SÓLSTAFIR, MYRKUR, ÁRSTíðIR – 10.12.17 / Kraków

SÓLSTAFIR w doborowym towarzystwie znów w Polsce! Po dwóch dużych festiwalach, islandzki zespół będzie miał okazję zaprezentować się w bardziej kameralnych okolicznościach już niedługo w Krakowie.

Po wyjątkowym występie na festiwalu Prog In Park w Warszawie, grupa z Islandii wraca do naszego kraju na jeden klubowy koncert! SÓLSTAFIR przyjedzie do Krakowa promować swój najnowszy krążek „Berdreyminn”, który ukazał się 26 maja 2017 roku nakładem Season Of Mist. W roli supportu zaprezentują się MYRKUR oraz ÁRSTíðIR.

Zapraszamy na koncert SÓLSTAFIR w imieniu organizatora – Knock Out Productions już 10 grudnia do krakowskiego Kwadratu.

SÓLSTAFIR / MYRKUR / ÁRSTíðIR

Kiedy: 10.12.2017 (niedziela);
Gdzie: klub Kwadrat  (Kraków, ul. Skarżyńskiego 1);
Wejście: 18:30;
Bilety: 80 zł – przedsprzedaż, 90 zł – w dniu koncertu;

Bilety dostępne na stronie: http://knockoutprod.net/sklep/ oraz Eventim.

Strona wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/115026142477328/

Opis zespołów:
SÓLSTAFIR (Islandia) black metal, wiking metal, post metal, post rock:
Giganci z krainy gejzerów, nieziemsko pięknych krajobrazów, w której bluźnierstwo jest legalne z mocy prawa, ledwo co odwiedzili nas, zachwycając publikę zgromadzoną na festiwalu na Prog In Park, a już zapowiedzieli powrót do Polski na koncert klubowy, do tego wraz z piękną i nieco tajemniczą Dunką Myrkur w roli suportu.
Solstafir przedstawialiśmy nie tak dawno, na parę miesięcy przed warszawskim festiwalem, więc nie będziemy się rozpisywać, tylko wypunktujemy fakty najważniejsze. Kapela powstała w stolicy Islandii Reykjavíku w 1995 roku. Przez lata ich znakiem szczególnym był black metal z wikińskim akcentem, potem skręcili w stronę bardziej atmosferyczną, postmetalową. Mocniejszy pod względem jakości artystycznej zakręt to album „Svantir Sandar” z 2011 roku. Arcydzieło zaś nosi nazwę „Otta” i pochodzi z roku 2014. W Warszawie na festiwalu i teraz w Krakowie promować będą wydany w 2017 roku album „Berdreyminn”, zdradzającym fascynację także hard rockiem.
Sprawdź, jeśli lubisz: Ulver, Agalloch, Enslaved, Cult Of Luna, Primordial…
Linki:
http://www.solstafir.net/

https://www.facebook.com/solstafirice

MYRKUR (Dania) black metal, atmosferyczny black metal:
Piękna dziewczyna i black metal?! Pochodząca z Kopenhagi Amalie Bruun to żywy dowód na to, że takie połączenie jest jak najbardziej możliwe. Jak głoszą źródła, miała nawet styczność ze światem mody i do dziś wygląda tak, że mogłaby ozdobić okładkę niejednego ekskluzywnego magazynu. Amalie jednak nie tylko wygląda. Amalie również tworzy.
Artystyczny pseudonim Dunka wzięła z języka islandzkiego, w którym Myrkur znaczy ciemność. Kocha black metal, mroczne klimaty, chłodne, niepokojące, melancholijne. Muzycznie potrafi wypowiadać się zarówno ostro i brutalnie, jak i w sposób bardziej rozbudowany i wysublimowany. Zadebiutowała w 2014 roku EP-ką „Myrkur”, potem był duży materiał o tytule „M”, a w 2016 roku pojawiła się koncertowa płyta „Mausoleum”. Twórczość Myrkur to i coś pięknego, i coś bestialskiego. Intryguje, straszy, ale też zachwyca. Jeszcze w 2017 roku Dunka wyda drugi pełnowymiarowy album „Mareridt” i zapowiada, że będzie to najbardziej zróżnicowane dzieło w jej dorobku. Zafrapowani? Bo my tak!
Sprawdź, jeśli lubisz: Agalloch, Enslaved, Ulver, Bathory, Darkthrone, Sigur Ros…
Linki:
https://www.myrkurmusic.com/
https://www.facebook.com/myrkurmyrkur

ÁRSTíðIR (Islandia) folk, rock, minimal, muzyka klasyczna:
Solstafir w podroż przez Europę, zabrał swoich czterech rodaków z Arstidir, którzy zaczęli wspólnie muzykować w 2008 roku. Panowie nazywają się Daniel Auðunsson (gitara, wokal), Gunnar Már Jakobsson (gitara barytonowa, wokal), Karl James Pestka (skrzypce, altówka, klawisze, wokal) i Ragnar Ólafsson (klawisze, wokal). Jeśli lubicie piękne harmonie wokalne oraz podkład muzyczny do nich, który mieści się gdzieś pomiędzy islandzkim folkiem, rockiem, indie rockiem, minimalistyczną elektroniką oraz z elementami muzyki klasycznej, to w Arstidir zakochanie się w mig.
Na Islandii klasę zespołu doceniono bardzo szybko. Zaczynali od grania w kawiarniach w Reykjaviku, aby niedługo później zawojować islandzkie listy przebojów piosenką „Sunday Morning”. Budująca duchowo muzyka była idealna na czas, w którym się ukazała, czyli w 2009 roku, niedługo po światowym kryzysie, który mocno zachwiał rynkiem przepięknej wyspy. Arstidir, widząc rosnące zainteresowanie ich muzyką, wzięli się do ciężkiej pracy koncertowej, skutkiem czego dziś są znani w ponad 30 krajach. Druga płyta, „Svefns Og Vöku Skil” pochodzi z 2011 roku. Rok później muzykom została wręczona prestiżowa nagroda Eiserner Eversteiner European Folk Music Award. W umocnieniu popularności na pewno pomógł wirusowy efekt, jaki osiągnęło nagranie starego islandzkiego hymnu „Heyr Himna Smiður” podczas jazdy pociągiem. A także trasy u boku Pain Of Salvation i Anneke van Giersbergen.
Arstidir korzysta też z nowoczesnych metod zdobywania pieniędzy. Dzięki crowdfundingowi zebrali pieniądze na wydaną w 2014 roku świetną płytę „Hvel”. Po niej, w 2016 roku, ukazał się owoc współpracy ze wspomnianą, przesympatyczną Holenderką Anneke Van Giersbergen. Kiedy Arstidir wróci do domu z trasy, dokończy prace nad czwartą płytą studyjną, która ukaże się w 2018 roku.
Sprawdź, jeśli lubisz: Ólafur Arnalds, Sigur Ros, Kronos Quartet, Nick Drake…
Linki:
http://www.arstidir.com/
https://www.facebook.com/arstidir