Patronat Atmospheric Magazine: NEURONIA Follow The White Mouse

neuronia.2010

20.03.2010 to data premiery nowej, drugiej płyty warszawskiego zespołu NEURONIA „Follow The White Mouse”. Zawiera dziewięć urozmaiconych stylistycznie utworów. Produkcją i masteringiem zajął się Jacek Melnicki w DBX Studio (sesja odbyła się w październiku i listopadzie 2009). Wydawcą albumu jest sama kapela, wyłączny dystrybutor to Fonografika. Płyta dostępna będzie w salonach Empiku i sklepach muzycznych na terenie całej Polski.

Krążek pilotuje singiel utwór „Put Your Dukes Up”,  do którego zespół nakręcił teledysk we Wrocławiu, zdjęcia zrealizowała ekipa Dwaem Media Group (www.dwaem.com).

„Follow The White Mouse” ukazuje jednocześnie bardziej melodyjne i bardziej agresywne oblicze NEURONII. Ci, którzy znają grupę z poprzedniej płyty „The Winter Of My Heart” (wydanej także nakładem Fonografiki w lutym 2008 roku), rozpoznają charakterystyczny dla warszawiaków styl i przemieszanie gatunków, ale równocześnie będą zaskoczeni zupełnie nowym brzmieniem, nowoczesnym, świeżym.
W siedmiu kompozycjach przenikają się nie tylko thrash („Death Has Come To Town”, „Slipping Into Oblivion”), melodic death („Make Them Die”) i heavy metal („Faster”), ale także nie słyszany dotąd w twórczości NEURONII doom metal („November Skies”). Singlowy „Put Your Dukes Up” to mocna i niejednoznaczna gatunkowo kompozycja, która łączy klasyczną, heavy metalową balladę z dynamicznym rytmem perkusyjnym oraz potężnym brzmieniem gitar i wokali. „White Mouse” to z kolei przebojowy, melodyjny i dynamiczny utwór z pogranicza metalu i hardcore’a, z egzotyczną wstawką. Całości dopełniają utrzymane w stylistyce dark ambient „Inside” i „Outside”.
W nagraniu „Follow The White Mouse” udział wzięło kilku gości. W „Make Them Die” można usłyszeć głos legendy polskiego metalu – Paula z PANDEMONIUM. Partie klawiszy dodał producent płyty Jacek Melnicki, doskonale znany z gry w RIVERSIDE oraz licznych projektów solowych, m.in. CEDAMUS i LSD PROJECT. W „Faster” gitarowe solo dołożył Opath z CORRUPTION, a w „White Mouse” egzotyczną partię sitaru nagrał Tomasz Osiecki, znany choćby z współpracy z Renatą Przemyk, BEHEMOTH, T.LOVE czy AKURAT. Kilka partii solowych nagrał także gitarzysta Krzysztof Werpachowski.
W ciągu dwóch lat po debiucie płytowym nastąpiło kilka zmian w składzie NEURONII. W przełomowym dla grupy roku 2009 lukę po perkusiście Łukaszu Szewczyku wypełnił Michał „Thor” Pasternak, a obowiązki głównego wokalisty przejął Maciej „Tektur” Nawrot. Najnowszym nabytkiem jest drugi gitarzysta Rafał „Lewy” Lewandowski, który zaliczył sceniczny debiut w kapeli na koncercie w Stalowej Woli. Dzięki uzupełnieniom składu brzmienie zespołu zyskało na różnorodności.

neuronia_fallow
Tracklista:
1. Inside
2. Make Them Die
3. Slipping into Oblivion
4. White Mouse
5. November Skies
6. Faster
7. Death Has Come to Town
8. Put Your Dukes Up
9. Outside