RAVENDUSK – symphonic black metal

Image

gatunek:  symphonic black metal
miasto:  Lublin
rok powstania:  1997
dyskografia:  2xCD, 1xpromo, 1xdemo
obecny wydawca:  Mondongo Canibale Records / Empire Records
Początki działalności lubelskiego zespołu RAVENDUSK sięgają 1997 r. Przez pierwsze miesiące grupa kompletowała sprzęt i intensywnie pracowała nad komponowaniem utworów. W tym samym okresie zaszły zmiany personalne, po których ukształtował się skład grupy. RAVENDUSK zagrał kilkanaście lokalnych koncertów, dzięki którym zaistniał na lubelskiej scenie metalowej. W roku 1999, przy użyciu własnych środków finansowych, zespół nagrał 4-utworową kasetę demo "Tears Shall Burn".
Rok 2000 to czas realizacji nowego materiału "Shadowcast" w lubelskim studio Matron, na który zespół podpisał kontrakt ze słowacką firmą Metal Age Prod. Sam krążek ukazał się na przełomie sierpnia i września 2002 roku i zawierał 7 utworów, utrzymanych w stylu gothic/black metalu. Czas po wydaniu "Shadowcast" to okres koncertowania oraz tworzenia zaczątków nowego materiału. Wczesna wiosna 2004 roku to okres intensywnego komponowania utworów na nową płytę, a także działania w realizacji video-clipu do utworu "Forge Of The Will".
W czerwcu 2004 r. zespół opuszcza Patryk Syty – gitarzysta i współzałożyciel zespołu od 1997 r. W tym samym okresie zespół zasilił gitarzysta Łukasz Sałęga. W nowym pełnym składzie RAVENDUSK aktywnie koncertował oraz przygotowywał się do sesji nagraniowej pełno czasowej płyty. Jednak nawarstwiające się wciąż problemy sprawiły, iż próba realizacji sesji nagraniowej została zawieszona. Z początkiem 2005 roku RAVENDUSK wraz z chełmskim CLIMATE grał koncerty w Czechach. Jednak cały czas zespół tworzył nowe utwory. Na początku maja grupę tymczasowo opuścił gitarzysta Michał Salomon, który wyjechał z Polski. Jego miejsce zajął Cyprian Naumiuk.
Z końcem czerwca zespół poświęcił się samodzielnej realizacji materiału na promo "Astroblack", które ukazało się na jesieni 2005 roku. Na przełomie grudnia tego samego roku grupę opuścili gitarzyści Michał Salomon oraz Łukasz Sałęga, a następnie Cyprian Naumiuk. Rok 2006 przyniósł nowe zmiany. Zespół został zasilony przez dwóch gitarzystów: Wojciecha Lichotę oraz Łukasza Dulębę. Okres ten to także promocja RAVENDUSK i pierwsze pochlebne recenzje materiału "Astroblack" w podziemnej prasie.
Dzięki wsparciu Metal Rulez Prod. zespołem szybko zainteresowała się hiszpańska wytwórnia Mondongo Canibale Records, dla której to RAVENDUSK w nowym składzie ponownie nagrał studyjne utwory w zmienionych aranżach z promo "Astroblack" plus nowe kompozycje. Na wydanie pełnoczasowej płyty "Astroblack Advent" zespół podpisał kontrakt w lutym 2007 r. W kwietniu tego roku do zespołu dołącza drugi gitarzysta Bartosz Górny. W tym samym czasie grupa cały czas szukała wydawcy materiału na Polskę jako płyty licencyjnej. Poszukiwania zostały uwieńczone kontraktem z polską wytwórnia Empire Records, dzięki której album został wydany w lipcu 2007 jako dodatek do czasopisma „Thrash'em All”.
Skład:

Marcin Górniak – vocal
Cyprian Naumiuk- gitara
Grzegorz Kulawiak – gitara basowa
Dominik Stryjecki – klawisze
Dariusz Tomasik – perkusja

ImageImageDyskografia:

„Astroblack Advent”
(CD, 2007, Mondongo Canibale Rec.
/ Empire Rec.)
„Astroblack – Promo 2005”
(promo CD-R, 2005)
„Shadowcast”
(CD, 2002, Metal Age Rec.)
„Tears Shall Burn” (demo, 1999)

Kontakt:

ravendusk@wp.pl

www.myspace.com/ravenduskpoland

Image

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.