ROTENGEIST The Tast That Divides Us All (2017)

Co odpowiem wnuczkowi, kiedy zapyta mnie w te słowy: „Dziadku, kto poza KATem grał w Polsce thrash metal? Hmmm…. No wiesz wnusiu – był WILCZY PAJĄK, był HAMMER i w środkowym okresie TURBO, ale to było dawno. Nie, czekaj, znam takie trio z Przemyśla, zdaje się ROTENGEIST. Tak, oni grali thrash metal i to całkiem przyzwoicie. Mam tu coś w szufladzie – płytę „The Tast That Divides Us All”. Nie ma co rozrywać szat, ale faktycznie – thrashu na poziomie to w naszym kraju obecnie nie ma dużo. Dlatego na takie perełki jak ROTENGEIST powinniśmy chuchać i dmuchać.

„The Tast That Divides Us All” to premierowa propozycja ROTENów, nagrana w nowym zestawieniu (miejsce Alka zajął Drizzt ex-UNDERDARK/CRYPTIC TALES). Wymiana basisty była dość kontrowersyjna, ale na szczęście nie odbiła się na kondycji grupy aż tak bardzo, jak przypuszczałem. W moim odczuciu nowy krążek jest płynną kontynuacją drogi rozpoczętej na albumach „Fear Is The Key” i „Start To Exterminate”. Ludziska mówią, że trzeci album w życiu kapeli przeważnie należy do tych przełomowych. Wygląda na to, że z „The Tast That Divides Us All” może być podobnie. Od początku „Butcher’s Bill” z fenomenalnym gościnnym udziałem Marka Pająka (ESQARIAL/VADER), czuć, że mamy do czynienia z kawałkiem niezłej muzy. „Trójka” to taki emocjonalny gwóźdź w czachę. To spójna całość. Każdy z utworów – począwszy od wspomnianego wcześniej „Butcher’s Bill”, „Nightmare Within Nigthmare”, „Pray, Hate…. Figth!” czy tytułowego finału – brzmi zawodowo i niemała w tym rola dopracowanej w najmniejszych drobiazgach produkcji. Znakomitym posunięciem okazało się wrzucenie na krążek „Gest Idoli” KARCERa. Nawiasem mówiąc, po pierwszym przesłuchaniu wydawało mi się, że kompletnie tam nie pasuje, ale po dwóch, trzech, czterech „sztachnięciach” koncepcja kapeli broni się znakomicie. Z przekory poszedłbym jeszcze dalej i wstawił „Idoli” jako otwieracz, bo „Butcher’s Bill” jest zbyt „majestatyczny” na przysłowiowy „pierwszy ogień”.

Co tu więcej dodawać, „The Tast That Divides Us All” trzeba kupić i słuchać! Nowy album ROTENGEIST zasługuje na 6 punktów!

[Sebass]

Rotengeist, info@rotengeist.pl, www.rotengeist.pl
Defense Rec., defensemerch@gmail.com