O Atmospheric’u – idea, fakty, ludzie

2007 rok
Atmospheric wczoraj (zine)  i dziś (serwis internetowy)
Co i od kiedy?

Atmosheric to papierowy zin poświęcony szeroko pojetej podziemnej muzyce metalowej. Ma swoją tradycję i ugruntowaną pozycję na mapie krajowego underpressu! Jest jednym z najstarszych pism istniejących w Polsce. Powstał w 1995 r. w Hrubieszowie.
Dotychczas ukazało się szesnaście numerów papierowych. Numery do dwunastego włacznie były kserowane, od #13 Atmospheric jest drukowany i zarejestrowany w katalogu Biblioteki Narodowej pod numerem ISSN. Do niektórych starych numerów były dołączone kompilacje z muzyką zespołów prezentowanych w danym numerze.
Od marca 2007 istnieje strona internetowa Atmospheric`a.

Idea

Swoją działalność zaczynaliśmy, gdy polskie podziemie i oficjalny rynek muzyki metalowej w Polsce dopiero raczkował, a raczej wzrastał w siłę. Undergroundem rządziły wówczas całkiem inne zasady niż dzisiaj. Wtedy pisma o muzyce pisano na maszynie, muzykę nagrywało się na kasety, kwitła korespondencja za pośrednictwem Poczty Polskiej, listy były napakowane kserowanymi ulotkami informacyjnymi (flyers), kontakty z kapelami spoza Polski były bardzo ograniczone, posiadanie odtwarzacza kompaktowego i dostęp do płyt CDs to był szczyt marzeń, w kraju istniało zaledwie parę wytwórni płytowych i niewiele profesjonalnych studiów nagraniowych, sprzęt był bardzo kosztowny, a podpisanie dobrego kontraktu (np. zagranicznego) graniczyło z cudem itd., itp.
Przez blisko 15 lat Atmospheric (i osoby tworzące pismo) znajdował się niemal w centrum naszej sceny metalowej – promowaliśmy je z całych sił. Poprzez  wszystkie te lata działalności zrobiliśmy mnóstwo wywiadów, napisaliśmy setki recenzji i artykułów, widzieliśmy niezliczona liczbę koncertów, poznaliśmy masę ciekawych ludzi, wydaliśmy fortunę na znaczki pocztowe… Wspieraliśmy najpierw polskie, później stopniowo zagraniczne podziemie, z bliska obserwowaliśmy pierwsze poczynania zespołów dużych, które z czasem wypłynęły na szerokie wody i tych małych, które rozpadły się, bo straciły salę prób lub miały nieustanne problemy personalne, zawsze staraliśmy się być obiektywni i koncentrować się na muzyce, a nie rzeczach pobocznych. Żywimy nadzieję, iż dla wielu naszych czytelników byliśmy i wciąż jesteśmy przewodnikiem po metalowym undergroundzie…

Profil

Początkowo Atmospheric był pismem poświęconym głównie doom metalowi (naszemu ulubionemu i wówczas dość popularnemu gatunkowi), jednak z biegiem lat profil znacznie się poszerzył i od dawna w Atmospheric`u można poczytać o każdym podgatunku metalu i nie tylko metalu (doom, death, black, heavy, thrash, gothic, grind itp.). Promujemy zarówno zespoły polskie, jak i zagraniczne. Zasadniczo pomagamy wszystkim grupom, które się do nas zgłaszają, jednak są wyjątki. Nie przyjmujemy do recenzji materiałów z gatunku NSBM, jesteśmy trochę niechętni wobec nowych odmian metalu (nu metal, metalcore itp.) oraz zasadniczo nie zajmujemy się ambientem, noise, czystym industrialem czy muzyką electro.
Oprócz najważniejszych wywiadów, każdy numer zawiera recenzje muzyki i zinów, relacje z koncertów oraz artykuły, w tym stałe cykle (takie jak ankieta czy prezentacja studia nagraniowego). Poza tym Atmospheric od zawsze charakteryzował się sporą wszechstronnością i zróżnicowaniem materiałów. Niejednokrotnie – zwłaszcza dawniej – zamieszczaliśmy artykuły pozamuzyczne czy też blok z wierszami i opowiadaniami.

Ludzie

Szeroka tematyka pisma od zawsze to efekt zainteresowań osób tworzących pismo. Na przestrzeni lat skład redakcyjny zina zmieniał się wielokrotnie. Od lat fundamentem Atmospheric`a są jednak dwie osoby: Paweł (założyciel, pomysłodawca) oraz Kasia (która na pewnym etapie działalności – poza wkładem merytorycznym – zaczęła się zajmować większością spraw organizacyjnych oraz promocją). W przeszłości byl moment, kiedy zina redagowało aż sześć osób, zaś obecnie liczba osób gościnnie piszących do Atmospheric`a dochodiz nawet do dziesięciu. W ostatnim okresie skład Atmospheric Crew został poszerzony o wielu nowych współpracowników. Wychodzimy z założenia, że w ilości siła. Im więcej osób będzie zaangażowanych w tworzenie zina, tym częściej będzie się on ukazywał. Poza tym taki układ jest gwarancją różnorodności prezentowanych zespołów i poglądów redaktorów.

www.atmospheric.pl

Nasi dawni czytelnicy, ci, którzy zaczynali z nami swoją przygodę z podziemiem prawie15 lat temu i ci młodsi, którzy zetknęli się z którymkolwiek z naszych numerów pisma, zapewne są bardzo zdziwieni obecnością Atmospheric`a w sieci.
I w tym miejscu należy się kilka słów wyjaśnienia…
Atmospheric istnieje w sieci od kwietnia 2007. Zdecydowaliśmy się na ten krok idąc z duchem czasu… Po wydaniu #12 (czyli numeru, który ukazał się z bardzo dużym opóźnieniem) zorientowaliśmy się, że promocja w internecie to obecnie standard, absolutna norma. Dzisiaj zespoły, którym pomagamy, oczekują czegoś innego niż te parę lat temu (przede wszystkim szybkiego i „globalnego” działania). Zmienili się też czytelnicy – obecnie pół życia spędzający przed komputerem. Wychodząc na przeciwko tym zapotrzebowaniom, wprowadziliśmy Atmospheric`a do przestrzeni wirtualnej…

Papier vs internet

Tak naprawdę wersja papierowa pisma jest dla nas priorytetowa. Ziny to obecnie „unikatowy, ekskluzywny towar”:-). Z mapy underpressu co rusz znikają ostatnie istniejące tytuły, a nowe nie powstają zbyt często. My zamierzamy uparcie kontynuować proceder robienia papierowego Atmospheric`a…
Podstawowe i najważniejsze materiały promocyjne są drukowane w magazynie. Na stronę internetową trafiają w późniejszym terminie. Poza tym aktualizujemy nasz serwis internetowy poprzez zamieszczanie newsów i aktualnych dat koncertów (zwłaszcza tych, które obejmujemy patronatem medialnym). Dodatkowo w działach z recenzjami, artykułami, wywiadami i relacjami z koncertów znajdują się archiwalne teksty ze starych wydań Atmospheric`a i zapewne będzie ich coraz więcej. Chcielibyśmy przenieść do wirtualnej przestrzeni ślad po podziemiu sprzed lat, w ten sposób chcielibyśmy ocalić od zapomnienia demówki, osoby, wydarzenia…

Nasze cele

Naszym celem jest wydawanie w miarę regularnie (częściej niż dotychczas) pisma drukowanego, ciekawego i szerzej dostępnego; przy równoczesnym robieniu muzycznego serwisu internetowego.
Zależy nam także na kumulacji różnych form działalności. Oprócz zina i webzina prowadzimy też Atmospheric Distro, działamy jako mały management, współpracujemy z audycjami radiowymi i angażujemy się w promocję podziemnej muzyki metalowej w każdy możliwy sposób:-).

Opinie

A jak Wy odbieracie www Atmospheric`a? Jakich wrażeń dostarcza Wam lektura papierowych wydań pisma? Piszcie do nas – mailowo, komentujcie, oceniajcie! Czekamy na Wasze opinie!

Pozdrawiamy
Atmospheric Team

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Atmospheric Magazine – muzyczny magazyn poświęcony muzyce metalowej i rock'owej