5 zespołów, które musisz zobaczyć na festiwalu Summer Dying Loud 2018

Lato to czas, w którym ogromną popularnością cieszą się plenerowe festiwale. Dzięki nim możemy zobaczyć dziesiątki uznanych zespołów, których trasy koncertowe nie zawsze obejmują Polskę. Zachętą do odbycia tripu na festiwal poza atrakcyjnym line-upem są również ceny karnetów będące ułamkiem kosztów, które musielibyśmy ponieść, by zobaczyć indywidualny wstęp każdego z interesujących nas artystów.

Po sierpniowej fali upałów, lato na ogół wydaje chylić się ku końcowi. Dzięki organizatorom Summer Dying Loud nie mamy jednak szans popaść przedwcześnie w jesienną depresję – na zakończenie wakacyjnego sezonu od 10 lat tworzą oni w Aleksandrowie Łódzkim niezapomniany festiwal, na którym króluje metal.  W tym roku na Summer Dying Loud w dniach 7-8 września będziemy mogli zobaczyć 18 zespołów pochodzących m.in. z Polski, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

 

Oto lista 5 zespołów, które musisz zobaczyć na Summer Dying Loud 2018:

BEHEMOTH

Klasyk przez jednych uznawany za sztuczny, popkulturowy produkt bazujący na kiczu i kontrowersyjności, które gwarantują bezpłatną reklamę i przychody ze sprzedaży muzyki i koncertów, przez innych traktowany jako solidny filar polskiego metalu, który raz po razie dowodzi, że nasza rodzima scena jest niezwykle twórcza. Niezależnie od strony barykady, warto zobaczyć BEHEMOTHA na żywo i sprawdzić, co skłoniło organizatorów Wacken Open Air do zaproszenia grupy w tym roku. BEHEMOTH niebawem również wydaje nowy krążek – „Loved You at Your Darkest”, promowany przez kawałek „GOD = DOG”, który zostanie z pewnością zaprezentowany na festiwalu.

INCANTATION

Amerykańscy deathmetalowi tytani rozpoznawalni w środowisku nie mniej niż związany ze sceną nowojorską MORTICIAN czy IMMOLATION. Grupa powstała w 1989, a na jej czele od lat stoi John McEntee. Teksty INCANTATION oscylują pomiędzy filozoficznym satanizmem, okultyzmem i antychrześcijaństwem, a brzmienia przywodzą na myśl deathowo-doomowe AUTOPSY. Grupa wydała ostatni album w roku 2017. „Profane Nexus” ukazał się nakładem Relapse Records i zostanie zaprezentowany jako główna część występu na SDL.

DOOL

Holenderski darkrockowy zespół z charyzmatyczną, interseksualną Ryanne van Dorst na wokalu. Śpiew van Dorst momentami przywodzi na myśl najlepsze utwory LIGHT ASYLUM, a aranżacje przenoszą słuchaczy w mroczne zakamarki gotyckiego popu i psychodelii. DOOL inspiruje się m.in. twórczością SISTERS OF MERCY i SONIC YOUTH, co słuchać w wielu kawałkach. W Polsce zespół gościł w marcu tego roku podczas trasy „Elate I Elevate European Tour”.

ENTOMBED A.D.

Wywodzący się ze Szwecji zespół grający death’n rolla będącego wypadkową trashu, death metalu i hard rocka. Formacja zbudowana w 2014 roku powstała na bazie ENTOMBED działającego od końcówki lat 80. Grupa wydała dwa krążki – „Back to the Front” (2014) i „Dead Dawn” (2016). Co prawda twórczość Szwedów nie powala świeżością, ale solidny growl Larsa Görana Petrova i żywiołowe koncerty (m.in. Wacken Open Air 2016) niwelują skutecznie potencjalne znużenie.

ORANGE GOBLIN

Zespół łączący heavy, stoner i doom metal. Ich kompozycje jednych przyciągną pod scenę, a innych skutecznie od niej odstraszą. Grupa została założona w 1995 roku (początkowo działała pod nazwą OUR HAUNTED KINGDOM). Od samego początku istnienia przewodzi jej Ben Ward, który w swym scenicznym performensie łączy często krzyk z melorecytacją. W Wielkiej Brytanii zespół ma miano kultowego i często porównywany jest do IRON MONKEY czy ELECTRIC WIZARD. ORANGE GOBLIN czerpie swe inspiracje m.in. z takich zespołów jak BLACK SABBATH, KISS, METALLICA, SLAYER i MISFITS. Brytyjczycy w lipcu wydali nowy album – „The Wolf Bites Back” i zaprezentują go w Aleksandrowie Łódzkim.

Strona wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/1996043674054400/

Bilety: 
https://www.ticketmaster.pl/artist/summer-dying-loud-bilety/996846

[Sylwia Schwarz]