CALVARIA – 25 lat death metalowej bestii z Pomorza

Po wielu latach ponownie przerwy kultowa polska kapela CALVARIA powraca na scenę! Zapraszamy na „Ostatni krzyk przed śmiercią”.

Death metalowa bestia z Pomorza zagra na jedynym koncercie jubileuszowym z okazji 25-lecia istnienia zespołu! Wydarzenie odbędzie się 17 lutegoPubie Exodus w Kościerzynie.

.

Razem z CALVARIĄ zaprezentują się 2 dodatkowe kapele: RIESE (Gdańsk, Old School Death Metal) oraz GRIN (Sopot, techniczny Death Metal). Po koncertach przewidziane jest after party z muzyką metalową w tle.

CALVARIA / RIESE / GRIN

Kiedy: 17.02.2018 (sobota);
Gdzie: pub Exodus (ul. Rynek 10, Kościerzyna);
Wejście: 19:00;
Bilety: 10 PLN (dostępne w pubie Exodus oraz w dniu koncertu – liczba biletów ograniczona)

Strona wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/259498971246138/

 

Opis kapel:
CALVARIA powstała w Kościerzynie położonej nieopodal Gdańska, wraz z 1992 rokiem kiedy to Death Metal przeżywał swoje najlepsza lata. W pierwszym etapie działalności (do 1994 roku) grupa pojawiła się pod nazwą GOLGOTA jednak z powodu innej grupy posługującej się podobną nazwą, zapadła decyzja o zmianie na Calvaria. Pierwotny skład przedstawiał się następująco: Krzysztof [Żaba] Trzciński – wokal, Roman Markowski – bas, Sebastian [Młody] Jańczak – perkusja, Sobiesław [Sobi] Zwara – gitara. Od początku istnienia zespół hołduje muzyce, którą bez dwóch zdań, można nazwać Death Metalem. Początki działalności kapeli to kilka, nigdy szerzej nie rozpowszechnianych, taśm z prób (jedną z nich był reh. tape 94 który przedostał się w ostatnich latach również do internetu) oraz lokalne koncerty. W 1994 roku zespół zmienia nazwę na CALVARIA i rok później (luty 1995) w gdyńskim Warrior Studio nagrywa swoje debiutanckie demo „Ostatnia Wizja”. Materiał ten to 7 utworów, utrzymanego w średnich tempach Death Metalu. Znalazł się tam również dodatkowy kawałek „Przyjaciele”, znany dobrze kościerskiej metalowej braci która zawsze wspierała zespół na kocertach i nie tylko.

Rok 1996 to zmiana gitarzysty, Sobiesława zastępuje Karol [Aragorn] Jaszewski z Black Metalowego HORNAGEST oraz twórca HORNA 'zine. Pozycję drugiego gitarzysty obejmuje Żaba, pozostając nadal przy wokalu. W nowym składzie zespół wchodzi w maju 1997 roku do New Project Studio, gdzie nagrywa 3 nowe utwory, które rozprowadza po podziemiu jako „Promo 97”.
Swój debiutancki album CALVARIA nagrywa w maju 1999. Utwory znajdujące się na płycie „Potęga Nienawiści” to znacznie bardziej agresywna odmiana Death Metalu niż na wcześniejszych wydawnictwach grupy oraz atyklerykalne teksty. Jako bonus na płycie znalazł się utwór „Miś Uszatek” który w tym czasie zespół często grywał na koncertach. Sesja materiału odbyła się w bardzo często odwiedzanym w tym czasie olsztyńskim Selani Studio. Dopiero dwa lata później wychodzi wersja CD wydana przez In Nomine Records. Kasety zostały wydane przez zespół i były rozprowadzone do wielu dystrybucji na terenie kraju i nie tylko.
Po nagraniu debiutanckiego abumu Calvara odwiedziła kilka festiwali takich jak Chmielno Rock, Dying Art Open Air, The Night of Unholy Metal, In Nomine, Natash, oraz wiele innych koncertów w towarzystwie takich kapel jak: KRABATHOR, DEVILYN, YATTERING, AION, TRAUMA, DAMNATION, AZARATH, DOMAIN i wielu innych. Wywiady oraz recenzje wszystkich studyjnych materiałów ukazały się w wielu europejskich (i nie tylko) zinach i magazynach. Zespół przez cały okres działalności aktywnie promował się w podziemiu, w czym samym muzykom pomagali edytorzy zaprzyjaźnonych zines a tu w szczególności Adam z Necroscope 'zine (obecnie najstarszy działający do tej pory krajowy zine).

W 2002 roku , po 10 latach działalności z różnych przyczyn CALVARIA formalnie przestaje istnieć, grupę opuszczają Karol i Młody a niedługo później rownież Roman. Po trzech latach, w 2005 roku Żaba próbuje reaktywować zespół w całkowicie nowym składzie, jednak wszystko kończy się na kilku próbach.

Calvaria na YouTube:
Cień Zepsutych Zwłok (1999) – https://www.youtube.com/watch?v=fq6muf_uwvU
Ostatni krzyk przed śmiercią (1995) – https://www.youtube.com/watch?v=IctjQchIGpU