PANDEMONIUM / DOMAIN – death metal

Image

gatunek:  death metal
miasto:  Łódż
rok powstania:  1989
dyskografia:  6xCD, 3xMC, 1xdemo
wydawca:  Mystic Prod.

Zespół PANDEMONIUM powstał jesienią 1989 roku. Założycielem był Paul – gitarzysta i wokalista oraz Peter – perkusista zwany też Żubrem. W tym okresie w Polsce nie było tego typu kapel, które grały bardzo ciężką i wolną muzykę. A na zachodzie istniały tylko SAMAEL, CELTIC FROST i BATHORY. Brak tego typu kapel spowodował, że PANDEMONIUM zyskał bardzo dużo fanów w naszym kraju.
W grudniu 1990 roku grupa rejestruje swój pierwszy materiał. Jest to nagrany w sali prób Reh Tape. Znajdują się tam cztery nagrania – trzy z nich to autorskie kompozycje, czwarty to cover SAMAEL "Into The Pentagram". Materiał ten został nagrany z basistą Simonem, który od tamtej pory stał się stałym członkiem zespołu. Jako trio PANDEMONIUM zagrało bardzo dużo koncertów w całej Polsce, zyskując rozgłos. PANDEMONIUM, obok KAT, IMPERATOR i VADER, stał się jedną z najpopularniejszych kapel w Polsce. Owocem tego było podpisanie kontraktu z Carnage Rec.
Pierwszym oficjalnie wydanym materiałem PANDEMONIUM było demo „Devilri”. Nagrany został w olsztyńskim Pro-Studio zimą 1992 roku. Znalazło się na nim sześć utworów. Niewiarygodna ilość sprzedanych egzemplarzy kasety sprawiła, iż „Devilri” stała się najlepiej sprzedawaną demówką na świecie. Kilkanaście tysięcy sztuk jak na tamte czasy to było wielkie osiągnięcie. Ogromna kampania reklamowa jeszcze bardziej nasiliła zainteresowanie PANDEMONIUM.
Po następnej serii koncertów przyszedł czas na nagranie pełnometrażowej płyty. W tym czasie zespół rozstał się wytwórnią Carnage i podpisał kontrakt z Baron Rec. Simona zastąpił Jack z płockiego HAZAELa. W tym składzie PANDEMONIUM wszedł do warszawskiego studia Izabelin i nagrał „The Ancient Catatonia”. Podczas sesji doszło do kłótni między Paulem a Żubrem, w efekcie czego nagrał on połowę materiału, a resztę nagrał Karol z IMPERATORa. Podczas tej samej sesji PANDEMONIUM powiększył skład o drugiego gitarzystę: Quacka z warszawskiej kapeli HATE. Materiał „The Ancient Catatonia” został wydany w 1994 roku i miał premierę w Zabrzu na Metalmanii, gdzie grały takie kapele jak MORBID ANGEL, SAMAEL, CANNIBAL CORPSE i wiele innych. Koncert ten był punktem kulminacyjnym podczas całego istnienia PANDEMONIUM. Po nim Paul zdecydował, że Peter musi odejść z zespołu. Jego miejsce zajął Karol.
Po kilku miesiącach, jako DOMAIN, grupa weszła do łódzkiego studia, by nagrać materiał pod przewrotnym tytułem "Pandemonium". Wydawcą została wytwórnia Morbid Noizz Rec. Płyta ukazała się pod koniec 1995 roku i była ostatnim materiałem nagranym w tamtym okresie. Kłopoty ze składem zmusiły Paula do zawieszenia działalności zespołu.
Minęły trzy lata…
Przełomowy okazał się telefon starego kumpla Mittloffa z HATE, który namówił Paula do reaktywowania DOMAIN. Po tygodniu zespół powstał niczym Feniks z popiołów i zaczął próby. Tak powstał materiał na nową płytę zatytułowaną "…From Oblivion…", która została nagrana w warszawskim studiu Serakos w składzie: Paul – gitara i wokal, Mittloff na bębnach, Mike na basie i Dominic na drugiej gitarze. Album ukazał się w marcu 2000 roku nakładem firmy Apocalypse Prod.
 Po kilku miesiącach zespół rozstał się z Dominikiem, którego zastąpił V-AC. W tym składzie odbyła się trasa z CHRIST AGONY i SUPREME LORD po Polsce. Na wiosnę 2002 roku zespół wszedł ponownie do studia Serakom, by nagrać płytę „Gat Etemmi” z gościnnym udziałem Roberta Srzednickiego (klawisze) i Ewy Frakstein (wokal). Płyta otrzymała wysokie notowania i mimo nasycenia elektroniką przyjęła się bardzo dobrze nawet wśród starych fanów z czasów PANDEMONIUM. Niestety brak odpowiednich działań promocyjnych oraz nieporozumienia personalne doprowadziły do odejścia Mittlofa i zawieszenia działalności na kilka miesięcy. Nie odbyła się również zapowiadana trasa koncertowa.
Po jakimś czasie Paul postanowił raz jeszcze wskrzesić PANDEMONIUM. Paul, chcąc spróbować czegoś nowego, rozwijając jednocześnie koncepcję „Gat Etemmi”, postanowił zamiast "żywych bębnów" zastosować w nowym projekcie industrialne bębny elektroniczne. Do grupy dołączył Mark, który zajął się drugą gitarę, syntezatorami i samplami.
PANDEMONIUM w składzie: Paul, Mike, Mark wróciło na polską scenę. Koniec roku 2004 zaowocował podpisaniem kontraktu z Mystic Production i nagraniem w Serakos Studio nowatorskiej, eksperymentalnej, nasyconej elektroniką płyty „The Zonie”. Wiosna 2005 przebiegła pod znakiem koncertów w ramach wspólnej trasy promującej najnowsze wydawnictwa PANDEMONIUM, FRONTSIDE, BEHEMOTH.
Rok 2006 przyniósł kolejne zmiany personalne. Sekcję rytmiczną objęli Szymon (bębny) i Michael (bas). Paul postanowił tym razem podążyć w stronę muzycznych korzeni („Devilri”), nie odcinając się jednak od industrialnych wpływów z „Gat Etemmi” czy „The Zonie”. Płyta "Hellspawn", wydana ponownie pod szyldem Mystic, zdobyła duże uznanie wśród fanów metalu. Zespół zagrał mnóstwo klubowych koncertów jako headliner (m.in. na Maagal Fest, Strashydelko, Blackstock, Lex Talionie), a także wziął udział w Mystic Fest 2007 występując przed SLAYER, CELTIC FROST i BEHEMOTH. Znakomite recenzje i reakcje fanów na występach zaowocowały udziałem w kilku zagranicznych festiwalach w Niemczech i Czechach.

Skład zespołu:

Paul – gitary, wokal
Mark – gitary, klawisze
Michael – bas
Simon – perkusja

ImageImageDyskografia:

„Hellspawn”
(CD, 2007, Mystic Prod.)
„The Zonei”
(CD, 2004, Mystic Prod.)
„Devilri / Live from S'thrash'ydlo `91”
(CD, 2004, Apocalypse Prod.)
DOMAIN „Gat Etemmi”
(CD, 2002, Apocalypse Prod.)
„Devilri / The Ancient Catatonia”
(2CDbox, 2001, Apocalypse Prod.)
ImageImageDOMAIN "…From Oblivion…"
(CD/MC, 2000, Apocalypse Prod.)
DOMAIN „Pandemonium”
(MC, 1995, Morbid Noizz Rec.,)
„The Ancient Catatonia”
(MC, 1993, Baron Rec.)
„Devilri”
(MC, 1992, Carnage Rec.)
„Reh”
(demo tape, 1990)

Kontakt:

pawel-mazur@wp.pl

www.pandemonium.metal.pl
www.myspace.com/pandemoniumpl

 Image