THE FIRST LIE – dark/electro/metal

Image

gatunek:  dark/electro/metal
miasto:  Konin
rok powstania:  2003
dyskografia:  5xCD-R
obecny wydawca:  brak

Zespół THE FIRST LIE pochodzi ze wschodniej części Wielkopolski, z Konina.
Dotychczasowe wydawnictwa grupy to „Displaced Paranoia” (pełny album z 2005 roku) i „Venus/Lucyfer” (mini album z 2006 roku). Pozostałe nagrania: mini album „Damnation. The Last Charter” z roku 2004 oraz dwa albumy z 2003 roku: „The First Lie” i „Anticipation II”  ze względu na słabą jakość techniczną nie były dotychczas szerzej prezentowane…
THE FIRST LIE nagrywa od marca 2003 roku, a początki muzycznej wędrówki to połączenie sił dwóch osób: Clasha (wcześniej również w FUNERAL FOG, z którym nagrał demo: „Funeral Fog”, w 2001 roku) i Legiona (wcześniej również w AMNESTY, z którym uczestniczył w nagraniu albumu koncertowego: „Half Hour Of Aggression”, w 2000 roku). Wcześnie obaj ci muzycy współpracowali z zespołem DEAD GOD IN ME, z którym nagrali w 1997 roku demo „From The Flames”. Rolę kompozytora w THE FIRST LIE przejął Clash, natomiast stroną tekstową zajął się Legion.
Po dwóch miesiącach wspólnych prób THE FIRST LIE udanie zadebiutowało na scenie, występując podczas koncertu Juwenalia 2003 w Koninie. W drugiej połowie czerwca 2004 roku skład grupy poszerzył się o nowego członka. Został nim nieznany wcześniej na konińskiej scenie muzycznej basista Necro (uczestniczył on w nagraniach dwóch łódzkich kapel: VARYA „V” 2005 i NEUROTIC SERENITY: Demo 2005).
Kolejne poszerzenie składu THE FIRST LIE nastąpiło w kwietniu 2006 roku. Drugim głosem została Ethlinn, której możliwości po raz pierwszy można usłyszeć na wydawnictwie „Venus/Lucyfer” (jeszcze pod pseudonimem Martha).
Jako swój właściwy debiut, THE FIRST LIE przyjmuje wydawnictwo: "Displaced Paranoia", które ujrzało światło dzienne w kwietniu 2005 roku. Materiał w całości wyprodukował espół. Prace nad realizacją, miksem i masteringiem trwały z przerwami do końca marca. Strona muzyczna przyniosła poprawę wypracowanego brzmienia i pewną dozę zaskoczenia. Styl THE FIRST LIE poszerzył się o elementy elektro, a nawet techno…
Rok 2006 przynósł kolejne nagranie: "Venus/Lucifer", z czterema premierowymi utworami i coverem „God Is Doming” ANTIMATTER (który potraktować można bardziej jako żart). Tym razem stylistycznie jest to powrót do początków muzycznej przygody THE FIRST LIE, bardziej dark metalowej przeszłości. Wokalnie zespół wsparła już Ethlinn, a warstwę muzyczną wzbogacił też udział Johneego z NEUROTIC SERENITY, którego solówki pojawiły się w jednym utworze.
Wszystkie dotychczasowe nagrania grupa wydała własnymi siłami w formie CD-R`ów, opatrzonych barwną szatą graficzną.
Dotychczasowe reakcje na muzykę THE FIRST LIE są pozytywne. Jeżeli materiał „Displaced Paranoia” wywołał jeszcze mieszane uczucia u odbiorców, to już "Venus/Lucifer" zasłużył na słowa uznania w kilku muzycznych serwisach internetowych: „Mroczna Strefa” 7,5/10, „The Nocturnal Battle Of Chariots” 7/10, „Gery” 4/6, „Via-Nocturna” 7/10, „Nuskull.Hun” 7.2/10 czy „Masterful Maga 'zine” 7,2/10…
THE FIRST LIE udało się dotrzeć również do kilku rozgłośni radiowych. Utwór "Hail Babalon…" usłyszeć można także, pośród innych nieznanych w świecie artystów podziemnych, na kompilacji wydawanej przez belgradzki magazyn „Over The Wall”.
Aktualnie zespół poszukuje możliwości profesjonalnego wydania i dystrybucji swoich nagrań.
Skład zespołu:

Legion – głosy
Clash – gitary, instrumenty klawiszowe, programowanie komputerowe
Necro – bas
Ethlinn – głosy

Image Image
Dyskografia:

"Venus/Lucifer" (CD-R, 2006)
"Displaced Paranoia" (CD-R, 2005)
"Damnation. The Last Chapter"
(CD-R, 2004)
"Anticipation II" (CD-R, 2003)
"The First Lie" (CD-R, 2003)

Kontakt:

Krzysztof Nowak
ul. Zakole 3/74
62-510 Konin
thefirstlie@interia.pl

www.thefirstlie.end.pl
www.myspace.com/thefirstlie

Image