NEVER – death metal

Image

gatunek:   techniczny death metal
miasto:  Sosnowiec / Kraków
rok powstania:   1996
dyskografia:   2xCD
obecny wydawca:   NeVeR Management

Początki działalności NEVER sięgają połowy 1996 r. Wtedy to Sebastian Synowiec i perkusista Leszek Szewczuwianiec, na co dzień związani z innymi lokalnymi zespołami, postanowili wspólnie powołać do życia nowy projekt muzyczny. Obok Sebastiana i Leszka w skład zespołu, który od stycznia 1997 r. rozpoczął regularne próby, wszedł drugi gitarzysta Roman Leszczyński. Choć brakowało basisty i wokalisty, grupa już podczas pierwszych prób rozpoczęła pracę nad utworami, które miały znaleźć się na debiutanckim albumie. Przez pierwsze pół roku trio tak bardzo było zaangażowane w pracę nad materiałem, że nie miało nawet czasu, by wymyślić sobie nazwę. Ta pojawiła się dopiero w połowie 1997 r.
W 1999 r., mimo problemów personalnych, zespołowi udaje się wejść do olsztyńskiego studia Selani i w ciągu dwóch tygodni zarejestrować materiał na debiutancki album „Monument”. Pomimo dobrego przyjęcia debiutanckiego albumu, żadna z wytwórni nie zdecydowała się na współpracę, tłumacząc to brakiem możliwości wydawania nowych kapel.
W międzyczasie (luty 2000) grupa została zarekomendowana przez niemiecką Noise Records i podpisała kontrakt na internetową dystrybucję z Sonnicattack Ltd w Londynie. Utworzono również oficjalny management zespołu (czerwiec 2000). Z jego pomocą zespół decyduje się wydać pierwszą płytę własnymi siłami.
Polska premiera debiutanckiej płyty NEVER „Monument” datuje się na 16 października 2000 r. Never Management podpisuje umowę dystrybucyjną z KOCH International Polska, dzięki czemu album wreszcie trafił do sklepów.
Od listopada 2000 aż do czerwca 2001 zespół komponował nową muzykę, mając nadzieję, że tym razem będzie mógł zdziałać coś więcej na metalowej scenie. W lipcu 2001 NEVER nagrał drugi album „Mind Regress”, na który złożyło się z dziewięć utworów technicznego death/thrash metalu. Niestety po raz kolejny starania o kontrakt znów nie odniosły oczekiwanego skutku. Wytwórnie albo nie chciały współpracować, albo warunki, które proponowały były nie satysfakcjonujące. Podjęto więc decyzję o wydaniu płyty ponownie przez Never Management. Po długich pertraktacjach, 21.10.2002 Never Management podpisał umowę z Metal Mind Productions, na mocy której oficjalna premiera płyty „Mind Regress” w Polsce została ustalona na 25-go listopada 2002, a MMP przejął rolę dystrybutora płyty.
Grupa zaczęła koncertować. Największym sukcesem koncertowym NEVER jak do tej pory okazuje się być występ na bocznej scenie festiwalu Metalmania 2003.
Na przełomie roku 2004/05 udało się wznowić pracę nad kolejną, trzecią płytą. Album został roboczo zatytułowany „Morbid Danger”.
Niestety w maju 2005 Romex zdecydował się wstępnie na zwolnienie stanowiska gitarzysty, jednak mimo tej decyzji ciągle pozostał w składzie do czasu znalezienia jego następcy. Po licznych przesłuchaniach różnych osób, na które zespół poświęca prawie pół roku, udało się znaleźć nowego gitarzystę. Został nim Andrzej Podsiadło, który wcześniej grał m.in. w INFATUATION OF DEATH. Niedługo później do NEVER dołączyła Anna „Chimera” Dziób, która przejęła od Seby sprawy głównego wokalu. Przez niespełna pół roku od rozszerzenia składu, grupa zagrała tylko dwa koncerty (Warszawa, Bielsko-Biała) i musiała odwołać zaplanowaną na 2006 sesję nagraniową oraz… zakończyć wspólną działalność.
Jarex jako pierwszy zdecydował się opuścić zespół twierdząc, że sprawy nie idą w dobrym kierunku. Niedługo później również Seba postanawia zakończyć współpracę z pozostałymi muzykami. Głównym powodem decyzji Seby było… odejście Jarexa.
Jednak, za namową wielu osób, w tym głównie managera zespołu, Seba zdecydował się kontynuować działalność NEVER i dokończyć prace nad płytą. Kilka tygodni po rozłamie rozpoczęła się rekonstrukcja składu, a jej efektem jest prawdopodobnie najmocniejszy skład w całej dotychczasowej historii kapeli. Propozycję współpracy przyjął perkusista Jakub Chmura (SCEPTIC, THY DISEASE, ANAL STENCH, HEADLESS) oraz gitarzysta Jacek Hiro (SCEPTIC, VIRGIN SNATCH, DIES IRAE, ex DECAPITATED) – ich udział w NEVER dotyczy najbliższej przyszłości NeVeR czyli nagrania kolejnej płyty, choć muzycy nie wykluczają dłuższej współpracy. Ponadto Seba postanowił poprosić o powrót do zespołu również Jarexa. W obliczu zaistniałych zmian Jarex z entuzjazmem podjął ponowną współpracę z NEVER.
W marcu 2007 zespół NEVER wszedł do olsztyńskiego Studia X, gdzie rozpoczął rejestrować materiał na trzecią płytę zatytułowaną "Back To The Front". Prace nad tym albumem zostały definitywnie zakończone ok. półtora roku później! Wszystkie zaplanowane elementy produkcji zostały pomyślnie ukończone. Do produkcji tego materiału zostali zaangażowani zawodowcy (m.in. Fredrik Nordström z Studio Fredman w Szwecji oraz Tom Meyer z Master&Servant Mastering Studio w Hamburgu). Gościnnie wystąpili: bogini growlu – Angela Gossow (ARCH ENEMY) oraz Mauser (UNSUN, ex-VADER). Aktualnie finalizowane są sprawy dotyczące wydania płyty, a pierwsze utwory z wydawnictwa można posłuchać na profilu MySpace zespołu. Data premiery albumu zostanie ogłoszona niebawem.

Skład zespołu:

Sebastian “Seba” Synowiec – gitara, wokal
Jarosław “Jarex” Pietrzyk – bas
Jacek Hiro – gitara
Jakub “Cloud” Chmura – perkusja

ImageImage

 
Dyskografia:

"Back To The Front" (CD, 2009, unrealised)
"Mind Regress"
(CD, 2002, NeVeR Management)

"Monument"
(CD, 2000, NeVeR Management)
 
 
 

Kontakt:

Management:
Maciej Sennik

ul. Sadowa 10
41-200 Sosnowiec
tel. 032-2921573
management@never.pl
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.