TRIAGONAL – młodość poprzez doświadczenie

W podziemiu można czasem można trafić nie tylko na perełki muzyczne (choć fantazji i pomysłu TRIAGONAL też nie można odmówić), ale także na perełki marketingowe. Dawno nie otrzymaliśmy tak dobrych, szczegółowych i wnikliwych materiałów promocyjnych jak od tego niedawno powstałego łódzkiego zespołu! Aż chce się słuchać! A to nie jedyna niespodzianka jaką serwuje słuchaczom TRIAGONAL w związku z premierą ich drugiej płyty „Dichotomy of Body”.

Co prawda określenie „podziemie” może jest nieco na wyrost, bo pomimo tego, że TRIAGONAL został założony w 2015 roku, to muzycy go tworzący już z niejednego piecyka metal jedli. Jacek Sikora (gitara), Remo Mielczarek (bas, wokal) oraz Wojciech Konicki (perkusja) nie dość, że mogliby obdzielić doświadczeniem połowę sceny heavy metalowej w Polsce, to jeszcze grają death’n’roll (przynajmniej dla mnie) z werwą godną 17-latków po solidnej dawce mety w garażu rodziców!

O tej kapeli można napisać na prawdę bardzo wiele, zaczynamy więc od biografii – w następnym artykule przeczytacie detale związane z ich nową płytą! Miłego czytania i zachęcamy do śledzenia poczynań chłopaków choćby na Bandcamp.

Ekipę skojarzył ze sobą w marcu 2015 znany dziennikarz radiowy Maciej Kierzkowski.

Trzy osoby, tworzące ten zespół, reprezentują bardzo odległe od siebie muzyczne światy. Począwszy od perkusisty Wojtka (rock lat ’60 i’70) przez gitarzystę Jacka (folk, najchętniej z krajów arabskich i Azji, współczesny jazz i fusion) aż do Rema (wokal i bas), zadeklarowanego „metalurga”… Co z tego mariażu wyszło po kilku miesiącach prób? Na początku listopada 2015 ukazała się dość krótka, aczkolwiek treściwa płyta zatytułowana „Dichotomy Of Mind”. Album prezentuje trudną do zdefiniowania – choć ostrą – muzykę rockową, w której ciężkim, gitarowym riffom towarzyszy deathmetalowy wokal: growling.

Jak mówią doświadczeni muzycy, pomysły gitarowe Jacka dawały się łatwo uzupełniać zagrywkami sekcji rytmicznej, a wspólne aranżowanie kawałków szło bardzo sprawnie. Nałożenie wyjątkowo brutalnej stylistyki wokali na nieco łagodniejszą od death metalu muzykę daje efekt specyficznej oryginalności, eklektyzmu. Rot n’roll? Deathrock? Sprawę klasyfikacji debiutanckiego albumu TRIAGONAL pozostawił krytykom i publiczności, do której rąk płyta trafiła na początku 2016 roku.

Początek roku 2017 stworzył zespołowi TRIAGONAL okazję do postawienia kolejnego kroku na ich muzycznej drodze. W pierwszych dniach stycznia (2 – 7.01), w łódzkim Robak Studio, została nagrana ich druga płyta: „Dichotomy of Body”. Album (podobnie jak debiut, wydany własnym sumptem zespołu) trafił do rąk odbiorców w kwietniu 2017. W zebraniu środków na sesję nagraniową i wydanie płyty pomogła crowdfundingowa akcja fanów, ogłoszona przez portal Wspieram.to. Zgodnie z ideą, widoczną już w tytule albumu, jest to rozwinięcie zarówno muzycznej, jak i tekstowej koncepcji, wypracowanej na pierwszej płycie TRIAGONAL. Autorem muzyki, a tym razem wszystkich tekstów na płycie, jest Jacek Sikora. Koncept albumu to przedstawienie ludzkiego życia, od narodzin przez dojrzewanie aż do nieuchronnej śmierci, wraz z zachodzącymi w tym procesie zmianami.

Jacek Sikora (gitara) – założyciel, lider i główny kompozytor zespołu TRIAGONAL. Związany z muzyką od najmłodszych lat, już jako kilkulatek „karmiony” przez ojca utworami Janis Joplin i Hendrixa, za gitarę chwycił jeszcze w podstawówce, w rodzinnym Wrocławiu. Aż do teraźniejszości, z jedną dłuższą przerwą, aktywny w łódzkich projektach muzycznych, takich jak Phantom, Charon i Anathema – oraz w kilku innych, mniej znanych. W Łodzi pamiętany również jako animator środowiska metalowych fanów: był właścicielem pierwszego w mieście sklepu z płytami CD, opiekował się techno-thrashową formacją Acrimony.
Remo Mielczarek (wokal, bas) – w TRIAGONAL odpowiedzialny przede wszystkim za koncepcję wokali i sprawy promocyjne. Współzałożyciel i lider łódzkiej formacji Sacriversum, z którą nagrał w latach 1992 – 2005 sześć albumów, płytę DVD „Saevitia Draconis” oraz zagrał dziesiątki koncertów na scenach całego kraju. W latach 2002 – 2010 basista gotycko-metalowego zespołu Artrosis, z którym nagrał w 2006 album „Con Trust”, wystąpił dwukrotnie (2003 i 2009) na festiwalu Castle Party w Bolkowie, zagrał kilkadziesiąt koncertów w całym kraju. Dziennikarz i recenzent muzyczny, związany m.in. z miesięcznikiem Metal Hammer.
Wojciech Konicki (perkusja) – jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych łódzkich perkusistów rockowych. Debiutował za bębnami już na początku lat 70-tych poprzedniego stulecia! Ma na swym koncie występy w dziesiątkach zespołów, w różnych składach personalnych i stylistycznych, z których najchętniej wspomina grę w legendarnej kapeli Anex.

Dichotomy (2016)