ABSQUE COR Wędrówkę Haniebnie Zakończyć (2017)

Wędrówka z ABSQUE COR rozpoczyna się słowami „Twe urojenia krew czarna zalewa. A twoja wędrówka dobiega już końca, więc zamknij swe oczy”, a kończy na „I nic… I nic… I nic…”. Vos, odpowiedzialny za całość nagrań prowadzi nas po świecie pełnym pustki, czyli tak na prawdę niewypełnionym niczym. 

Czujecie już w jakiej stylistyce będzie utrzymany krążek zatytułowany „Wędrówkę Haniebnie Zakończyć”? Naturalnie jest to zimna, przepełniona jałowizną i cierpieniem skandynawska odmiana czarnego metalu. Co bardziej uważni słuchacze wychwycą pewnie również naleciałości suicidal black metalu np. w wokalu/shriek’u/krzykach.

W „glacjalnej” stylistyce Norwegii utrzymane są szczególnie kawałki nr 1 („Jeden Księżyc Wciąż Wskazuje”) oraz nr 4 („Do Niezbawienia”), których wolniejsze tempo i przygnębiająca atmosfera definiują ten album. O ile poprzez „To co w Człowieku Nieuniknione” i „Zdecyduj więc Sam którą Wybierzesz Drogę” przemawia trochę klasyczne wku*wienie, tak przez wspomniane wcześniej dwa numery z głośników wylewa się czysta melancholia. Jak wiecie z „Melancholika krew nie wypływa”, ale nikt melancholikowi jeszcze nie zabronił wylewać zawodu.

To co świetne w debiucie ABSQUE COR to siarczyste tempa, klasycznie brzmiąca perkusja, świetnie wyczucie klimatu i mnogość pomysłów. Przykładowo „Zdecyduj więc Sam którą Wybierzesz Drogę” to istna kopalnia czarnego złota. FURIAckie riffy, zawadiacki bass, suicidal’owy shriek i porządnie miażdżące swoim ciężarem outro. Pomimo tego, że „Wędrówkę Haniebnie Zakończyć” to w głównej mierze klasyczny black metal to jednak nie zapomniano o niezbędnej dawce awangardy i świeżości.

Myślę, że to jeden z ciekawszych debiutów black metalowych roku 2017. Może nie jest to najbardziej hipnotyczny materiał z tego nurtu, ale warsztat i wykonanie budzą podziw.

[Vexev]

ABSQUE COR: https://absquecor.bandcamp.com/;
Godz ov War Prod.: https://www.facebook.com/GodzOvWar/http://godzovwar.com/shop/pl/.