VALINOR – death/heavy/black/doom metal

Image

gatunek:  death/heavy/black/doom metal
miasto:  Dębica
rok powstania:  1993
dyskografia:  1xCD, 1xsplitCD, 1xCD-R , 1xMC
wydawca:  Atramentum Prod.

Zespół VALINOR pochodzi z Dębicy. Początek działalności datuje się na styczeń 1993 r., kiedy to z inicjatywy Sławomira Ciszka, Ernesta Garstki i Andrzeja Trzaskusia grupa rozpoczęła pierwsze próby. Nieporozumienia i duża rozbieżność poglądów muzycznych były przyczyną coraz większych konfliktów, które spowodowały odejscie S. Ciszka. Miejsce wokalisty zajął Sławomir Babicki, zaś role drugiego gitarzysty przejął Piotr Rucki, po którym do kapeli dołączył jeszcze basista Rafał Rucki. Ukształtowanie stabilnego składu, przy jednoczesnym rozszerzeniu horyzontów muzycznych zaowocowały kilkoma udanymi koncertami.
W dniach 1-8.07.1997 VALINOR zarejestrował w sanockim Manek Studio swój pierwszy materiał, na który składa się sześć utworów określonych mianem death/black metal z dużą dawką melodii. Teksty powstały pod wpływem silnych przeżyć emocjonalnych i mają na celu ukazanie pesymistycznych obrazów życia, jednakże pozwalają na indywidualną interpretację. Płyta „Remembrance” została pochlebnie przyjęta przez fanów oraz uzyskała dobre recenzje w czasopismach muzycznych: „Metal Hammer”, „Morbid Noizz”, „Trash’em All”. Poza tym na składance w wersji kompaktowej „Blood To Come” vol. 8 znalazł się utwór „State Of Mind”. W roku 1998 zespół rozpoczął nagrywanie nowego albumu z nowym wokalistą Jakubem Glabem. Sesja ponownie odbyła się w studio Manek. Nad realizacją dźwięku czuwał Arkadiusz „Malta” Malczewski, wraz z Mariuszem Kuraszem. Pomimo ogromnych problemów finansowych i personalnych płyta „It Is Night”, na którą składa się dziewięć utworów o łącznym czasie ponad 46 minut, została ukończona pod koniec 2001 r. i ujrzała światło dzienne. Album nieoczekiwanie zebrał masę bardzo pochlebnych recenzji, ale niestety nie były one współmierne do sytuacji w zespole, z którego odeszli Andrzej Trzaskus, Piotr Rucki oraz wokalista Jakub Glab. Ich miejsce zajęli: Jaroslaw Gurga (perkusja), Robert Lipa (gitara basowa), Dariusz Urban (wokal). Niestety w tym składzie VALINOR zagrał zaledwie dwa koncerty i zawiesił działalność.
Na przełomie 2002/2003 został podpisany kontrakt z wytwórnią Apocalypse Production, która wydala „Remembrance” w postaci splitu z kapelą DIRA MORTIS oraz plyte „It Is Night”. Wówczas do zespołu powrócił perkusista Andrzej Trzaskus. Na początku 2005 r. do grupy dołączył nowy wokalista Tomasz Domka i zespół po wielu latach milczenia zaprezentował się na żywo podczas Metalmanii 2005, na malej scenie i na wielu późniejszych koncertach.
Kolejnym celem było nagranie nowego albumu i został on zrealizowany w dębickim studio Chinook pod czujnym uchem i okiem Krzysztofa Godyckiego. Sesja nagraniowa albumu „Hidden Beauty” trwała z przerwami od lutego do maja 2006 r. Zespól zarejestrował 9 nowych utworów, trwających łącznie 34 minuty. Materiał był rozprowadzany przez zespół na płycie CD-R jako promo, w celu znalezienia wydawcy.
W roku 2013, długo po zawieszeniu działalności przez grupę, kanadyjska wytwórnia Atramentum Productions wydała na kasecie materiał „Hidden Beauty”, z czterema dodatkowymi utworami zarejestrowanymi podczas koncertu „Miasto Ma Głos” z 2006 roku.  Jest to limitowane wydawnictwo w ilości 100 ręcznie numerowanych kopii na profesjonalnej kasecie.


Skład zespołu:

Ernest Garstka – gitara
Rafał Rucki – gitara
Robert Lipa – bas
Tomasz Domka – wokal
… – perkusja

Dyskografia:

“Hidden Beauty”
(MC, 2013, Atramanetum)
“Hidden Beauty”
(promo CD-R, 2006)
“It Is Night”
(CD, 2003, Apocalypse)
“Remembrance”
(CD – split z DIRA MORTIS,
2002, Apocalypse)


Kontakt:

Ernest Garstka
ul. Rzeszowska 106a
39-200 Dębica
valinor1@poczta.onet.pl
tel. 0607701959 / 014-6702488


www.valinor.com.pl
www.myspace.com/valinorband

Image

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.