Patronat Atmospheric Magazine: ASGAARD Stairs To Nowhere

asgaard_stairs.to.nowhere

ASGAARD, jeden z prekursorów atmosferycznego metalu w Polsce, uznawany, obok norweskiego ARCTURUS, za wizjonera gatunku, którego ostatni album „EyeMDX-tasy” pochodzi z 2004 r. (wyd. Metal Mind Prod.), powraca po ośmiu latach ciszy z nową, szóstą płytą pt. „Stairs To Nowhere”.
Mnóstwo wpływów szeroko pojętej muzyki rockowej, trip-hopowej czy nawet jazzowej sprawia, że „Stairs To Nowhere” znacznie wykracza poza ramy gatunku metal. Właśnie z uwagi na trudną do sklasyfikowania przynależność gatunkową nowe oblicze ASGAARD określane jest jako transgressive post-metal.

 

Płyta „Stairs To Nowhere” jest dostępna w sklepach w całej Polsce od 26 marca 2012, za sprawą Icaros Records. Ma formę ekskluzywnego 3-skrzydłowego digipacka z 16-stronicową książeczką, z grafikami autorstwa Michała „Xaay” Loranca (m.in. NILE, KAMELOT, VADER, BEHEMOTH, NECROPHAGIST). Dystrybucją płyty na terenie kraju zajmuje się Metal Mind Productions. Można ją również nabyć w sklepie internetowym Icaros Records.

Długa sesja nagraniowa nowej płyty odbyła się w warszawskim Flumen Studio. Sesja uległa znacznemu przedłużeniu z uwagi na konieczność powtórnych rejestracji niektórych partii wokalnych Przemysława „Quazarre`a” Olbryta. Korekty nie ominęły także pozostałego instrumentarium. Ponownie nagrane zostały gitary, w tym również partie basu. Wśród ich autorów są obecnie nie tylko Ivy z grupy SERPENTIA czy gitarzysta ASGAARD – Hetzer, ale również Hal, obecnie grający w VADER.

Produkcją (miksami) płyty zajął się Flumen, w zespole odpowiedzialny również za partie instrumentów klawiszowych oraz bracia Wiesławscy z białostockiego Hertz Studio.

Kompozytorami całej nowej muzyki ASGAARD jest duet Flumen (instrumenty klawiszowe) – Heter (gitary), w których głowach pomysły na tę płytę rodziły się już około trzy lata wcześniej.

Na temat muzyki mówi gitarzysta Hetzer:
„Z całą pewnością to nadal metal, chociaż jest to płyta raczej najlżejsza w naszym dorobku, ale tego do końca nie wiadomo.
Ale dosyć kontrowersyjna może się okazać jak na ten gatunek, chociaż może się mylę.”

Na temat sesji mówi wokalista grupy, Przemysław „Quazarre” Olbryt:
„Przyznaję, iż nie było łatwym zadaniem sprostać wszystkim strukturom, jakie tym razem zrodziły się w głowach duetu Flumen – Hetzer. Skomponowanie, aranżacja i późniejsze nagrania partii wokalnych zajęły mi naprawdę sporo czasu, z tego względu, iż nowy materiał okazał się być cholernie wymagający. Do tego stopnia, że postanowiłem zaśpiewać w sposób zupełnie inny, niż miało to miejsce na poprzednich albumach zespołu. Sic! Asgaard zawsze wykraczał poza ramy gatunku, nigdy wcześniej jednak nie sięgnęliśmy chyba tak daleko… Ta płyta to zdecydowanie najbardziej dojrzałe, najbardziej kompleksowe dzieło autorstwa Asgaard. Bogactwo dźwięków dosłownie poraża. Nie twierdzę, że jest to płyta w dyskografii tego zespołu najlepsza. Jest po prostu inna, totalnie inna!!! Chociaż nie brak tutaj elementów bardzo dla Asgaard charakterystycznych. ‘Stairs to nowhere’ to bez wątpienia ogromna niespodzianka zarówno dla starych, jak i nowych fanów zespołu.”

 

„God Of The 3rd Millenium” – jeden z utworów z płyty „Stairs To Nowhere” znalazł się na kompilacji dodanej do styczniowego numeru magazynu „Metal Hammer”. Nowej muzyki ASGAARD można też posłuchać na profilach MySpace i Facebook.

 

Obecny skład ASGAARD:
Quazarre (DEVILISH IMPRESSIONS, CRIONICS) – wokale
Hetzer – gitary
Flumen – syntezatory, sample, loopy
Sesyjnie na płycie występują:
Ivy (SERPENTIA) – bas
Icanraz (DEVILISH IMPRESSIONS, ex CHRIST AGONY, ex HERMH, ex ABUSED MAJESTY) – perkusja
Hal (VADER, HERMH, ABUSED MAJESTY) – bas

www.facebook.com/asgaardofficial

www.myspace.com/asgaardofficial