DAMNESTY The Grand Delusion (2017)

Fińskie DAMNESTY to kolejna kapela, która wydała swoją płytę w 2017 roku pod skrzydłami litewskiego wydawcy – Sliptrick Records

To już drugi studyjny krążek groove metalowej w formacji, po wydanym w 2012 roku „…at Least We Tried”. Nowy materiał przynosi odświeżone brzmienie, zdecydowanie bardziej dopracowane kompozycje i cały ładunek groove’owej energii.

Tematyką „The Grand Delusion” jest szkodliwość wojen i jej zgubny wpływ na współczesną cywilizację. Nie będzie zaskoczeniem jeśli napiszę, że wspomnianą wojnę znajdziemy nie tylko w tekstach ;) Już otwierający numer pt. „Hope For Sale” pokazuje, że panowie podeszli do tematu niezwykle poważnie.

Jakość nagrań jest z małym, ale dotkliwym wyjątkiem, świetna – groove’owe, dopracowane riffy na prawdę tną słuchacza niczym żyletki. Perkusja choć trochę „toporna” także odznacza się odpowiednią nośnością, choć brakuje mi tego przysłowiowego „karabinu” na stopie. Jednak już dźwięk gitary basowej zaspokoi nawet najbardziej wysublimowane gusta, najlepiej przekonać się o tym słuchając „Figures in Tar”.

Wspomniana skaza na jakości nagrań słyszalna jest w refrenach, gdzie ktoś odpowiedzialny za mastering podbił zbyt głośno wszystkie ścieżki, w efekcie czego momentami w kulminacyjnych momentach poszczególnych utworów słychać prawie sam szum. Ale przy okazji wokalu, trzeba oddać że barwa głosu frontmana zbliżona do tej Chuck’a Billy’ego z TESTAMENTU sprawdza się doskonale w groove’owym wydaniu DAMNESTY. Nie można też zapomnieć o wielu urozmaiceniach jak chociażby „trójgłos” i nieco SEPULTUROWY growl w „Icons of Ire”.

Generalnie, „The Grand Delusion” zaskoczył mnie z dwóch powodów… 11 utworów zawartych na płycie ani na moment mnie nie znużyło (a spodziewałem się nudy wiejącej po połowie) i także tym, że prawie nikomu nie znany zespół z Finlandii zrobi takie zamieszanie. Precyzja i spasowanie muzyki z tematyką są tu na niezwykle wysokim poziomie, do tego DAMNESTY raczy słuchaczy „trybalnymi” rytmami, a nawet balladą na southern metalową modłę („The Pyre”). Na prawdę polecam, pomimo drobnych niedoskonałości i niedopatrzeń.

[Vexev]

DAMNESTY: https://www.facebook.com/damnesty;
Sliptrick Records: https://sliptrickrecords.com/info@sliptrickrecords.com.