NOCHE OSCURA Gate (2018)

Do interpretacji albumu „Gate” NOCHE OSCURY, czyli solowego projektu byłego gitarzysty BLANK FACES zdecydowanie przydatny byłby przewodnik. Przewodnik po ideach, przewodnik po zamysłach, przewodnik po myślach i ich echach…

Ja taki otrzymałem, ale przyznam że jako recenzent który musi postawić się na miejscu „surowego” słuchacza, skorzystać z niego nie mogłem. Sam stworzyłem własną interpretacje i własną wizję konceptu stojącego za tym albumem. „Gate” to wprawdzie zaledwie 4 kompozycje, ale niezwykle rozbudowane – trwające sumarycznie ponad 30 minut. Muzyka utrzymana jest w stylu akustycznej, nieco ambientowej gitarowej improwizacji pełnej zmian rytmu i atmosfery.

Na płycie pojawiło się kilku gości, którzy sprawili że gitarowe kompozycje zostały wzbogacone o perkusję, wiolonczelę, pianino oraz sample. O przydatności tych „dodatków” możecie przekonać się szczególnie w drugim utworze zatytułowanym „Suspension”, w którym wiolonczelowe vibrato wywołuje ciarki na plecach i przynosi wyczekiwany podmuch świeżości, a zarazem wprowadza element melancholii.

Jako, że każdy utwór na „Gate” coś symbolizuje, więc także was – słuchaczy taka symbolika nie ominie, podsuwam moje typy. Pierwszy kawałek pt. „End”, który niestety zaczyna się w dość irytujący i znany z setek innych kawałków sposób, może symbolizować śmierć/narodzenie. Drugi „Suspension” według mnie symbolizuje wspomnienia dawnego życia. Złowrogo rozpoczynający się „Before”, który na zmianę nabiera łagodności i agresji może symbolizować utraconą szansę.

A ostatni „Gate” ma na tyle wymowny tytuł, że tutaj mogę zostawić was ze znakiem zapytania wiszącym w powietrzu. Jestem pewien, że dokonacie właściwej interpretacji.

Podsumowując, jako że od zawsze byłem fanem improwizacji (lub pozornych improwizacji) w muzyce metalowej, a „Halny” FURII jest dla mnie do dziś jednym z niedoścignionych wzorów jak należy wciągać słuchacza w wir swojej twórczości, spokojnie mogę przyznać NOCHE OSCURZE ocenę 4 za interesujące, non-konformistyczne podejście, garść świeżych pomysłów i ogólny koncept „przejścia”. Ten album zmusza do refleksji, ale jednocześnie pozostawia niedosyt, gdyż na bazie tych czterech kompozycji dałoby się stworzyć coś bardziej „pełnego”, wypełnionego emocjami. Wymagałoby to oczywiście dużo większego nakładu siły, instrumentów i chęci, ale może czas przyniesie rozwój.

[Vexev]

NOCHE OSCURA: https://www.facebook.com/nocheoscurapl/,
B.S.F.D Records: https://www.facebook.com/BSFD-records-247816545273558/,
https://bsfdrecords.blogspot.com/.