SIX FEET UNDER (Stany Zjednoczone) – death metal

six.feet.under_logo

 

SIX FEET UNDER to amerykańska grupa muzyczna wykonująca brutal death metal. Powstała w 1994 roku w Tampie w stanie Floryda z inicjatywy wokalisty Chrisa Barnesa, ówczesnego wokalisty Cannibal Corpse i gitarzysty Obituary, Allena Westa. W swej twórczości zespół nawiązywał do takich zagadnień jak śmierć, morderstwo, przemoc, polityka i marihuana.

Do 2010 roku zespół wydał osiem albumów studyjnych oraz szereg pomniejszych wydawnictw, w tym trzy części z serii Graveyard Classics zawierające interpretacje z repertuaru cenionych grup muzycznych. Według danych z 2003 roku wydawnictwa zespołu w samych Stanach Zjednoczonych sprzedały się w nakładzie 370 660 egzemplarzy.

 

Zespół powstał w 1994 roku w Tampie w stanie Floryda z inicjatywy wokalisty Chrisa Barnesa wstępującego wówczas w zespole Cannibal Corpse oraz ówczesnego gitarzysty Obituary Allena Westa. Wkrótce potem dołączył perkusista Greg Gall i basista Terry Butler. W początkowym okresie działalności muzycy grali w lokalnych klubach interpretacje utworów innych zespołów. Również w 1994 roku grupa podpisała kontrakt z wytwórnią muzyczną Metal Blade Records.

Pierwszy album Six Feet Under zatytułowany Haunted ukazał się 1 wrzesnia 1995 roku. Płyta została zarejestrowana we współpracy z Brianem Slagelem i Scottem Burnsem. W tym okresie Chris Barnes określił Six Feet Under jako swój priorytet w ramach działalności artystycznej. W następstwie w 1996 roku Barnes odszedł z Cannibal Corpse. 29 października tego samego roku ukazał się minialbum Alive And Dead. Drugi album studyjny pt. Warpath ukazał się 9 września 1997 roku.

W 1998 roku West odszedł z zespołu, zastąpił go Steve Swanson znany z występów w Massacre. 13 lipca 1999 roku ukazał się trzeci album zespołu zatytułowany Maximum Violence. W przeciwieństwie do poprzednich wydawnictw teksty odwoływały się do pojęcia przemocy. Oprócz autorskich kompozycji na płcie ukazała się interpretacja utworu „War Machine” z repertuaru Kiss. Ciesząca się popularnością płyta sprzedała się w nakładzie 100 000 egzemplarzy na świecie. 30 października 2000 roku ukazała się kompilacja Graveyard Classics zawierająca m.in. utwory z repertuaru Scorpions, Black Sabbath, Deep Purple i Accept.

22 maja 2001 roku ukazała się kaseta VHS pt. Maximum Video, zawierająca trudno dostępne materiały wideo nagrane podczas koncertów. 7 sierpnia tego samego roku ukazał się album True Carnage. Gościnnie w nagraniach wziął udział raper Ice T, który wystąpił w utworze „One Bullet Left”. Z kolei w utworze „Sick and Twisted” wystąpiła Karyn Crisis. Wydawnictwo zadebiutowało na 18. miejscu listy Billboard Top Heatseekers w Stanach Zjednoczonych. Latem 2002 roku zespół odbył szereg koncertów w Ameryce. Występy Six Feet Under poprzedzały zespoły Skinless i Sworn Enemy. Zarejestrowany 14 czerwca koncert ukazał się na pierwszym albumie koncertowym formacji pt. Double Dead Redux. We wrześniu muzycy koncertowali wraz z Hatebreed. Natomiast we wrześniu Six Feet Under wystąpił w Europie wraz z grupami Kataklysm i Dying Fetus.

30 stycznia 2003 roku ukazało się pierwsze DVD zespołu pt. Double Dead. Na płycie znalazł się koncert nagrany 14 czerwca poprzedniego roku w St. Paul w stanie Minnesota. 23 września tego samego roku roku został wydany album Bringer of Blood. Natomiast w październiku muzycy odbyli pięciotygodniową trasę po Ameryce Północnej. 9 sierpnia 2004 roku ukazało się DVD zatytułowane Live With Full Force & Maximum Video. Z kolei 19 października ukazał się album Graveyard Classics II. Na płycie ukazała się interpretacja całego albumu Back in Black australijskiej grupy rockowej AC/DC. 21 marca 2005 roku ukazał się kolejny album studyjny pt. 13. W ramach promocji zespół dobył europejską trasę koncertową wraz z Mantas. Natomiast 31 października ukazał się box A Decade In The Grave. Wydawnictwo obejmowało cztery płyty CD oraz płytę DVD zawierającą teledyski oraz nagrania dokumentujące występy na żywo. W listopadzie również 2005 roku Barnes dołączył do fińskiego zespołu death metalowego Torture Killer. Wokalista z nowym zespołem nagrał album pt. Swarm!, który ukazał się rok później.

Rok 2006 muzycy Six Feet Under spędzili podczas licznych koncertów, które poprzedziły nagrania kolejnego albumu studyjnego. 17 kwietnia 2007 roku ukazał się album pt. Commandment. Płyta uzyskała szereg pozytywnych recenzji. W ramach promocji zespół dobył trasę koncertową wraz z grupami Finntroll, Belphegor i Nile. W styczniu 2008 roku Barnes odszedł z zespołu Torture Killer. Wokalistę zastąpił Juri Sallinen. 11 listopada tego samego roku został wydany album Death Rituals. Nagrania odbyły się w studiu Morrisound Recording. 19 stycznia 2010 roku ukazał się trzeci album z interpretacjami pt. Graveyard Classics III. Na płycie znalazły się utwory pochodzące z repertuaru takich grup jak: Ramones, Slayer, Van Halen i Metallica.

W styczniu 2011 roku grupę opuścili basista Terry Butler i perkusista Greg Gall. Nowym perkusistą formacji został Kevin Talley znany z występów w grupach Misery Index i DÅÅTH. Skład został także poszerzony o drugiego gitarzystę – Roba Arnolda z zespołu Chimaira.

W 2012 roku do składu dołączył basista Jeff Hughell znany z formacji Brain Drill.

 

Obecny skład zespołu:

 

* Chris Barnes – growling

(Cannibal Corpse, Tirant Sin, Leviathan, Torture Killer)

* Steve Swanson – gitara elektryczna

(Massacre, Last Rite)

* Jeff Hughell – gitara basowa

(Osmium, Reciprocal, ex-Cyanic, ex-Vileex-Jeff Hughell, ex-Brain Drill, ex-Mucus Membrane, ex-Rings of Saturn)

* Kevin Talley – instrumenty perkusyjne

(Dååth,Nothnegal, WretchedPain, ex-Horror of Horrors, ex-Chimaira, ex-Consumned, ex-Decrepit Birth, ex-Dying Fetus, ex-Misery Index, ex-Soils of Fate, ex-Truth Corroded, ex-Absence of the Sacred, ex-Cattle Decapitation, ex-Hate Eternal, ex-The Black Dahlia Murder, ex-The Red Chord, ex-M.O.D.)

* Rob Arnold – gitara elektryczna

(ex-Chimaira)

 

Byli członkowie zespołu:

 

* Allen West – gitara elektryczna

(Lowbrow, Obituary, Massacre, Gallery of Suicide)

* Terry Butler – gitara basowa

(Denial Fiend, Obituary, Massacre, ex-Death)

* Greg Gall – instrumenty perkusyjne

(ex-Brian Loyd Band, ex-Last Rite)

* Matt DeVries – gitara basowa

(ex-fear Factory, ex-Chimaira, ex-Ringworm)

 

Dyskografia:

 

(1995) Haunted (CD)

(1996) Alive And Dead (EP)

(1997) Warpath (CD)

(1999) Maximum Violence (CD)

(1999) Bonus Disc – Recorded Live On Tour Oct. 1999 (SP)

(2000) Graveyard Classics (CD)

(2001) Maximum Video (VHS)

(2001) True Carnage (CD)

(2002) Double Dead Redux – Live (CD)

(2003) Bringer of Blood (EP)

(2003) Double Dead (DVD)

(2003) Amerika the Brutal (SP)

(2003) Bringer of Blood (CD)

(2004) Live With Full Force & Maximum Video (DVD)

(2004) Graveyard Classics II (CD)

(2005) 13 (CD)

(2005) A Decade In The Grave (BOX)

(2007) Commandment (CD)

(2008) Death Rituals (CD)

(2010) Graveyard Classics III (CD)

(2012) Undead (CD)

 

źródło: www.lastfm.pl


www.sfu420.com

www.myspace.com/sixfeetunder

www.facebook.com/sixfeetunder

 

six.feet.under_photo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.