PRAVIA Bestie ze Wschodu `16

Niezawodne Metal Archives podparte krótkim śledztwem w mediach społecznościowych przyniosło informację, że PRAVIA zakończyła działalność na początku 2017 roku, skoro jednak warszawianie pozostawili po sobie ubiegłoroczny debiutancki album to warto choćby z kronikarskiego obowiązku przyjrzeć się zawartości „Bestii ze Wschodu”.

Z informacji podstawowych – PRAVIA penetrowała rejony z pogranicza death metalu i hardcore, co samo w sobie nie jest niczym niezwykłym, ale w połączeniu z podejmowaniem tematyki prasłowiańskiego dziedzictwa i rodzimych wierzeń tworzy ciekawą miksturę. Jakoś tak się przyjęło, że zespoły zainteresowane eksplorowaniem naszych najdawniejszych dziejów zazwyczaj sięgają po black metal czasem zmiksowany z elementami death metalu czy folku, a tymczasem PRAVIA atakuje słuchacza rasowym deathcore’owym graniem z pierwiastkami thrashowymi. Choć pierwsze wrażenie jest nieco dziwne, to sprawdza się ten pomysł całkiem nieźle, więc nie warto być niewolnikiem stereotypów. „Bestie ze wschodu” to materiał który muzycznie opiera się na dwóch głównych filarach – hardcore’owej motoryce i death metalowym ciężarze. Dla lepszego efektu warszawianie przyprawili swoje dzieło szczyptą thrashu i urozmaicili klasycznymi gitarowymi solówkami, więc w teorii jest tu wszystko czego potrzeba żeby zadowolić słuchacza.

Dodatkowym plusem jest wykorzystanie w połowie tekstów na płycie języka polskiego, bo sami przyznacie, że „Zmora” czy „Krwawy król karkonoszy” po angielsku nie brzmią już tak ładnie. Najmocniejszym punktem PRAVIA jest spójność przekazu i wyrównany poziom zawartości „Bestii ze wschodu”, więc jeśli kupujecie pomysł ożenienia deathcore z tematyką słowiańską to można dać się uwieść tym dźwiękom. Nie oznacza to jednak, że wszystko zagrało tutaj tak jak powinno – dosyć kwadratowe aranżacje i jednostajny mało wyrazisty wokal nieco psują pozytywny odbiór całości. Po rozważeniu wszystkich za i przeciw, PRAVIA da się lubić, stąd mimo pewnych niedociągnięć taka, a nie inna ocena. Warto sprawdzić. [Michał Pawełczyk]

Pravia, pravia666@gmail.com; www.facebook.com/praviaofficial

Art Of The Night Prod., info@artofthenight.com; www.facebook.com/art.of.the.night.productions