KONTAGION KO[R-!-E] (2017)

Bydgoska kapela KONTAGION wypuściła w zeszłym roku EPkę, która stanowi prolog do ich trzeciego pełnowymiarowego krążka, który ukaże się jeszcze prawdopodobnie w tym roku. Zespół istnieje od 11 lat, i w tym czasie poza dwoma longplejami chłopaki zdążyli wydać trzy EPki i dwa single. Należałoby teraz zadać dwa pytania – czy ty drogi czytelniku znasz KONTAGION? Jeśli nie, to czemu? 

Na jedno z tych pytań odpowiedź stanowi właśnie „KO[R-!-E]”. Już w pierwszym utworze na przywitanie stawił się sam Zbigniew Stonoga, podany w industrial/black/death/groove metalowym sosie. W drugim numerze pt. „Neuralgia” efekt udziwnienia, który można też interpretować także jako zwykła oryginalność, potęguje się.

W muzyce Bydgoszczan usłyszycie klawisze, skrzeczenie, sample, ale też finezyjne gitarowe zagrywki, funeral doom metalowy growl, a nawet męskie chórki. Według mnie jest to mieszanka wybuchowa, która np. w trzecim numerze „Sentenced to Vegetate” jest już bliska eksplozji. Jak mniemam, KONTAGION usilnie dąży do wyrobienia sobie własnego, unikalnego stylu na bazie industrial death metalu spod znaku np. EMPTY PLAYGROUND. Niestety w tej miksturze znajduje się kilka łyżek dziegciu, które psują ogólne wrażenie.

Po pierwsze praca perkusji jest czasem wyjęta z i tak poszerzonych ram muzycznych – nie do końca zrozumiałem istotę niektórych udziwnień, tak samo jak w przypadku sample’ów oraz chórków. O ile sample’ów jest momentami po prostu za dużo (albo nałożenie ich na siebie nie do końca się powiodło) to wykorzystanie chórków jest według mnie jawnie nieuzasadnione.

Naturalnie, „KO[R-!-E]” nie można odmówić oryginalności i energii, której ostatnio próżno szukać na polskiej scenie industrial metalu (bo praktycznie nie istnieje), ale natłok zabiegów i efektów dźwiękowych jest trochę męczący. Jak dla mnie nazbyt męczący, choć gdyby KONTAGION zdecydowało się wyłuskać najlepsze elementy swojej muzyki to moglibyśmy zyskać bardzo ciekawego reprezentanta na alternatywnej scenie.

[Vexev]

KONTAGION: https://www.facebook.com/Kontagion/
Infernum Media: https://infernummedia.bandcamp.com/biuro@infernum-media.comhttp://www.infernum-media.com/.