WHISPER – hard rock / heavy / thrash metal

whisper_logoWHISPER to jastrzębski zespół grający muzykę… No właśnie, gatunek jaki przedstawiają, jest stałym obiektem debaty. Muzycy starają się tworzyć urozmaicone utwory oscylujące od hard rocka, przez heavy, aż do thrash metalu. Jak sami o sobie mówią: „Staramy się nie wchodzić w sztywne ramy, to, co tworzymy, płynie prosto z nas i nie da się tego konkretnie zakwalifikować”. Różnorodna muzyka, ciekawe partie gitarowe oraz drapieżny głos wokalistki sprawiają, że do muzyki WHISPER chce się wracać.

Obecny skład zespołu to:

Karolina Muszkiet – wokal (od 2012 r.)

Rafał Serafin – gitara solowa (od 1997 r.)

Paweł Adamowicz – gitara rytmiczna (od 1999 r.)

Staszek Hauzer – bas (od 2003 r.)

Marcin Adamowicz – perkusja (od 2012 r.)

 whisper_foto

Zespół WHISPER powstał w 1997 roku w Jastrzębiu – Zdroju.

Pierwszy skład zespołu tworzyli – Krzysztof Borek (wokal), Rafał Serafin (gitara), Zbigniew Marczak (gitara), Marcin Wrona (bas) oraz Marcin Miśtak (perkusja).

Już dwa miesiące po zebraniu całego składu, zespół wziął udział w Jastrzębskim Przeglądzie Zespołów Muzycznych, gdzie osiągnął swój pierwszy sukces – Grand Prix. Ten debiutancki występ otworzył Whisperom kolejne drzwi, zespół został poproszony o udzielenie wywiadu w radiu 90FM (jeszcze przed występem w radiu zespół nagrał swoje pierwsze demo, z którego utwory były emitowane w rozgłośni radiowej). W tym samym czasie szeregi zespołu zasilił gitarzysta Paweł Adamowicz, zastępując Zbyszka Marczaka. Po tak dobrym starcie zespół został zauważony i kolejno posypały się propozycje koncertów. WHISPER supportował takie zespoły jak: QUO VADIS, BIG CYC, ILLUSION, CZARNO-CZARNI, GOLDEN LIFE, KULT, tym samym zwrócił na siebie uwagę lokalnych władz, które postanowiły zasponsorować nagranie kolejnego demo, zarejestrowanego w studiu Alkatraz z pomocą Jacka Regulskiego.

Po kolejnych wywiadach w audycjach radiowych i koncertach w 1999 roku WHISPER wystąpił na przeglądzie w krakowskim klubie „Pod Jaszczurami”, gdzie wygrywając odniósł swój kolejny sukces. W tym samym roku zespół zagrał koncert „Przeciw uzależnieniom” z inicjatywy Jolanty Kwaśniewskiej, który był transmitowany przez drugi i trzeci program Telewizji Polskiej.

W 2000 roku ukazał się artykuł o zespole i recenzja płyty w magazynie „Metal Hammer”. W marcu 2001 roku grupa zakwalifikowała się do 30 najlepszych zespołów, które zagrały na festiwalu w Katowicach. Jednak za największy swój sukces WHISPER uważa przychylność i niezmiennie ciepły odbiór ze strony publiki, czego potwierdzeniem a jednocześnie dobitnym wyrazem uznania dla twórczości zespołu jest główna nagroda publiczności na Juwenaliach 2001 w Jastrzębiu.

Od początku istnienia WHISPER zagrał ponad sześćdziesiąt koncertów w takich miastach jak  Jastrzębie-Zdrój, Wodzisław Śląski, Żory, Rybnik, Rydułtowy, Brzeszcze, Kraków, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Racibórz, Oława, Głogów, Jelenia Góra.

Podczas całej swej działalności przez zespół przewinęło się sporo muzyków, a byli to:

Wokaliści: Krzysztof Borek, Luiza Frysztacka, Tomasz Piątek.

Gitarzyści – Marcin Chałupka, Rafał Rupiński, Przemysław Gierat, Zbigniew Marczak, Arkadiusz Chochra.

Basiści – Marcin Wrona, Adrian Słapa, Piotr Antos.

Perkusiści: Marcin Miśtak, Karol Niezgoda, Mariusz Mól.

W 2008 roku WHISPER zawiesił swoją działalność, po to, aby w 2012 roku, wrócić ze „świeżą krwią” w postaci nowego, drapieżnego wokalu oraz z nowym zdolnym perkusistą.

To, czy WHISPER na nowo poruszy polską sceną muzyczną, pokaże czas. Jedno jest pewne, WHISPER nigdy nie zapomniał o swojej publiczności i ma nadzieję że publiczność nie zapomniała o nich…

 

staszek70@poczta.onet.pl

www.whisper.com.pl

www.faceboook.com/whisperpoland