Death Comes Slow" (demo, 1993)

Kontakt:

Grzegorz "Levi" Łukowski
P.O.Box 11
38-402 Krosno 5
levi@neolith.pl
tel. 0607364329

www.neolith.pl
www.myspace.com/neolithband

Image

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.