NIGHTLY GALE – doom metal

nightly.gale_logo

gatunek:  doom metal
miasto:  Zabrze
rok powstania:  1996
dyskografia:  4xCD, 3xdemo
obecny wydawca:  RDS Music

Zespół NIGHTLY GALE został założony w 1996 roku, w składzie: Sławek Pyrzyk – wokal, gitara, programowanie, Grzegorz Sobolewski – gitara, programowanie i Damian Hellwing – bas.
W kwietniu 1996 po trzech miesiącach prób, w Katowickim Cyberstudio zostało nagrane pierwsze demo pt. „Dream Of Dark Hour” zawierające 60 minut maksymalnie wolnej i dołującej doom metalowe muzyki. Recenzje, jak na debiut w gatunku, który nie jest najbardziej popularną odmianą metalu, były w większości pozytywne.
Grudzień 1996 to okres rozpoczęcia prac nad drugą demówką „The Bleeding Art”. Materiał ten nagrany w kwietniu `97 ponownie w Cyberstudio był bardziej ambitną i rozbudowaną wersją pierwszego demo. Zaowocowało to wydaniem tej taśmy w 1997 roku przez Ceremony Rec. „The Bleeding Art” umocniła pozycję zespołu grającego jako jeden z niewielu taki gatunek muzyki w kraju.
Nieporozumienia podczas sesji nagraniowej „The Bleeding Art” spowodowały, że z zespołu został usunięty Grzegorz Sobolewski i jako duet ruszyły prace nad promo „Erotica”.
Z początkiem 1999 roku do zespołu dołączyli Jarosław Toifl – gitara, programowanie oraz Waldemar Sagan – screams i w tym składzie ponownie w kwietniu i ponownie w Cyberstudio zostało zrealizowane nowe promo. Taśma ta zawierała dwa utwory prezentujące zmienione oblicze zespołu, którego styl stał się bardziej progresywny, a dzięki drugiemu wokaliście black metalowy. Materiał ten był najlepiej ocenianą i docenianą pozycją w historii zespołu.
Brzmienie i klimat emanujący z „Erotica” zadecydowały o podpisaniu umowy na wydanie debiutanckiej płyty z Pagan Records.
W tym samym czasie na drodze prywatnych nieporozumień z zespołu został usunięty Damian Hellwing.
Płyta „…And Jesus Wept”, nagrana latem 2000 roku w Gliwickim Combo-Studio, została wydana w maju 2001. Wytwórnia Pagan Records podjeła się trudnego zadania promowania muzyki, którą określiła jako „samobójczy doom”. Pięć utworów, ponad 60 minut muzyki wzbogaconej o transowo-ambientowe klimaty, które zostały dodane do doom metalowej atmosfery oraz wykorzystanie brzmienia elektronicznego saksofonu to nowe oblicze NIGHTLY GALE. Recenzje to w 99% pochwały i pozycja jednej z najlepszych doom metalowych ekip w kraju.
W 2002 roku powolnie ruszyły prace nad nowym materiałem, który ostatecznie został skomponowany w 2003 roku. Niestety wiele spraw uniemożliwiło w tym okresie jego realizację. Jednak z końcem roku 2004 udało się zakończyć pracę nad „Illusion Of Evil”. Płyta ta to cztery utwory i 54 minuty maksymalnie ciężkiej, wolnej i bezkompromisowej muzyki. Jest to najbardziej dojrzały i profesjonalny materiał zespołu, który zminimalizował ilość klawiszy, zastępując je dziwnymi samplami, partiami piana i tym razem prawdziwego saksofonu. Największą ewolucję przeszły wokale, które nadały tej produkcji niepowtarzalny klimat. „Illusion Of Evil” to nowa jakość w doom metalowym graniu.
Muzyka NIGHTLY GALE ewoluowała od prostego doom metalu do jego bardziej eksperymentalnej formy, której zwieńczeniem jest album „Imprint” („Piętno”), wydany 28.04.2008. Płyta, zrealizowana w HH Poland Studio i MAQ Studio od zimy do jesieni 2007, pod okiem Jarka Toifla (ex NIGHTLY GALE), zawiera siedem rozdziałów opowieści o pokręconej rodzinie i trwa bez przerw (jedynie indeksy) 70 minut. W nagraniach do „Imprint” wzięła udział wokalistka Aneta Sumara z Czeladzi, a tuż po wydaniu płyty stała się członkiem zespołu. Do utworu „Selfish To The Bone” został zrealizowany teledysk, którego autorem jest Beniamin Szwed.
W 2008 roku, wskutek wzmożonego zaangażowania się w realizację i reżyserię dźwięku, zespół opuścił Jarosław Toifl, pozostając jednak jako osoba silnie związana z dalszą jego twórczością.
W połowie 2009 roku w zespole pojawił się gitarzysta Krzysztof Prietzel, w latach 90-tych związany ze Sławomirem Pyrzykiem wspólnym death metalowym projektem o nazwie DISINTEGRATION. Od tego momentu rozpoczęły się prace nad czwartym albumem zatytułowanym „Lust”.
Nowy materiał został zarejestrowany na przełomie 2010/2011 w knurowskim Studio 78 oraz wojkowickim Maq Records. Rejestracją muzyki zajął się Jarosław Toifl. W roku 2011 materiał został poddany procesowi masteringu. W czasie wakacji 2011 został zrealizowany clip pt. „Laura”, mający za zadanie promować nadchodzący album, jego reżyserem jest ponownie Benjamin Szwed. Teksty wykorzystane w utworach do nowej płyty opierają się na opowiadaniach Radosława Daszkiewicza pt. „Jar Of Joy”.
W międzyczasie, prócz oficjalnie działającej strony internetowej grupy, pojawił się profil na portalu Facebook, gdzie na bieżąco fani dowiadują się, jakie kroki podejmuje zespół.
Nowy album „Lust” ukaże się w styczniu 2013. Wydawcą będzie katowicki RDS Music.

Skład zespołu:

Sławomir Pyrzyk – gitara, wokal, programowanie
Radosław Daszkiewicz – piano, bas
Krzysztof Prietzel – gitara
Aneta Romańczyk – wokal

Dyskografia: 

„Lust” (CD, 2013, RDS Music)
„Imprint” (CD, 2008)
„Illusion Of Evil” (CD, 2005)
„…And Jesus Wept” (CD, 2001, Pagan Rec.)
„Erotica” (demo tape, 1999)
„The Bleeding Art” (demo MC, 1997, Ceremony Rec.)
„Dream Of Dark Hour” (demo tape, 1996)

Kontakt:

Sławomir Pyrzyk
ul. M. Archanioła 6/1
41-800 Zabrze
nightlygale@o2.pl

www.nightlygale.info
www.myspace.com/nightlygaledoom

nightly.gale_foto2012

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.