SABATON (Szwecja) – power metal

Image

gatunek:  power metal
kraj:  Szwecja
rok powstania:  1999
dyskografia:  5xCD, 2xsingiel
wydawca:  Black Lodge Rec.

SABATON narodził się w 1999 r. w przemysłowym szwedzkim mieście Falun. Pierwsze pięć lat istnienia dzisiejszych asów bitewnego power metalu to typowe dla młodych kapel zmagania z przeciwnościami losu, sporo koncertów w niedużych klubach, pierwsze demówki i nagrany w 2002 r. profesjonalny debiutancki album „Metalizer”, który jednak, wskutek rozmaitych zawirowań wydawniczych i prawnych, trafił do rąk fanów dopiero w 2007 r. Zanim jednak miało to miejsce, na rynku pojawiły się kolejno dwa albumy, które uczyniły z SABATON jedną z najpopularniejszych metalowych grup w Szwecji, a dziś w całej Europie: „Primo Victoria” i „Attero Dominatus”.
W swojej koncertowej działalności zespół uczestniczył w takich wydarzeniach jak występ przed fińską supergrupą LORDI, trasa z EDGUY i DRAGONFORCE, trasa z THERION, wreszcie 5-tygodniowa trasa, w której SABATON pełnił rolę gwiazdy, wspierany przez Norwegów z THUNDERBOLT. Zespół koncertował też wielokrotnie w Polsce.
Konsekwentne skupienie się na wzniosłej, heroicznej stronie znanych z historii wojen i bitew zaowocowało wydaniem w 2008 r. płyty „The Art Of War”, opartej koncepcyjnie na starochińskim instruktażu militarnym, zaś tekstowo na ważnych wydarzeniach z obu wojen światowych. Z tej płyty pochodzi słynny, sławiący męstwo i poświęcenie Polaków, utwór pt. „40:1”, który doczekał się ciekawego amatorskiego clipu zamieszczonego w serwisie YouTube. Ten sprawnie skonstruowany filmik zrobił furorę w internecie, a obejrzało go kilkaset tysięcy osób!

Skład zespołu:

Joakim Broden – wokale
Rikard Sunden – gitary
Oskar Montelius – gitary
Daniel Mÿhr – klawisze
Par Sundstrom – bas
Daniel Mullback – perkusja


Dyskografia:

„The Art Of War”
ImageImage(CD, 2008, Black Lodge Rec.)
„Cliffs Of Gallipoli”
(2008, singiel, Black Lodge Rec.)
„Metalizer”
(CD, 2007, Black Lodge Rec.)
„Masters Of The World”
(2007, singiel, Black Lodge rec.)
„Attero Dominatus”
(CD, 2006, Black Lodge Rec.)
„Primo Victoria Sampler”
(CD, 2005, Black Lodge Rec.)
„Fist For Fight”
(CD, 2001, Underground Symphony Rec.)

Kontakt:

p_sundstrom@fastmail.fm

www.sabaton.net
www.myspace.com/sabaton

Image

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.