VARATHRON: „Stoję nieśmiertelny i silniejszy niż kiedykolwiek z potężnym zespołem”

varathron_logoOd wielu lat VARATHRON to moi faworyci drugiej fali black metalu. Ich płyta „Untrodden Corridors Of Hades” ukazała się ze znakiem polskiej stajni Agonia Records. Polska znów zbliżyła się do Grecji. To idealna okazja, aby przepytać Necroabyssious’a o nowe dzieło VARATHRON, jak i początki grupy.

Hails Stefan! W Polsce VARATHRON osiągnął status kultowy. Wraz z NECROMANTIĄ i ROOTING CHRIST stworzyliście własną odmianę black metalu. Powiedz, jak się z tym czujesz?

VARATHRON jest kultowym zespołem, który jako pierwszy grał black metal w Grecji. Jest częścią świętej trójcy razem NECROMANTIĄ i ROOTING CHRIST. Czuję się świetnie i wspieram ich przez te wszystkie lata!

VARATHRON zawsze jedną nogą był w podziemiu, a drugą w scenie oficjalnej. A dziś jakie zajmuje miejsce?

VARATHRON jest kultowym zespołem, który nadal jest wierny undergrandowej scenie. Urodziliśmy się w podziemiu i pozostaniemy tam. Myślę, że to wielka szkoda zapomnieć, skąd przyszedłeś. Undergrandowa scena jest naszą rodziną!

varathron_photo2015

Chciałbym na chwilę wrócić do początków VARATHRON. Wasz debiut „His Majesty At The Swamp” został wydany niemal dwadzieścia dwa lata temu. Jak zmieniał się Wasz zespół na przestrzeni minionych lat? Czy dziś inaczej byś pokierował losem jednego z najważniejszych zespołów drugiej fali black metalu?

Nasz debiutancki album poruszył drugą falę BM na całym świecie. Dzisiaj VARATHRON zmienił kompanów, zmienił etykietę, ale muzyka pozostała ta sama, wiara pozostała ta sama, piekielna osobowość pozostała ta sama i przede wszystkim ciemność nadal dominuje w naszych duszach! Stoję nieśmiertelny i silniejszy niż kiedykolwiek z potężnym zespołem, który gwałci każdą chrześcijańską duszę. Spijam wymiociny kapłanów! Black metal rules!

varathron_photolive2015

Niemal dekadę temu Skandynawia uchodziła za kuźnię czarnego metalu. Dziś zespoły z innych części Europy kują swój własny metal. Muzyka jest inspirowana, ale posiada ojczysty pierwiastek. Czy kiedyś scena w Grecji ulegała wpływom innych państw?

Kiedy zaczęliśmy ten fenomen, pamiętam, jakie były nasze inspiracje. Byli i nadal są nimi: HELLHAMMER, CELTIC FROST, BATHORY, wczesny SARCOFAGO i MORBID ANGEL. Kiedy zaczęliśmy pracę nad utworami VARATHRON, okazało się, że nasza muzyka znacznie odbiega od wcześniejszych inspiracji. Był to mix dziwnej atmosfery z bardzo niespokojnymi i agresywnymi melodiami. Narodził się nowy styl i nadal jest żywy!! Takie jest prawo, mój przyjacielu!

Czy na dzisiejszej grackiej scenie BM widzisz jakiś zespół, który przejmie tradycję po Tobie?

Nasza scena muzyczna ma wiele wspaniałych zespołów jak SWAMP, KATAVASIA, THE PSALM, TWILIGHT, NERGAL i wiele innych!! Zespoły, które wymieniłem, pozostają wierne założeniom i kontynuują tradycje greckiego black metalu po dziś dzień!

Wróćmy do VARATHRON. W jednym z wywiadów wspomniałeś, że tworzenie ostatniego krążka „Untrodden Corridors Of Hades” zostało przesunięte z powodu obowiązkowej służby w wojsku Sotirisa oraz Harisa. Jakie były jeszcze przyczyny tak długiej, kilkuletniej przerwy pomiędzy ostatnimi krążkami?

Wiesz, obowiązkowa służba wojskowa była jak wielki cierń w historii VARATHRON. Od naszych pierwszych kroków aż do dzisiaj, służba wojskowa była dla nas bardzo kłopotliwa. Tak, nasz album został opóźniony, ponieważ dwoje naszych członków musiało iść do wojska, ale powód przerw pomiędzy albumami nie jest jednoznaczny. Po pierwsze, mieliśmy problem z wytwórnią – ponieważ nie mamy pieniędzy na nagrania. Po drugie, zmiany w zespole i ostatecznie osobiste problemy w naszym prywatnym życiu.  W każdym razie, stworzyliśmy potężne dzieło pomimo wielu kłopotów!

varathron_photo2015.2

Moja pierwsza myśl po przesłuchaniu „Untrodden Corridors Of Hades” jest taka, że VARATHRON nagrał płytę pełną zaskakujących rozwiązań. Z jednej strony jest poważna i tajemnicza, a z drugiej wyrazista i ekstremalna. Od premiery minęło parę miesięcy, jak Ty oceniasz swoje ostatnie dziecko?

Nasze ostatnie dzieło jest magiczne, jak i zarazem świetnie się sprzedaje. Uważam, że jest to album, w którym mieszka wieczna ciemność. Przemoc i apokaliptyczna atmosfera. Naprawdę czuję się wspaniale, kiedy otrzymuję recenzje – zwłaszcza niesamowite słowa od fanów na całym świecie. Mam wielki szacunek dla nich i taki sam szacunek otrzymuję od nich!

Samo brzmienie, pomimo czytelności, nie jest miękkie. Opowiedz o produkcji nowego albumu. Gdzie powstawał, kto odpowiada za efekt końcowy?

Nowy album został stworzony tutaj w studio w naszej ojczyźnie, Ioannina. Nasz przyjaciel jest właścicielem studia Infinite Loop Music Studio, w którym nagrywaliśmy i miksowaliśmy naszą płytę. Inżynierem dźwięku nagrań i miksowań był właściciel studia i nasz gitarzysta, Achilleas. Ponadto świetną robotę zrobił mój przyjaciel Tom ze studia Strype Audio w Norwegii, który zajął się masteringiem (1349, ARCTURUS, DARKTHRONE, EMPEROR, CODE, ULVER).

varathron_Untrodden.Corridors.of.HadesMuzyka plus oprawa albumu są ze sobą spójne, choćby siedem kolumn na okładce i siedem utworów. Ten zabieg pokazuje, jak bardzo VARATHRON dba o najmniejsze detale. Nic nie może być przypadkowe. Opowiedz, jakie znaczenie kryje oprawa graficzna albumu „Untrodden Corridors Of Hades”?

Tylko dbałość o szczegóły może nam zapewnić doskonały efekt. Przywiązujemy wielką wagę do nawet najmniejszych detali. Zwłaszcza, że poprzednia okładka albumu była świetna, ale miała kilka słabych punktów.

Patrząc na okładkę nowej płyty myślę zarazem o projekcie FETID ZOMBIE, na którym zagościłeś wokalnie. Opowiedz coś o tym.

Tak, Mark Riddick (całość instrumentów FETID ZOMBIE – red.) jest autorem okładki naszego nowego albumu. Zrobił także kilka niesamowitych wzorów koszulek VARATHRON. Z Markiem łączy mnie długoletnia znajomość. Znamy się od pierwszych dni 1991 roku. Czuję się zaszczycony, że mogłem mu pomóc wokalnie w jego projekcie FETID ZOMBIE. Zawsze mu pomogę, kiedy tylko o to poprosi!

Wasz nowy album został wydany Agonia Records. Wiem, że współpraca jest dość świeża, ale powiedz, skąd ten wybór? Polskie wytwórnie uchodzą w Europie za godne uwagi?

Po naszej ostatniej wersji płyty „Stygian Forces Of Scorn”, zaczęliśmy poszukiwania nowej wytwórni. Wysłałem maila do niektórych wytwórni i okazało się, że Filip z Agonia chce z nami pracować. Zaprzyjaźniliśmy się od pierwszych dni w 2000 roku. Więc podpisaliśmy umowę na dwa albumy i Filip zrobił naprawdę świetną robotę. Oczywiście Agonia Records jest jedną z najważniejszych wytwórni nie tylko w Europie, ale na całym świecie! Filip zrobił dla VARATHRON świetną robotę i będziemy kontynuować tę współpracę w przyszłości!

Kontynuując wątek powiązań z Polską… Pierwszy raz o VARATHRON usłyszałem za sprawą mini-albumu „The Lament Of Gods” wydanego przez Pagan Records. Jak wspominasz współpracę z Tomaszem Krajewskim?

Tomasz to mój przyjaciel, którego w tym roku spotkałem w Gdyni na naszym ostatnim show. Świetnie było się także spotkać z Nergalem z BEHEMOTH. Tomasz zrobił kawał dobrej roboty dla VARATHRON i „The Lament Of Gods”. Robił naprawdę dobrą dystrybucję i starał się zrobić dla nas wszytko jak najlepiej. Chcieliśmy wydać pełny album, ale po „The Lament Of Gods” Pagan Records miało kilka problemów ekonomicznych, które sprawiły, że wspólna przyszłość stanęła pod znakiem zapytania. Dziś nadal jesteśmy ze sobą w stałym kontakcie.

split_BLACK.ALTAR_VARATHRON_THORNSPAWNKolejną polską stajnią, z którą VARATHRON związał swe losy, jest Odium Records. Na splicie wydanym przez tą wytwórnię pojawiacie się z polskim BLACK ALTAR i amerykańskim THORNSPAWN. Chciałbym zapytać o Wasz cover BLACK SABBAT „Ancient Warrior”. Czy to nagranie jest  wyrazem szacunku dla tego zespołu, czy tylko wskazaniem inspiracji?

Cóż, zacząłem słuchać heavy metalu w 1978! Moje pierwsze zespoły to BLACK SABBATH, JUDAS PRIEST, MOTORHEAD i AC/DC. Od moich wczesnych lat czuję nieustanny respekt do SABBATH i jednocześnie uważam, że zainspirowali mnie muzyką i tekstami. Myślę, że teksty i muzyka tego zespołu są bliskie twórczości VARATHRON, więc robiliśmy ten cover. Myślę, że wyszedł zadowalająco!

Na koniec wróćmy do tego, co tu i teraz. Czego możemy spodziewać się po VARATHRON w 2015 roku? Czy planowana jest trasa promująca „Untrodden Corridors of Hades”? Idealnym kompanem do siania zniszczenia byłby, moim zdaniem, polski CHRIST AGONY, co o tym sądzisz?

Zagraliśmy już trzy koncerty w Polsce i wrócimy tu w niedalekiej przyszłości. Dodatkowo, przed naszą nową pełną inwazją, obecnie pracujemy nad nowym EP „The Confessional Of The Black Penitents”. Co do CHRIST AGONY – jest to wielki zespół, z którym zaprzyjaźniliśmy się w przeszłości. Lubię ich wszystkie albumy. Rządzą!

varathron_photolive2015.2

Dzięki za wywiad.

Rozprzestrzeniamy z VARATHRON ciemność dookoła. Ciemność panuje!

[Tomash]

Varathron, www.varathron.com, www.facebook.com/VarathronOfficial