Odwołany: Metal Doctrine Festival vol. 2 w Piekarach Śląskich. Kulisy sprawy

Przykrą wiadomością podzielili się dziś w nocy organizatorzy festiwalu Metal Doctrine Festival. Wydarzenie, które miało odbyć się 28 lipca w Piekarach Śląskich (pod Kopcem Wyzwolenia) zostało odwołane!

Organizatorzy drugiej edycji śląskiego festiwalu w oficjalnym obwieszczeniu (znajdziecie je niżej) przyznają, że atmosfera jaka panuje na linii kler – urząd miasta – organizatorzy była zbyt napięta by festiwal mógł dojść do skutku. Autorzy inicjatywy nie wykluczają jednak przeniesienia festiwalu do innego miasta, o czym fani mają być informowani na bieżąco.

Przypominamy, że na tegorocznej edycji miało zagrać 8 zespołów: KAT & ROMAN KOSTRZEWSKI, WITCHMASTER, MENTOR, KRUSHER, DET GAMLE BESATT, WITCHFUCK, PROSECUTOR oraz LĘK. Wstęp, tak samo jak na pierwszą edycję, miał być darmowy.

Sprawa wydaje się być jednak dużo bardziej skomplikowana niż wynika to z powyższego obwieszczenia. Naciski wywierane na organizatorów trwały od kilku miesięcy, o czym opinia publiczna dowiedziała się ponad miesiąc temu w kuriozalnych okolicznościach.

Lokalni księża wystosowali list otwarty do Prezydent miasta Piekar Śląskich – Sławy Umińskiej-Duraj, w którym domagali się odwołania festiwalu ze względu na uczestnictwo w nim „bluźnierczego” i „satanistycznego” zespołu KAT:

„Z niepokojem przyjęliśmy wiadomość o planowanym – po raz drugi – koncercie, podczas którego wystąpią zespoły prezentujące postawę antychrześcijańską, czy wręcz związaną wprost z kultem demonicznym. Jednocześnie, uprzedzając ewentualne oskarżenia, z pełną świadomością oświadczamy, że nie występujemy przeciwko żadnemu gatunkowi muzycznemu. Nie możemy jednak pozwolić i wyrażamy nasz sprzeciw, aby zespół KAT, który w jednym ze swych tekstów śpiewa: „Szatan, Szatan jest panem zła. W nim rozum tkwi i mądrość, mówię wam. Trzy szóstki, szóstki trzy – mój i ludzi znak. Szatan, Szatan, z nim konać, nawet żyć”, występował na Kopcu Wyzwolenia.”

Co ciekawe, przedstawiciele kleru zapomnieli sprawdzić (bądź tkwili muzycznie jeszcze w latach ’90) że na Metal Doctrine Festival pojawi się formacja KAT & ROMAN KOSTRZEWSKI, który od wielu lat z KATEM Piotra Luczyka wspólny ma już tylko pierwszy człon nazwy. W tym momencie do akcji wkroczył… KAT. Tak, właśnie ten „niewłaściwy” z oficjalną informacją, że zespół nie wystąpi na festiwalu, na którym… wcale nie miał wystąpić. Oto oryginalny post:

Czy mogło być jeszcze dziwniej? Okazuje się, że tak, bowiem po 3 dniach także sam ROMAN KOSTRZEWSKI napisał list otwarty do Prezydent Piekar Śląskich, a już następnego dnia Piotr Luczyk skomentował list poprzez oficjalny fanpage’u zespołu, dodatkowo zaogniając i tak napiętą sytuację. List, jak i komentarz zamieszczamy poniżej.

Jak dotąd Pani Prezydent Piekar Śląskich nie zajęła oficjalnego stanowiska w tej sprawie, ale zważywszy na fakt że festiwal ostatecznie odwołano, możemy spodziewać się że w kuluarach naciski na organizatorów cały czas narastały – właśnie za przyzwoleniem władz miasta.

Tym samym doszło ponownie do sytuacji w której wolność słowa i poglądów została zaburzona. Ponownie okazało się, że kler działając rękoma lokalnych władz rozdziela te „właściwe” od tych „niewłaściwych” treści, co w obliczu tego że festiwal muzyczny Metal Doctrine odbywa się pod KOPCEM WYZWOLENIA, nabiera drugiego dna.