SYMBOLICAL Allegory Of Death (2018)

Biorąc na warsztat death metalową machinę SYMBOLICAL, nie sposób nie zwrócić uwagi na to, że zespół, pomimo krótkiego stażu, wystartował z bardzo wysokiego pułapu, co było już słychać na debiutanckim krążku zatytułowanym „Collapse in Agony”. Czy po trzech latach od debiutu zespół dał radę wspiąć się nawet wyżej?

Co bardziej wtajemniczeni czytelnicy mogą wiedzieć, że za garami w SYMBOLICAL zasiada Daray, więc można spodziewać się peanów na cześć perkusji czy rytmiki. Niemniej jednak, dla mnie oczywiste było, że w zespole najważniejszą rolę odgrywa sekcja gitarowa, którą wewnątrz „Allegory of Death” możemy podzielić na dwie odrębne frakcje – część przestrzenną, wzniosłą, patetyczną oraz na część agresywną, wręcz furiacką. Tą pierwszą odnajdziecie chociażby w numerze „The Day of Wrath” czy „Prometheus Trial”, gdzie tą drugą chociażby w „Fallen Renegate” czy „Gore by Horn”. Na płycie odnajdziemy także sprawne łączenie obu tych elementów słyszalne np. w najbardziej monumentalnym numerze na płycie czyli „Pseudomaster”.

To gitary stanowią o sile SYMBOLICAL, przemawiają do słuchacza głosem na przemian stanowczym, melancholijnym, czasem karcącym, czasem kojącym – te dźwięki piszą po prostu własną historię. Umiejętność tworzenia przestrzeni, kreacji „ducha” gitary, który żyje własnym życiem, to określenia, które nie opuszczały mnie od początku do końca odsłuchu „Allegory of Death”. Cudowny mariaż z sekcją perkusyjną w momentach takich jak intro „Crowded the End” tylko podkreśla tę pompatyczność. Nie wiem, czy to nie określenie na wyrost, ale płyta SYMBOLICAL to prawdopodobnie najbardziej pompatyczny opus, jaki powstał w ostatnich latach na polskiej ziemi. Słuchając tego materiału spokojnie można spacerować kilka centymetrów powyżej chodnika.

Dodając do tego przestrzenne, gęsto siejące się solówki czy po prostu riffy pełne „feelingu”, jak ze wspomnianego „Crowded the End”, otrzymujemy dzieło, które nieustannie gra na emocjach. Momentami zdaje się, że wokal jest zbędny – że należy dać przemawiać instrumentom. Szczególnie, że akurat wokal to niestety najsłabszy element w układance SYMBOLICAL. Typowy death metalowy ryk może i sprawdziłby się w wielu innych death metalowych kapelach, ale w przypadku „Allegory of Death” trochę brakuje mu „duszy” i głębi, która licowałaby z pozostałymi warstwami muzyki.

Tym samym, pozostawiam wam resztę zagadnień do interpretacji samemu. Jeśli nie czujecie tego, co zespół miał do przekazania, to możliwe, że ta muzyka nie jest adresowana do was. Ja ze swojej strony dziękuję i oddaje głos do studia zostawiając SYMBOLICAL z notą 5/6.

[Vexev]

SYMBOLICAL: https://www.facebook.com/Symbolicalofficial/https://symbolical.bandcamp.com/releases
Via Nocturna: https://www.facebook.com/ViaNocturnaCom/