WHALESONG Disorder 2017

Debiutancki album to wydarzenie ważne dla każdej kapeli, pozwalające ocenić jej potencjał i perspektywy na przyszłość. WHALESONG mając już na koncie parę EPek, w dwa lata po „Roi des Rats” uderza ze swoją pierwszą płytą, a ja sprawdzam czy ta estetyka daje radę również w dłuższym wymiarze czasowym.

„Disorder” podobnie jak wcześniejsze opusy ekipy Neithana zawiera miksturę sludge metalowych kolosów, ambientowych pasaży i noise’owych petard. Znaczy nie ma lekko – już otwierający płytę „Parasites” atakuje słuchacza i nie odpuszcza aż do końca, a później wcale nie robi się lżej, ale nikt nie obiecywał, że metal to tylko rurki z kremem i ładne melodie. Mój największy problem z EPką „Roi des Rats” dotyczył nadreprezentacji elementów niemetalowych w stosunku do całości, ale w przypadku „Disorder” wszystkie składniki zostały wymieszane w bardziej strawnych z perspektywy metalowca proporcjach.

Pomimo wspomnianej większej przyswajalności i tak nie należy się spodziewać eurowizyjnych piosenek dla gawiedzi, ale „Disorder” zalicza się do materiałów, które zyskują z każdym kolejnym przesłuchaniem, stopniowo wciągając słuchacza w duszny i frapujący świat WHALESONG. Co ważne choć album trwa prawie godzinę i nie zawiera większych odstępstw od dosyć hermetycznej industrialno metalowej konwencji to nie nudzi, a każdy z utworów posiada swój indywidualny charakter, co znacząco zwiększa żywotność tego materiału. Swoje piętno na zawartości płyty odcisnęli też goście: w departamencie wokalnym J z rodzimego USELESS oraz Samuli Kuusinen z fińskiego MEDEIA; a przede wszystkim Vogg ze swoim niezawodnym akordeonem. Tak czy inaczej „Disorder” to płyta, którą należy przyswajać w całości – lub ze zdegustowaniem wyłączyć po chwili – niezależnie od tego czy chodzi o niepokojący „Dearth” ubarwiony dźwiękami akordeonu, walcowaty „Ruins” czy choćby majestatyczny utwór tytułowy. Choć początki były trudne, dałem się przekonać muzycznej wizji WHALESONG i nie żałuję. Trzeba twardym być, a nie miętkim, a nic tak jak „Disorder” nie zweryfikuje z jakiej gliny jesteście ulepieni.

[Michał Pawełczyk]

Whalesong: neithan69@gmail.com; www.facebook.com/whalesongofficial, www.whalesong.bandcamp.com;
Old Temple: old@oldtemple.com; www.oldtemple.com